Ten název zní možná cize a komplikovaně, ale systém, na kterém to celé stojí, je ve své podstatě geniálně jednoduchý.
Představme si výrobce vysavačů. Má hezké české jméno, třeba Naprach. Nemá nouzi o zakázky od velkých řetězců. Potíž je, že velké řetězce mívají dlouhé lhůty splatnosti faktur. Naprach to může snášet, jenže co když peníze vázané v pohledávkách začnou omezovat jeho růst? Standardem je vzít si úvěr, co si ale počít, když se Naprach už dále zadlužovat nechce nebo nemůže?
Jak nečekat na peníze
První možnost je factoring, kdy Naprach osloví banku nebo factoringovou společnost, jež převezme roli finančního prostředníka. Ověří si bonitu odběratele a dohodne s Naprachem, které z neuhrazených faktur mu okamžitě proplatí, čímž se sama stává věřitelem odběratele - velkého řetězce, který si vysavače objednal.
Pokročilejším řešením je reverzní factoring. Tam je to pro změnu odběratel, kdo uvede věci do pohybu - dohodne se s factoringovou společností na financování svého dodavatelského řetězce. Pro velké odběratele bývá reverzní factoring výhodný, neboť nemusí hned platit za odebrané zboží či služby a finanční prostředky mohou investovat do svého růstu nebo využít k efektivnějšímu překonávání pravidelných sezónních cyklů.
Výhodné je to i pro dodavatele, obvykle menší firmy, jako je Naprach, které dostávají za své dodávky okamžitě zaplaceno. Škodné nejsou ani factoringové společnosti, protože jejich dlužníkem se stává koncový odběratel, obvykle velká firma a nejsilnější článek v dodavatelsko-odběratelském řetězci. Ten může vyjednat výhodnější financování, takže reverzní factoring reprezentuje „win-win“ řešení pro všechny zúčastněné strany.
Řešení hlavolamu
Takže jsme si na příběhu výrobce vysavačů vysvětlili, jak funguje factoring i reverzní factoring, ale ještě jsme si nepopsali fenomén, kterému je tento článek věnován: Supply Chain Financing? Co to je?
„V České spořitelně tak označujeme nabídku financování založenou na klasickém a reverzním factoringu,“ vysvětluje Pavel Chlumský, člen představenstva Factoringu České spořitelny, který vývoj služeb z oblasti Supply Chain Financing zastřešuje.
Hlavním motorem rozvoje SCF je fakt, že výrobci a obchodníci jsou dnes pod trvalým ekonomickým tlakem. „Potřebují vyrábět více, kvalitněji a prodávat za konkurenceschopné ceny. Jejich kapitál je omezený a proto si jej nemůžou dovolit nadměrně vázat v pohledávkách a zásobách,“ konstatuje Pavel Chlumský.
Supply Chain Financing, pro nějž se vžila zkratka SCF, roste ve světě mnohem rychleji než tradiční úvěry. V rámci EU se těmito službami financuje už 10 % jejího HDP.
Jedním z důvodů úspěchu SCF je skutečnost, že se hodí pro malé i velké firmy. „Dnes nenajdete v ekonomice subjekt, který by neřešil hlavolam zásoby–pohledávky–závazky. Existují globální řešení pro nadnárodní společnosti i nízkonákladové aplikace pro malé firmy,“ vysvětluje Chlumský.
Účetnictví beze stop
Na rozdíl od klasického úvěru SCF nezvyšuje zadlužení firmy v její účetní rozvaze.
„To je právě největší krása SCF. V účetnictví firem jej vlastně nenajdete. Jsem-li odběratel a používám k financování dodávek zboží reverzní factoring, můj závazek zůstává stejný. Jsem-li naopak výrobcem vysavačů a používám klasický factoring, pohledávku vyvedu ze své účetní bilance, když ji postoupím factoringové společnosti,“ říká Chlumský a dodává, že najet na tento systém financování není vůbec složité: „Většina poskytovatelů služeb SCF nabízí vyspělé aplikace snadno napojitelné na podnikové systémy klientů."
Dveře do budoucnosti
Pod vedením Pavla Chlumského přesně taková vyspělá aplikace vznikla – ediFactoring vyvinula společnost Factoring České spořitelny s mezinárodní firmou EDITEL, největším operátorem elektronické fakturace v ČR. ediFactoring připojuje Českou spořitelnu do toků elektronických dokumentů (faktur, dodacích listů, atd.) mezi dodavatelem a odběratelem, kdy vše běží v reálném čase, s minimálním vkladem lidské práce. Uživatel vše ovládá z webové aplikace eFactoring.
„ediFactoring propojuje financování s řízením dodavatelsko-odběratelských vztahů na mnohem pokročilejší úrovni než jakákoli jiná u nás dostupná služba,“ říká Pavel Chlumský a předpovídá: „Navíc stojíme na prahu komerčního využití blockchainových technologií, jež přestěhují SCF do veřejného prostoru, v němž vedle sebe budou stát tradiční hráči – banky nebo factoringové společnosti – a mladé firmy z oblasti finančních technologií označované zkratkou fintech.“
Česká spořitelna je na tento vývoj připravená a chce být jeho součástí.
Celý článek o Supply Chain Financingu naleznete zde.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist