Rady našich babiček si střežíme jako oko v hlavě. Zaručené babské recepty proti zdravotním obtížím na cestách se někdy zakládají na pravdě, ale jindy jde o zcela mylné návody, které se nepochopitelně tradují po celá léta. Čemu tedy věřit a nad čím jen mávnout rukou?

Ranní lok alkoholu na lačno proti průjmu

MÝTUS – Slyšeli jste o faraonově pomstě? Je to lidový název pro celou škálu střevních potíží, se kterými se nejčastěji setkají turisté v Egyptě. Rada tzv. vypálit červa po ránu je sice možná příjemná, ale slivovice nebo jiný tvrdý alkohol pomáhá spíše psychicky než fyzicky. Účinek na střevní problémy je pramalý až téměř žádný.

Jak na to: Nezapomeňte si přibalit živočišné uhlí nebo léky vyrovnávající střevní mikroflóru. Její nerovnováha je totiž příčinou většiny našich potíží v subtropech. Pokud obtíže přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění. Ušetříte si tím mnoho zbytečných starostí. 

Pít jen převařenou nebo balenou vodu

FAKT – Na bakterie a viry obsažené v cizokrajných vodních zdrojích naše tělo skutečně není zvyklé a reaguje tím způsobem, že se jich chce co nejdříve zbavit. Jakkoli. Raději nepijte vodu z kohoutku a vyvarujte se i ledu. Balenou vodu používejte, byť si jen jdete vyčistit zuby. V restauraci požadujte, aby vodu přinesli v zavřené lahvi a tu otevřeli až před vámi.

Vitamín B1 pomáhá v odpuzování komárů

MÝTUS – Nikdo už neví, jak se tato fáma rozšířila mezi lidmi, ale žádná vědecká studie nepotvrdila, že by vitamín B1 odpuzoval komáry. Pokud na to ale věříte, jen do toho! Uškodit vám nemůže.

Jak na to: Oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi nebo repelent jsou jedinou účinnou obranou před dotěrnými samičkami tohoto hmyzího otravy.

Hlazením koček a psů se snadno nakazíte

psi

    Hladit neznámá zvířata se      nevyplatí v cizině, ani doma.

FAKT – Infekce skutečně číhá na každém rohu. Držte se proto raději přísných hygienických zásad a myjte si ruce. Na mazlení s toulavými zvířátky je lépe zapomenout a vyvarujte se také pochutin ze syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa a vajec.

Jíst jen ovoce, které lze oloupat

FAKT – Tato rada se týká opět střevních potíží. Snažte se jíst jen to, co můžete oloupat, čili u čeho máte jistotu, že je víceméně sterilní. A vyvarujte se pouličních stánků s jídlem. Nikdy nevíte, v jakých hygienických podmínkách bylo jídlo připraveno.

ICE číslo na blízké v mobilu mě zachrání

MÝTUS – Nedávno se virtuálním světem prohnala fáma o mezinárodně uznávaném formátu čísla ICE (In Case of Emergency), pod které bychom si do mobilu měli uložit kontakt na blízké osoby (ICE1, ICE2 atd.), kterým pak poučený personál záchranných služeb volá. Nic takového, bohužel, neexistuje.

Jak na to: Policie ani záchranná služba příbuzným špatné zprávy nesdělují telefonicky. Ale je pravda, že personálu nemocnice by se mohlo vyplatit, kdyby v telefonním seznamu našli kontakt pod jménem otec, matka, bratr atp., a ne jen jako Pepa nebo Jíra.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist