Je ale běh tou správnou aktivitou při požadavku zhubnout? Srovnali jsme účinky běhu ve srovnání s běžnou chůzí a zaměřili jsme se na běžného člověka s nadváhou, který nemá dostatečnou kondici na pravidelný běžecký trénink.
Běh
Běh je pro většinu lidí s nadváhou a nižší fyzickou kondicí velmi náročný. Nadměrně totiž zatěžuje pohybový aparát a krevní oběh. Netrénovaný organismus není na takovou zátěž připraven a výsledkem je častá bolest a utrpení, která se dostavuje i několik dní po ukončení běhu. Při běhu a podobně fyzicky náročných aktivitách, kdy se tep dostává do vyšších úrovní, bere tělo energii ze sacharidů. Jejich snížení vyvolává pocit hladu. Proto máte po běhu, spinningu nebo squashi nutkavou potřebu se napít něčeho sladkého nebo se najíst. Nemusíme vám asi vysvětlovat, že snaha o shození přebytečných kilogramů, se v takovém případě míjí účinkem. Řešením je co nejpomalejší běh nebo tzv. „indiánský běh“, kdy se střídá běh s chůzí. Doba trvání podobné aktivity by měla být alespoň 45 minut.
Vhodným tréninkovým parťákem i trenérem, který je schopen vám pomoci s kontrolou a nastavením správné intenzity běhu, jsou běžecké sporttestery, například Garmin Forerunner 15 HR. Jednoduché běžecké GPS hodinky vhodné pro začínající nebo rekreační běžce s měřením srdeční frekvence. Dokážou změřit a zaznamenat nejen běh, ale i chůzi, jízdu na kole, in-line bruslích nebo na lyžích.
![]() |
GPS hodinky, jako je Forerunner 15, jsou využitelné u většiny sportovních aktivit. |
Chůze
Pamatujete si staré poučky, které jako ideální aktivitu radily svižnou chůzi? Dnes se tyto rady vracejí. Chůze je přirozenou aktivitou a zvládají ji i lidé s nadváhou. Při řešení problému s nadváhou není potřeba se za každou cenu zpotit nebo dokonce zničit. Místo bolesti by pohyb měl přinášet radost, spokojení a vyvolat potřebu se k němu pravidelně vracet.
Tyto předpoklady splňuje právě chůze. Nemusí být zpočátku ani svižná. Zvolte tempo, při kterém vydržíte chodit alespoň po dobu 45 minut, lépe až 1 hodinu. Právě délka trvání chůze je jednou z nejdůležitějších věcí. Srdeční frekvence je při chůzi mnohem nižší než při běhu a tělo je po prvotním zahřátí schopno čerpat energii právě z tukových zásob. Na rozdíl od běhu není chůze tak náročná a po jejím absolvování tělo nevyžaduje delší dobu na odpočinek.
Ke zdravějšímu a aktivnějšímu životnímu stylu vám mohou velmi jednoduše a rychle pomoci elektronické fitness náramky, které se stávají fenoménem současnosti. Například Garmin Vívofit je schopen změřit a na svém vlastním displeji zobrazit denní počet kroků, čas, prošlou vzdálenost, spálené kalorie ale i srdeční frekvenci. Náramek se svému majiteli dokáže sám přizpůsobit a nastavit splnitelné cíle, kterých by se měl jeho uživatel snažit dosáhnout. Právě při chůzi funguje jako jednoduchá a účinná motivace pro zbavení se přebytečných kilogramů. Náramek je využitelný i jako běžné hodinky, na jeden pár baterií vydrží bez nabíjení fungovat déle než 1 rok.
![]() |
Elektronické náramky fungují jako motivace při nedostatku pohybu. Na obrázku náramky Garmin Vívofit. |
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist