Tyto primáti, kteří nemají téměř žádného přirozeného nepřítele se volně pohybují po pralese a nemají vůbec kousek studu přijít až k vašim nohám. Ale kde jsou lemuři? Ptáme se nedočkavě našeho domorodého průvodce. Jeho úsměv prozrazuje, abychom nebyli nedočkaví. Zatímco se díváme po korunách stromů, jeho oči skenují okolí a za chvíli drží v ruce miniaturního chameleona. Jak jsi ho vůbec našel? Vždyť já ho sotva vidím na tvých rukou? ,,Prales je mým domovem, žiji tady a vím, kde se co dá najít. Neuběhne ani minuta a objeví 55 centimetrového chameleona. Podává mi ho do rukou a jeho jemně vyplašená očka mě pozorují. Víte, jaký je to pocit, když vás objímají nohy chameleona? Něžný stisk a jemně pootevřená ústa prozrazují, že kouzelník barev zavětřil malou mušku. Ani ne půl metru od nás Malgašan drží mouchu a chameleon se připravuje na smrtící útok. Vymrští svůj jazýček a svačina je v mžiku v jeho trávicím traktu. Slyšíš ten zvuk? Co tady pláče za malé dítě? Ne to jsou naše vytoužení lemuři! Tento druh se jmenuje Indry a svolává ostatní souputníky hlasem jako kdyby malé dítě plakalo. Čím jsme blíže, zvuk je pronikavější a když se přiblížíme na vzdálenost, při kterém by jiné zvířátko uteklo, naše ušní bubínky dostávají zabrat. Vůbec ho nerušíme a my vidíme neskutečně krásné divadlo. Ladně skáče v korunách stromů a sem tam po nás hodí kus ohlodaného ovoce.

Každý si představí lemura kata, známého z kresleného seriálu Madagaskar. Ale jsou tu možná mnohem více rozkošnější lemuři. Viděli jste takzvané tančící lemury Sifaka? Pokud neskáčou v korunách stromů, tak se velmi humorně pohybují po zemi. Nebo jeden z nejmenších lemurů Aye Aye? Ti mají jeden velký tvrdý pazourek, se kterým vyklopkávají po kůře stromů a hledají svůj největší pamlsek - larvu. Když ho vidíte, jak drží tento poklad a pochutnává si s požitkem svůj úlovek, nutně se ve vás probudí infantilní rysy. Každý národní park na Madagaskaru nabízí jiný druh lemurů a vězte, že těch parků je velmi mnoho. A jak vypadá lemur kata? Z mého pohledu nejvíce drzý, ale o to inteligentnější, který s radostí krade banány jiným lemurům. Je nejvíce fotogenický, protože se pohybuje v kolonách a vůbec se nestydí. Váš fotoaparát dostane pořádně zabrat!

Na Madagaskaru jsme byli měsíc a projeli jsme ostrov od severu k jihu. Každý den je jiný, jako strana v knize. Za jeden den se vám tak prostřídá země, až žasnete. Vápencové hory vystřídá neproniknutelný prales a třetí den jste na regulérní poušti. Mně se nejvíce líbil národní park Isola, kde by mohl být natočen Jurský park. Hluboká údolí s vodopády, krásnými jezírky a nikdy nekončícími treky po strmých údolích.

Jaké je hlavní město? Antana..jak? Dost dlouho mi trvalo než jsem tento jazykolam dokázal najednou vyslovit. Jen zkuste! Antananarivo nebo Tana jak ho zkráceně nazývají místní. Město s královskými paláci a hlavně svébytnou architekturou. Něco mezi Evropou a Asií. Mě překvapily hlavně parky. Ano, městské parky, které v Africe jen tak lehce nenajdete. Jsem v němém úžasu, že se tu dá utéct před vzrůstající dopravní zácpou.

Naším cílem je však město Ambalavao, kde je každý týden obrovský trh s hovězím dobytkem Zebu. Tisíce krav se táhnou po národní dálnici do středu země. Ty nejlepší kusy se musí prodat zde a také zde můžete pohádkově zbohatnout. Kolik krav máš, tak velký majetek vlastníš. Kupující přijdou s holemi, kde na konci je hřebík. Chodí kolem a jemně bodají do krav. Prý podle reakce umí zjistit kvalitu masa. Nevím jestli je to pravda, ale večer si pochutnáváme na steaku od nejlepšího kupce a musíme říci, že argentinský steak má co dělat, aby byl lepší! Neboť jazyk ze Zebu v tomatové omáčce a s francouzským vínkem? Vězte, že toto bude útok na vaše chuťové pohárky. Přijel jsem se podívat ,,jen" na lemury a viděl jsem krásu, o které jsem ani netušil. Madagaskar je cestovatelská pecka!

Martin Navrátil průvodce CK S.E.N.

Text nevyjadřuje názor redakce