Pokud investor nechce veškerý čas trávit sledováním vývoje svého portfolia, aby mohl včas reagovat prodejem při nepříznivém vývoji cen akcií, může volit několik možností, jak akciové portfolio (či jednotlivou akcii) zajistit proti nepříznivému cenovému vývoji.

 

V první řadě může použít tzv. stop-loss prodejní příkaz. Stop-loss (neboli zamezení ztráty) je příkaz na prodej akcie za určitou cenu, která je nižší než současná tržní hodnota akcie. Stop-loss je po celou dobu platnosti (platnost může být několik dnů až jeden rok) neaktivní, pokud se cena akcie pohybuje nad cenou stop-loss příkazu. Pokud dojde k dosažení zadané ceny a na trhu proběhne obchod za tuto cenu, stop-loss příkaz se zaktivní a přemění se v prodejní příkaz za tržní cenu (tzv. „at best“ příkaz – prodej co nejlépe). V tomto případě je investor chráněn proti propadu trhu pod hranici definovanou v příkazu stop-loss. Tento příkaz ovšem nezaručuje stoprocentně, že budou akcie prodány právě za předem stanovenou cenu. Při aktivování příkazu na určité ceně může dojít k hlubšímu propadu trhu a ztrátě likvidity, což v praxi znamená, že investor může prodávat za nižší než předem stanovenou cenu.

 

Další možností, jak eliminovat toto riziko, je použít sofistikovanějšího zajištění pomocí tzv. derivátů. Jedná se o zajištění akcie či akciového portfolia pomocí Put opcí nebo Put warrantů (warranty jsou opce emitované pro privátní klienty – jsou dostupnější a nákladově levnější ve srovnání s klasickými opcemi).

 

Pokud investor nechce prodávat své akcie, ale obává se možného poklesu, může použít zajištění akcií nákupem Put warrantu, a to buď statické nebo dynamické (tzv. delta zajištění).

 

Dynamické „Delta“ zajištění využívá tzv. delta koeficient warrantů (míra udávající o kolik se změní cena warrantu při změně podkladové akcie, na kterou je warrant vázán). Pokud chce investor zajistit 10 000 akcií, potřebuje nakoupit patřičný počet Put warantů na dané akcie (právo prodat dané akcie za předem stanovenou cenu).

 

Počet warantů = počet akcií / delta warrantu

 

Pokud existuje Put warrant na dané akcie s delta koeficientem 0,4 (delta je vždy číslo mezi 0 a 1), musí investor nakoupit 25 000 Put warrantů (10 000 / 0,4). Pokud cena akcií poklesne o 0,5 EUR, znamená to pro investora ztrátu 5000 EUR. Na druhou stranu dojde ke zvýšení ceny Put warrantů o 0,5 EUR násobené delta koeficientem 0,4. To znamená že warranty stoupnou o 0,2 EUR. 25 000 warrantů potom stoupne o 5000 EUR (25 000 x 0,2), tedy právě o hodnotu ztráty portfolia.

 

Protože se delta koeficient neustále mění (jde o dynamické zajištění), musí docházet k pravidelnému upravování zajištění. V našem příkladě, pokud stoupne cena Put warrantů, zvýší se i jejich delta koeficient. To znamená, že investor potřebuje menší počet warrantů pro zajištění akciového portfolia.

 

Oproti tomu při statickém zajištění portfolia se počet Put warrantů nutných k zajištění stanoví na základě hodnoty portfolia a ceny, za kterou mohou být warranty uplatněny.

 

Počet warantů = (hodnota portfolia x emisní poměr warrantu) / realizační cena warrantu

 

Takto zajištěné portfolio potom investor drží bez dalších úprav až do splatnosti. Nákladem tohoto zajištění jsou náklady na nákup Put warrantů.

 

Při dnešním vývoji akciových trhů, plných více či méně předvídatelných korekcí je toto jedna z nejefektivnějších možností jak bránit své investice. S takto zajištěným portfoliem akcií mohou i ty největší pesimisté v noci klidně spát.

 

Miroslav Kousalík

Ředitel pražské pobočky společnosti CYRRUS, a.s.

 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist