Dvojí šanci získat letos dotaci – v dubnu a v září – mají firmy a průmyslové podniky v Česku. Z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). Výše dotace se pohybuje podle velikosti podniku mezi 300 tisíci až 100 milionů.

Střešní fotovoltaické elektrárny přispívají nejen k udržitelnému rozvoji, ale zároveň přinášejí pro své majitele i významné provozní úspory. ČEZ Solární ze skupiny ČEZ ESCO v loňském roce instalovala a připojila rekordních 307 střešních fotovoltaických elektráren, což je dvakrát tolik, než o rok dříve. „Další smlouvy jsme loni podepsali, a i letošní rok tedy bude pro ČEZ Solární velmi úspěšný. Potvrzujeme tak svou pozici jedničky na českém trhu střešních fotovoltaických zdrojů,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani. Nejvíce solárních elektráren ČEZ instaloval ve Středočeském kraji včetně Prahy, pak v Ústeckém a v Moravskoslezském kraji.

Fotovoltaika s dotací a na klíč

„Zájem lidí o fotovoltaické elektrárny roste, stejně tak i o bateriové systémy. Trh s fotovoltaikami pro firmy se oživil s otevřením dalších dotačních titulů v OPPIK. Aktuální termín dotačních titulů pro firmy končí na konci dubna, další se dá očekávat na podzim,“ dodává Lucie Bedrníčková, jednatelka ČEZ Solární a ředitelka segmentu obcí a malých a středních podniků v ČEZ ESCO. O dotaci mohou zažádat i velké podniky, výše podpory se pohybuje v rozmezí 300 tisíc až 100 milionů v závislosti na velikosti podniku. Projekt musí být realizován na území ČR mimo hlavního města Prahy.
Pořízení fotovoltaické elektrárny, ať už samotné nebo doplněné i o akumulační bateriový systém, ovšem pro žadatele představuje množství administrativních úkonů a vynaloženého času. ČEZ ESCO nabízí zákazníkům z řad firem, obcí ale i domácností instalace fotovoltaických panelů včetně dopravy, montáže, zapojení a zprovoznění. Kvalifikovaní pracovníci pomůžou získat dotaci a vyřídit žádost o připojení a o licenci Energetického regulačního úřadu, stejně jako smlouvu na výkup přebytků elektřiny. Majitelům fotovoltaických elektráren bez licence navíc vychází vstříc s výhodným produktem Elektřina pro soláry se slevou.

K výhodám vlastního ekologického zdroje energie na klíč od ČEZ ESCO se řadí posílení energetické soběstačnosti, stabilizace nákladů na elektřinu a zajištění pro tržnímu vývoji cen elektřiny. Jedna megawatthodina elektřiny vyrobené z fotovoltaické elektrárny navíc ušetří cca jednu tunu CO2, která by do atmosféry unikla, pokud by bylo stejné množství elektřiny vyrobeno z klasických uhelných elektráren. Očekávaná životnost fotovoltaických systémů je až 30 let, návratnost investice do střešní fotovoltaiky je již do 10 let v závislosti na velikosti instalovaného výkonu, vlastní spotřebě a výši případné dotace.

Baterka, co podrží v nouzi

Firmy rovněž postupně přicházejí na výhody fotovoltaiky doplněné o akumulační systém ČEZ Battery Box. Bezpečný a plně integrovaný akumulační systém s bateriovými články (LiFePO4), střídačem a chytrým řídicím softwarem, který umožňuje rozšiřovat kapacitu dle aktuálních potřeb zákazníka a zároveň nezávisle reagovat na potřeby každé fáze. Systém znázorňuje data o spotřebě a výrobě v přehledných grafech, využívá předpovědi počasí pro maximální využití vyrobené elektřiny a je připraven pro další požadavky chytrých sítí v budoucnu (smart home, dálkové spínání dle potřeb distribuce, záložní zdroj nebo dobíjecí stanice včetně řízení spotřeb).

Více o střešní fotovoltaice: http://www.cezsolarni.cz/

Text nevyjadřuje názor redakce