Význam této země coby odbytiště české produkce kontinuálně roste. Zatímco ještě v roce 2008 bylo saldo obchodní bilance záporné, v roce 2013 skončil vzájemný obchod s přebytkem více než 20 miliard korun.
Turecko - brána na východ
Domácí exportéři se naučili využívat Turecko jako bránu k průniku na trhy dalších zemí na východě, především Gruzie, Iráku, Ázerbájdžánu a států v okolí Kaspického moře. Tento trend zaznamenává i Komerční banka, jejíž klienti jsou na tureckém trhu stále aktivnější.
„Aktivita našich klientů loni vzrostla o 13 % v počtech a dokonce o 83 % v objemech. Mezi malými a středními podniky je nárůst zhruba poloviční, přesto velmi zajímavý,“ říká Iveta Ocásková, výkonná ředitelka pro Korporátní bankovnictví KB, a dodává: „Místní ekonomika vykazuje sklony ke spotřebnímu chování generujícímu určitou nejistotu, což se odráží v historické volatilitě turecké liry. Je proto velmi důležité uvažovat o zajištění kurzových rizik. Rovněž doporučuji nepodceňovat platební riziko importéra a využívat dokumentární platby, případně záruky.“
Financování projektů a investic
Exportéři se podle Komerční banky také zajímají o možnosti financování svých projektů. V rámci exportního financování jim KB nabízí hned několik specializovaných produktů i přítomnost skupiny Société Générale přímo v Turecku.
Jedním ze základních produktů je exportní odběratelský úvěr. Hlavními výhodami pro exportéra jsou rychlost proplacení exportní pohledávky, možnost předložit při nabídkovém řízení v zahraničí současně s technickou nabídkou i nabídku financování, což odběratelé často požadují, a fakt, že úvěr nezatěžuje rozvahu exportéra, neboť úvěrovým dlužníkem je zahraniční kupující, resp. jeho banka. V oblasti investic nabízí Komerční banka úvěr na investice v zahraničí, který má charakter střednědobého či dlouhodobého úvěru se splatností delší než tři roky, a který je poskytován zahraniční společnosti ovládané českou firmou na investice v cizině.
Pro snížení rizik spojených s případnou politickou nebo ekonomickou nestabilitou v Turecku mohou exportéři s produktem Komerční banky využít rovněž státní podporu vývozu prostřednictvím pojištění zamýšleného projektu u společnosti EGAP. „Ta neeliminuje, ale řeší teritoriální rizika vyplývající z politické, finanční a makroekonomické situace země, a komerční rizika, mezi něž patří riziko neplacení, nesplnění kontraktu a podobně,“ vysvětluje Virginie Lenek, manažerka Exportního financování KB.
Znalost prostředí rozhoduje
Mimo tradiční vyspělé ekonomiky a země EU rozhoduje často o úspěchu obchodu znalost lokálního prostředí. Také tady mohou banky pomoci. Komerční banka může nabídnout pomoc s realizací přímo na místě, a to díky úzké spolupráci s istanbulskou pobočkou Société Générale, do jejíž bankovní skupiny patří. Nabízí tak detailní znalost prostředí, legislativy, klientů i bohaté zkušenosti, které zde Société Générale získává od roku 1989. „Zatímco třeba financování exportních projektů s pojištěním EGAP dokáže nabídnout více tuzemských bank, přítomnost na tureckém trhu je rozhodně benefit, který českým exportérům může nabídnout jen málo z nich,“ uzavírá Virginie Lenek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist