John J. Hardy, měnový stratég Saxo Bank
Po měnovém zemětřesení z 15. ledna, kdy Švýcarská národní banka náhle opustila strop na frank, se pozornost stočila na navázané měny po celém světě. V Evropě se největší pozornost věnuje dvěma měnám: dánské koruně (DKK) a české koruně (CZK).
Zavěšení dánské koruny na euro se ocitlo pod značným tlakem, což donutilo dánskou centrální banku (Nationalbanken), aby úrokové míry snížila natřikrát – až na současných záporných 0,50 % – a v lednové tržní intervenci prodala podle odhadů až 100 mld. dánských korun (13 mld. euro neboli cca 5 % dánského HDP).
Dánsko však není Švýcarsko – dánská koruna je málo obchodovaná měna bez tradice bezpečného útočiště. Kromě toho mají Dánové obrovské penzijní vklady v jiných měnách a budou se zuby nehty rvát o udržení jejich hodnoty prostřednictvím navázání na euro. Dánská centrální banka se už také domluvila s Ministerstvem financí, aby přestalo vydávat dlouhodobé vládní dluhopisy, s cílem donutit dánské zákazníky kupovat nezajímavé, nevýnosné, krátkodobé instrumenty. Kromě toho je dánská koruna poslední měnou z ERM II, jejíž navázání na euro musí chránit i Evropská centrální banka.
Česká koruna nabízí zřejmě zajímavější příklad. Není navázaná na euro, ale Česká národní banka vyhlásila spodní hranici kurzu EUR/CZK na úrovni 27,00 jako nástroj monetární politiky s cílem vyhnout se deflaci a podpořit český průmysl poté, co úroková míra centrální banky dosáhla nuly, ke které směřovala už v roce 2012. Vyhlášení spodní hranice kurzu bylo částečně inspirováno spodní hranicí pro kurz CHF/EUR vyhlášenou Švýcarskou národní bankou. Teď už se tento krok tak chytře nejeví. Spekulanti zde možná mají lepší cíl, avšak musí stále počítat s tím, že tato měna se obchoduje málo a že je zde silná pozice národní banky. Dalším rozdílem je, že ČNB stanovila pro spodní hranici kurzu časový horizont, což Švýcaři nikdy neudělali. Znamená to snad, že českou korunu čeká nestabilita, jakmile se ČNB pokusí tuto politiku v příštím roce opustit?
Mimo Evropu se podívejme na země Arabského poloostrova vyvážející ropu, jejichž měny jsou navázány na dolar. Takové země jsou pod značným tlakem, protože ekonomikám škodí klesající cena ropy v cenách USD. Tyto měnové vazby však už přežily masivní tlaky a jsou podpořeny obrovskými rezervami, a to i když silný americký dolar zvyšuje rizika ekonomického poklesu pro tyto země, stejně jako se během boomu v letech 2010-2013 zostřoval dopad vysokých cen ropy a slabého dolaru.
Dále na východ leží nejdůležitější měnový vztah: čínské řízené navázání, nebo „přizpůsobení se“ vůči dolaru. V posledním roce se Čína konečně začala vyrovnávat s největší úvěrovou bublinou, jakou svět zažil, a dělá to v době, kdy americký dolar, na který je nejpevněji navázaná, vykazuje jednoznačně rostoucí trend, zatímco další dvě silné měny – japonský jen a euro – nyní znatelně poklesly. Dojde tedy k devalvaci jüanu? První známky napětí se už objevily: směnný kurz USD/CNY je jen zlomek procenta od dvouletého maxima – a to se od devalvace jüanu v roce 1994 nestalo. Svět se musí obrnit proti dopadům devalvace čínské měny. Co by to znamenalo? Došlo by k uvolnění další vlny deflačních sil, která by postihla celý svět a poškodila už tak křehký systém světových měn. Devalvace jüanu by zřejmě znamenala začátek konce post-brettonwoodského systému, který funguje od roku 1971, kdy prezident Nixon ukončil navázání amerického dolaru na zlato. Navíc by to znamenalo, že Asie, a zejména Čína, musí rychle přijít s post-merkantilistickým ekonomickým modelem, navzdory tomu, že se nyní snaží zastavit čas prostřednictvím měnové devalvace, čímž se zoufale snaží odvrátit úvěrovou implozi způsobenou deflací.
O autorovi:
John J. Hardy pochází z Texasu a s vyznamenáním promoval na Texaské univerzitě v Austinu. V Saxo Bank pracuje od roku 2002, přičemž působil na několika pozicích v oddělení FX Strategy a Asset Management. V současné době zastává pozici šéfa oddělení FX Strategy.
Johnův populární a často citovaný sloupek FX Update odebírají klienti Saxo Bank, novináři i obchodníci. Je také pravidelným hostem a komentátorem několika televizních stanic, včetně CNBC, CNBC Arabia a Bloombergu. Kromě svého sloupku a mediálních vystoupení píše John pravidelně ad-hoc komentáře, ve kterých se zaměřuje na hlavní světové měny, politiku centrálních bank, makroekonomické trendy a podobně.
John Hardy je k dispozici pro komentování vývoje na forexovém trhu a dalších předních tříd aktiv, včetně makroekonomického pohledu.
O Saxo Bank
Saxo Bank je globální investiční banka specializující se na online obchodování a investice na mezinárodních finančních trzích. Soukromým investorům a institucionálním klientům nabízí komunitní portál TradingFloor.com, první skutečnou sociální trading platformu. Plně licencovaná evropská banka spadající pod dohled dánské FSA svým klientům umožňuje obchodovat FX, CFDs, ETFs, Stocks, Futures, Options a další deriváty v rámci unikátní platforma SaxoTrader, která doposud obdržela mnohá ocenění a která umožňuje přístup na burzu z PC, tabletu nebo smartphonu z jednoho účtu ve více než 20 jazycích. Platforma je využívána více než stovkou předních finančních institucí na celém světě. Saxo Bank prostřednictvím Saxo PrivatBank nabízí také profesionální portfolio a správu fondů na úrovni tradičního bankovního servisu. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a jejích 26 poboček zasahuje Evropu, Asii, Střední Východ, Latinskou Ameriku, Afriku a Austrálii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist