Na první pohled jen zlomek ceny originálu nebo dokonce vůbec nic. Ve skutečnosti jde ale o statisíce korun a někdy i o samotnou existenci firmy. Za obrovskými náklady totiž nestojí jen případné soudní spory a mimosoudní vyrovnání, ale i řada velkých bezpečnostních rizik.
Dopady nelegálního softwaru je možné vyčíslit díky studiím, které zkoumají náklady firem na řešení bezpečnostních problémů, při nichž dochází k úniku citlivých dat. V závislosti na velikosti firmy a oboru podnikání se škody pohybují v řádech desetitisíců až milionů korun. Existuje však i riziko, že firma únik dat a ztrátu důvěryhodnosti nepřežije, protože ztratí zákazníky.
V Česku zatím nejvyšší odškodnění za užívání nelegálního softwaru zaplatila firma s pouhými dvaceti počítači. Celkem ji užívání softwaru bez platných licencí stálo více než jeden milion korun. Ideálním řešením, jak si ověřit, že vaše firma neužívá žádný nelegální software, je softwarový audit, kterým lze zjistit aktuální stav a následně důsledná správa softwarového vybavení (tzv. Software Asset Management), která dostane v maximální míře veškerá rizika pod kontrolu.
Jak poznat nelegální software
Balení – originální software Microsoft má na svém balení celou řadu bezpečnostních prvků, které padělatelé mohou jen obtížně napodobit. Jde například o holografický povrch instalačních médií, štítky s čárovým kódem a bezpečnostními pásky a potiskem na krabicích se softwarem i unikátní tvar balení. Podrobnosti o tom, jak poznat originální balení produktů Microsoftu nabízí stránka http://www.legalnisoftware.cz.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist