Firemní evidence vedené na několika různých místech nemohou podávat ucelený pohled na aktuální stav oddělení nebo firmy. Čísla a grafy, se kterými by se mělo ihned pracovat, musí manažer složitě dolovat a sumarizovat. Snad proto je ve společnosti ABRA Software dlouholetou zásadou číslo 1 heslo, že mít systém je základ.

Jaké nástroje slouží k přímé kontrole firemních zdrojů a tím i k plánování rozvoje podniku vám poví Martin Jirmann, generální ředitel ABRA Software.

Upozornění: Dotazy čtenářů zviditelňuje redakce se zpožděním. Děkujeme za pochopení

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
R. Javořický
Chtěl bych jako živnostník automatizovaně tahat data z několika XLS souborů, které jsou uloženy na dvou různých počítačích, a výstupy postupovat obchodnímu partnerovi. Nejlépe přes nějakou zabezpečenou komunikaci, třeba šifrované úložiště. Poradíte, jak na to? Děkuji, R.J.
Dobrý den pane Javořický. Možností máte několik. Nejprimitivnější cestou je vytvořit si jeden XLS soubor, v něm se odkázat na příslušné buňky ve zdrojových XLS souborech a ten vždy po aktualizaci uložit např. na FTP server. To je cesta levná, ale náročná na obsluhu. Další možnost je, nechat si vyvinout specializovanou aplikaci na zakázku, to je ale poměrně drahé řešení. Můžete využít i existujících nástrojů, které jsou na trhu, jako např. ABRA iGATE. Ty Vám umožní načítat data z libovolných zdrojů (tedy i XLS sešitů) a z nich vytvořit výslednou webovou stránku, kterou můžete zpřístupnit Vašemu partnerovi nebo mu ji můžete např. poslat e-mailem. Doporučuji vše konzultovat s odborníkem.
Martin Jirmann
Roman Žák
Dobrý den pane Jirmane, Mám společnost o 20 zaměstnancích a s nekonzistencí dat ve firmě stále bojujeme. Jaký je Váš názor na dnes velmi populární pojem Cloud? Má v malých společnostech význam se řešením přesunu dat do Cloudu vůbec zabývat? Nebo se jedná o řešení mimo naše finanční možnosti a je určen hlavně pro korporace? Děkuji
Dobrý den pane Žáku, s nekonzistencí dat cloud až tak moc nesouvisí. To je o správně navrženém, nasazeném a používaném informačním systému, ideálně typu all-in-one (jeden systém obsahující veškeré potřebné funkce bez nutnosti integrovat více aplikací). A vliv na to nemá, zda aplikace běží v cloudu nebo na vašem serveru. Pokud jde o cloud a jeho využití malými firmami, podle mě je to řešení vhodné právě pro ně, protože nemusí řešit správu systému. A pokud nemají opravdu specifické požadavky na funkčnost a využijí standard, je taková cesta finančně mnohem výhodnější.
Martin Jirmann
Richard Nový
Dobrý den, jak mám vystavit dodací list v dodávce na cestě? Nejsou dnešní ERP systémy technologicky pozadu?
Můžete využít specializované aplikace určené pro práci v terénu (my např. máme v nabídce aplikaci ABRA Mobilní obchodní systém) ve spojení s přenosnou tiskárnou. Pokud jde o ERP systémy obecně, zákazníci jsou relativně konzervativní a výrobci se přizpůsobují jejich poptávce. Dnes to není o tom, že vyvinete supermoderní aplikaci a zákazníci na ní stojí frontu. Zákazníka víc zajímá, co mu ERP přinese, než jaké technologie uvnitř používá. Tam, kde zákazníci vyžadují moderní technologie (např. mobilní či webový přístup, automatizační servery apod.), tam je dostanou. Samozřejmě jen, pokud spolupracují s kvalitním dodavatelem ERP systému.
Martin Jirmann
skeptik
Dobrý den, Nemáte pocit, že je celé odvětví ERP tak trošku za zenitem? Lze ještě vymyslet nějaké obecné zásadní inovace, které by nebyly vázané na provoz pár klientů, nebo jde už jen o dodávání software s tím, že většina práce se odvede až při implementaci?
Dobrý den, takový pocit rozhodně nemám. To je jako kdybychom řekli, že je za zenitem automobilový průmysl. Obor ERP tu stále bude, firmy potřebují dobrou podporu pro své fungování a to bez ERP nepůjde. Je samozřejmě otázka, jak budou ERP vypadat v budoucnu. Na druhou stranu, lze říci, že za zenitem jsou konkrétní technologie (MS DOS, file/server aplikace apod.) nebo některé obchodní modely. Např. prodej licence je postupně nahrazován modelem SaaS (poskytováním software jako služby s průběžným placením). Prostor pro inovace vidím veliký. Od využití mobilních zařízení, přes ergonomii uživatelského rozhraní, automatizaci procesů až třeba po podporu učení se systémů, kdy Vám samy sdělují, co a jak je potřeba udělat. A samozřejmě pak je tu využití skutečného cloudu a všech jeho výhod.
Martin Jirmann
Karel Richter
Dobrý den, nebylo by možné vytvářet číslo odesílaného souboru, např. faktury s pomocí variabilního symbolu? Abrou generované číslo je nic neříkající a ručně musím do předmětu zprávy zapisovat klientovi čísla či variabilní symboly faktur. Děkuji za odpověď. Richter ( klient Abry od roku 1992)
Dobrý den pane Richtere, samozřejmě bylo . Název souboru lze nastavit odlišně od výchozího nastavení, kolegové se Vám ozvou na výše uvedený mail a pomohou Vám. Jinak Vám děkuji, že jste Abře tak dlouho věrný, doufám, že vydržíte dalších 20 let!
Martin Jirmann
Text nevyjadřuje názor redakce