Ve středu 26. listopadu uplyne přesně 60 let od schválení projektu tuzemské výroby náramkových hodinek. Na základě toho pak byly v Novém Městě nad Metují, v závodě Chronotechna, dnes ELTON hodinářská a.s., vyvinuty legendární hodinky Spartak.

Projekt na výrobu vlastních náramkových hodinek v Československu byl vynucen nedostatkem na poválečném trhu. „Při úvahách o zavedení výroby tuzemských hodinek byly ve hře dvě varianty,“ říká Zdeněk Löffelmann, předseda představenstva společnosti ELTON hodinářská. „Buď použít kompletní výrobní dokumentaci některého z typů náramkových hodinek z NDR, nebo SSSR. To byla cesta sice nejméně pracná, ale nezaručovala nejvýhodnější řešení z pohledu moderní konstrukce a kvality. Druhou možností, která nakonec byla zvolena, bylo využití předlohy ze Západu,“ Vybrán byl francouzský strojek, který měl sloužit k ověřování správnosti výpočtů a kontrole konstrukčního řešení, na kterém se v Novém Městě nad Metují začalo na konci roku 1952 pracovat.

Spartak z limitovanA A c edice 60 L 1200x676Hodinky se testovaly i v chladničce

Na počátku roku 1954 byla zahájena příprava výroby prototypů. Měly být zhotoveny na strojích, které byly v Chronotechně k dispozici, případně pak ručně. Nutností bylo použít technologický postup, později využitelný v plánované sériové výrobě. „Pro představu v jakých složitých podmínkách se tvořily prototypy prvních tuzemských náramkových hodinek, je nutné si uvědomit, že většina dílů byla vyráběna nástrojařským způsobem na universálních strojích, “ doplňuje Libor Hovorka, ředitel vývoje ELTON hodinářská. Celkem zhotovil závod 12 prototypů, které byly podrobeny náročným zkouškám. „Zajímavá je historka z testování hodinek při nízké teplotě, kdy bylo potřeba mít k provedení zkoušky chladničku. Ta ale tehdy nebyla v továrně k dispozici. Řešení nakonec našel jeden ze zaměstnanců a ke zkouškám poskytl svoji domácí ledničku. Co na to říkala jeho manželka, není známo,“ podotýká s úsměvem Hovorka. Součástí zkoušek bylo například i měření odolnosti vůči nárazům a vibracím, které se testovalo i jízdou na motocyklu po rozbité silnici.

Spartak oslovuje i po 60 letech

Po skončení zkoušek pak dne 26. listopadu 1954 proběhlo v Novém Městě nad Metují jednání ministerské komise, která dala souhlas k pokračování projektu výroby náramkových hodinek. Cesta k zahájení sériové výroby však trvala ještě další tři roky.

V Novém Městě se k výrobě hodinek s názvem Spartak vrátili v roce 2009 a společnost ELTON hodinářská je zde vyrábí dodnes. „Spartak patří spolu s legendárními hodinkami Orlík k nejoblíbenějším modelům našich zákazníků,“ potvrzuje Zdeněk Löffelmann. „Aktuálně jsme proto při příležitosti šedesátiletého výročí vyrobili limitovanou edici Spartak 60 L.E., inspirovanou prototypem prvních československých hodinek.“

A jak přišly hodinky ke svému názvu? Původně se měly jmenovat Kotva, název byl ale z politických důvodů změněn na Spartak. Držitel tohoto jména ve starověkém Římě vedl povstání otroků a byl komunistickou ideologií používán jako vzor bojovníka proti vykořisťování pracujících vládnoucí třídou. Až na konci roku 1957 ministerská komise definitivně rozhodla, že tuzemské hodinky ponesou označení PRIM, které se používá dodnes.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist