Jiří Bělohlávek - zkouškaSpojení orchestru s jeho jménem, talentem a zapálením pro vrcholnou interpretaci hudby je jistým příslibem posílení prestiže České filharmonie nejen u nás ale i v zahraničí. Program inauguračního večera byl sestaven tak, aby byl jakýmsi okénkem do celé nadcházející sezony.
Cílem je představit posluchačům vyvážený poměr tradiční a moderní klasické hudby a především dát vyniknout virtuozitě hráčů. Ve čtvrtek 4. října, v repríze pak o den později, zazní symfonická věta Vox clamantis Petra Ebena, Beethovenova Symfonie č. 5 c moll op. 67, Mahlerovy písně z Chlapcova kouzelného rohu v přednese kanadský barytonista Gerald Finley. Večer pak vyvrcholí Janáčkovu Sinfoniettou. Do nové sezóny 2012/2013 vstupuje České filharmonie s obrovským elánem a přáním bavit své publikum, s ambicí dokázat, že i vážná hudba může být originální a nápaditá.

V tomto duchu vznikl i nový cyklus vzdělávacích programů České filharmonie. První díl „Mohlo to znít také úplně jinak?“ cílí na dospělé diváky a startuje již 11. října (opakování 12. října). Příznivci klasické hudby budou mít unikátní příležitost přihlížet otevřené koncertní zkoušce s výkladem. Posluchači se mohou těšit na rozhovor moderátora a herce Marka Ebena s Jiřím Bělohlávkem, kteří svým osobitým a elegantním stylem zprostředkují divákům zákulisí přípravy koncertu našeho nejlepšího hudebního tělesa.

Koncert se dělí na dvě části, v první zazní rozbor a vlastní přednes předehry z operety Netopýr Johanna Strausse, v druhé polovině programu II. věta (Nachtmusik) ze Symfonie č. 7 Gustava Mahlera. „Spolupráce s Českou filharmonií a panem šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem je pro mne dobrodružství, kterému se nedalo odolat. A to i přes riziko, že takový program jsem nikdy před tím nedělal“ komentuje svou novou roli Marek Eben.

Marek EbenFormát programu je opravdu netradiční a zvídaví milovníci klasické hudby by si ho rozhodně neměli nechat ujít.

Záměrem nových vzdělávacích projektů České filharmonie je přiblížit klasickou hudbu široké veřejnosti a nabídnout jí možnost nahlédnout pod pokličku přípravy symfonických koncertů. Česká filharmonie tak navazuje na tradici vzdělávacích pořadů Leonarda Bernsteina či Václava Neumanna (Česká filharmonie hraje a hovoří). Na jaře plánuje oslovit také děti a mládež. Opět se chystá spolupracovat se známými tvářemi. Nejmenších dětí se ujme populární herec Pavel Liška. Neméně oblíbený Jan Budař se pokusí vážnou hudbou oslovit teenagery. Na přípravě scénářů všech komentovaných koncertů vzdělávacího cyklu se podílela filmová režisérka Alice Nellis.

Text nevyjadřuje názor redakce