Tyto pákové certifikáty, v poslední době velmi populární, umožňují participovat jak na dlouhodobých, tak i na krátkodobých trendech, dosahovat efektivní globální diverzifikace a to i při minimálních investovaných částkách. O velké popularitě pákových certifikátů svědčí exponenciální nárůst nových emisí a obchodovaných objemů na zahraničních burzách, který je až udivující.
Pákové certifikáty se člení na tzv. turbo certifikáty a tzv. warranty. Oba tyto typy se řadí mezi tzv. „sekuritizované deriváty“, neboli futures (turbo certifikáty) a opční kontrakty (warranty) upravené pro potřeby drobné investorské veřejnosti. Pomocí nich mohou investoři participovat na vývoji cen podkladových aktiv, kterými jsou jednotlivé akcie, akciové indexy, komodity (zlato, ropa, stříbro, platina aj.), dluhopisy či měnové kurzy. Jsou emitovány předními finančními institucemi, které na burzách plní zároveň úlohu „tvůrce trhu“ a zajišťují dostatečnou likviditu pro jejich obchodování. Samotné burzy přísně dohlížejí na tyto emitenty a kontrolují, zda jsou ceny certifikátu stanoveny férově podle hodnoty podkladového aktiva.
Typickým znakem pákových certifikátů je, že jejich prostřednictvím získává investor angažovanost na výkonnosti podkladového aktiva pouze za zlomek jeho aktuální tržní ceny. To znamená, že cena pákového certifikátu je vždy nižší, než cena samotného podkladového aktiva, na nějž je pákový certifikát vázán. Tímto také vzniká pákový efekt, díky kterému jsou tyto certifikáty vyhledávanou investicí. Díky pákovému efektu se podílí vlastník certifikátu nadproporcionálně na vývoji podkladového aktiva. Jeho výnos se může pohybovat v násobcích výnosu podkladového aktiva. Stejně tak lze ovšem dosáhnout i nadporoporcionální ztráty a existuje zde nebezpečí totální ztráty vloženého kapitálu.
Každý investor vstupující na trh pákových certifikátů by si měl uvědomit, že vysoký potenciál zisku (v desítkách i stovkách procent) je vykoupen vysokou rizikovosti investice (možná totální ztráta celé investice).
Proč investovat do těchto certifikátů?
Oproti klasickým opcím či futures kontraktům mají warranty a turbo certifikáty řadu výhod, jako jsou nižší transakční náklady na jejich pořízení, nižší minimální investice (jeden certifikát), vyšší likvidita, výrazně širší škála nabídky těchto produktů a nižší riziko (investor může ztratit pouze investovanou částku na rozdíl od futures kontraktů a prodejních opcí).
V dnešní době existuje na trhu opravdu velmi široká nabídka podkladových aktiv na která jsou pákové certifikáty vázány. Pákového efektu si lze dopřát jak při investici do standardních akciových trhů, tak i do exotických burz jako je Jižní Korea, Turecko, Rusko, Rumunsko, Brazílie a další. Dnes již také existují pákové certifikáty na index PX pražské burzy. Tyto první vlaštovky byly uvedeny na burzu v květnu letošního roku emitentem Raiffeisen Centrobank na základě požadavku společnosti CYRRUS, a.s.
Kromě spekulace na růst pomocí pákového efektu lze pomocí pákových certifikátů také spekulovat na pokles či využívat tyto certifikáty k zajišťování akciových pozic proti možnému propadu.
Miroslav Kousalík
Ředitel pražské pobočky společnosti CYRRUS, a.s.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist