Za poslední dva roky skupina DRFG z pohledu spravovaných aktiv skoro pětinásobně vyrostla: jen letos zatím investovala skoro 2 miliardy korun. Plánujete takové tempo držet i nadále?

David Rusňák: Příští rok bude z pohledu investic zhruba podobný jako ten letošní. Co se týče hodnoty firmy, i nadále poroste. Pokud se podívám nějakých pět let dopředu, umím si představit, že bude hodnota DRFG násobně vyšší než dnes. 

Na jakých kamenech vaše podnikání stojí?

David Rusňák: Možná to bude znít banálně, ale na lidech. Vždy, když rozjíždím nějaký podnikatelský nápad, snažím se najít co nejlepší experty v oboru. Jedině pak je šance uspět. Jako aktuální příklad mohu uvést naši lékárenskou divizi DRFG Medical. Už několik let jsme vážně uvažovali, že vstoupíme do lékárenského byznysu, protože jsme na dosud nezkonsolidovaném trhu viděli jasnou příležitost. Ale teprve až když se mi podařilo získat do týmu Rudolfa Matějku, který se v tom byznysu dvacet let pohybuje, mohli jsme to rozjet. 

Jak důležitá je v portfoliu DRFG právě lékárenská divize?

David Rusňák: Je jedním z pěti pilířů, na kterých je naše podnikání postavené, byť tím nejmladším. Orientujeme se především na investice do nemovitostí a telekomunikací. Dále energetiky a nově právě lékárenství, kde je naší ambicí stát se trojkou na trhu. Pátým pilířem je segment financí, kde jednak vlastníme firmy zabývající se analýzou trhů a finanční distribucí, jednak spravujeme vlastní nemovitostní a dluhopisový fond a například také společnost s licencí obchodníka s cennými papíry. Aktivit má ale skupina ještě mnohem víc. Do našeho portfolia spadá například i architektonické studio A PLUS, zakázkové krejčovství Galard nebo restaurace Konfit.

Pro veřejnost v Brně jste nejviditelnější asi skrze sponzoring hokejové Komety, proč jste se rozhodli podporovat zrovna hokej?

David Rusňák: Už jste si vlastně v otázce i odpověděl – chtěli jsme běžným Brňanům říct, že tu jsme. Myslím, že to spojení dobře funguje, a navíc má i své přesahy. Například naše architektonické studio A PLUS navrhlo možnou podobu nového hokejového stadionu – nepomáháme tedy Kometě jen penězi, ale snažíme se podporovat hokej z více směrů. Víme, že je to v Brně opravdový fenomén a je třeba ho rozvíjet. Celkově naše mimobyznysové aktivity míří k rozvoji Brna – k tomu, aby se nám tu skvěle žilo.

Máte na mysli třeba činnost Nadace DRFG?

To je jeden z příkladů, skrze nadaci chceme Brno oživit a nabídnout hezké věci. Ať už je to současná instalace barevných deštníků v České ulici nebo festival Meeting Brno, který podporujeme. Mám na mysli ale i práci s veřejným prostorem, kdy skrze A PLUS předkládáme návrhy, jak Brno upravit, aby lépe sloužilo svým občanům – jde například o revitalizaci Anthroposu nebo areálu Výstaviště. Snažíme se také nabízet lidem možnost seberealizace, pro studenty jsme například založili coworkingový projekt Unifer, kde mohou pod vedením profesionálů pracovat na reálných projektech a hodně se toho naučit.

David Rusňák (37) se narodil v Labutech nedaleko Kyjova. Po střední škole odešel pracovat do Zlína a následně do Brna. V roce 2005 začal s podnikáním v mezinárodní dopravě - když spediční firmu Compass DKD Czech v roce 2009 prodával, vydělal svých prvních pár milionů. Ty následně investoval do různých oblastí – věnoval se obchodu se stavební chemií, vývoji softwaru pro sklady nebo oblasti poradenství v získávání evropských dotací. Všechny své aktivity v roce 2011 sjednotil pod hlavičku DRFG. V roce 2012 umožnila legislativa vydávat dluhopisy soukromým společnostem, toho Rusňák využil, získal potřebný kapitál a vykročil k větším investicím. David Rusňák je ženatý a má syna. Je velkým fanouškem dobrého jídla a vína, dává přednost rakousko-uherské kuchyni, na kterou se specializuje i jeho restaurace Konfit.

DRFG je investiční skupina založená v Brně v roce 2011 Davidem Rusňákem. Cílem DRFG je zhodnocovat kapitál prostřednictvím private equity investic do majetkových podílů v perspektivních společnostech a projektech. DRFG se zaměřuje především na investice do nemovitostí, telekomunikací, energetiky, financí a zdravotnictví. V roce 2015 dosáhl objem investic necelé miliardy, pro rok 2016 jsou plánovány investice v objemu 2 miliardy Kč. DRFG nabízí dva investiční podílové fondy. DRFG je hlavním partnerem Komety Brno a Habera & Team "33" tour 2016. Více informací o skupině na WWW.DRFG.CZ

Text nevyjadřuje názor redakce