„Pokud chce někdo pouze náhodně sázet nebo si hrát na kapitálovém trhu, Saxo určitě není ta správná volba,“ říká ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Pavel Drahotský.

Jaké by měl mít člověk s minimálními zkušenostmi kritérium pro výběr brokera? Podle čeho se má rozhodovat?

Řeknu vám, jak jsem to udělal před lety já. Osobně řadím na první místo bezpečnost. Proto z pohledu regulace, transparentnosti a dozoru jsem preferoval držitele bankovní licence. Z pohledu palety možností jsem hledal co nejširší produktovou nabídku. Saxo tehdy mělo něco přes 20 000 produktů. Dnes jich má přes 32 000. Poptal jsem se u známých, kteří již obchodují několik let, jakou platformu využívají oni, a bylo to jednoznačné. Poplatky jsem v zásadě něřešil, neboť na většině produktů jsou denní pohyby přes jedno procento a poplatky ve zlomcích procent.
Je to o šikovnosti. Investici do špatného produktu ve špatný čas vám nižší poplatek nenahradí.

Jak může člověk investovat se Saxo Bank?

Stačí vyplnit stručný kontaktní formulář na Saxobank. cz a náš tým vás uvede do světa tradingu v závislosti na vašich dosavadních zkušenostech. Investoři s praxí již většinou vědí, pro co si jdou, a po rychlém srovnání možností našeho dema platformy SaxoTrader s jejich stávající platformou si otevířou účet. Začínající klienti si nejprve projdou naše materiály o jednotlivých produktech, včetně videí například o technické analýze či psychologii tradingu, připojí se v pohodlí domova na webináře neboli on-line semináře a zpravidla několik týdnů si zkoušejí obchody cvičně v demo prostředí. Samotný bankovní účet si založíte on-line z pohodlí domova během pěti minut a přidáte kopie dvou dokladů totožnosti. Jakmile obdržíte platební instrukce, převedete prostředky na svůj Saxo Bank účet a můžete začít obchodovat.

Proč je počáteční investice minimálně 10 tisíc dolarů, když na trhu najdu brokery, u nichž je počáteční vklad násobně nižší?

Saxo Bank dodává řešení pro seriózní investory, správce financí a banky. Pokud někdo chce pouze náhodně sázet nebo si „hrát“ na kapitálovém trhu, Saxo určitě není ta správná volba. Naši budoucí klienti mají pro zkoušení a učení se možnost osahat si všechny možnosti na demo účtu Saxo Bank, tedy jakési cvičné loučce. Zde dostane investor virtuálních 100 000 USD, se kterými může zcela bezpečně zkoušet, co se stane, když…

A proč právě 10 000 dolarů? Není to moc?

Pokud chci něco dělat dobře, musím sbírat a vyhodnocovat informace a zároveň vyhledávat nové příležitosti, což vyžaduje čas. Aby nějaká činnost byla dlouhodobě přínosná, musí dávat i ekonomicky smysl. Jaká je cena vašeho času? Pokud hledáte dlouhodobě řekněme zhodnocení 10 % p. a., uznáte, že 200 000 Kč je skutečně minimum pro seriózní a dlouhodobou práci s vašimi penězi.

S čím má podle vás smysl začít obchodovat?

Většina klientů začíná s forexem, tedy cizoměnovými transakcemi. Osobně se domnívám, že je lepší začít s něčím hmatatelným. Preferuji vybrat si několik komodit, akcií a mezinárodních indexů. O ropě, plynu, mědi, stříbru nebo Německu najdu mnohem víc informací formou příběhu, za kterým se mi začne doplňovat v hlavě mozaika informací potřebných pro budoucí rozhodování. Pokud nechci mít celý den v ruce telefon či tablet, abych hlídal kurzy, doporučuji se zaměřit na nákup opcí. Jejich prodej je možný až na základě zkušeností.

Řekněme, že se zaměřím na Německo a jeho index DAX. Nechci denně sledovat trh, ale domnívám se, že za týden nebo měsíc bude jeho hodnota vyšší. Pak si ve vyhledávači instrumentů podobně jako v internetovém vyhledávači zadám opce, DAX, datum a hodnotu, na níž se domnívám, že DAX v budoucnu bude, zvolím nákup množství call opce a datum si uložím do kalendáře, abych zkontroloval výsledek. Tím, že se jedná o tzv. evropskou opci, vás nezajímá vývoj v průběhu, ale jen v rozhodný den.

Tak si mohu nasázet několik „želízek do ohně“ a jako v adventním kalendáři čekat, které mi přinese čokoládu. Výhodou tohoto přístupu je, že váš výdaj za nákup opce je zároveň maximální možná ztráta z této transakce v případě, že se opce neuplatní. Kdežto potenciál výnosu je de facto neomezený.

Do čeho byste nikdy nešel?
Do sázení v jakékoliv podobě.


Saxo Bank je lídrem v oblasti on-line tradingu a investic. Nabízí kompletní spektrum nástrojů pro obchodování a investice pro privátní investory i instituce. Je plně licencovaná a regulovaná evropská banka, která umožňuje klientům obchodovat měny, akcie, futures, opce, CFD, ETF a další deriváty prostřednictvím oceněné platformy Saxo Trader. Saxo Bank nabízí profesionální správu portfolií a fondů stejně jako tradiční bankovní služby poskytované dceřinou bankou Saxo Privatbank. Saxo Bank Group byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a její pobočky nalezneme v 26 zemích Evropy, Asie, Středního východu, Latinské Ameriky, Afriky a Austrálie.

Text nevyjadřuje názor redakce