Zlatý poklad První republiky neboli Československé zlato, to není jen zlato, které stálo na počátku státních rezerv po vzniku samostatného Československa. První republika měla i další zlatý poklad – tzv. svatováclavské dukáty.
Když se začne mluvit o pokladu a svatováclavských dukátech, laik by jejich vznik datoval nejspíš do jiné doby než do let vzniku první republiky. A přece tam patří. Vědí to historici i numismatici. Ne dlouho po vzniku Československa, v roce 1923, se jeden z tzv. pěti mužů republiky, Alois Rašín, zasadil o vznik Československých dukátů. To je oficiální název zlatých svatováclavských dukátů, které byly vyraženy v počtu pouhých 1000 ks. Význam této doby, omezený náklad, i to, kdo tyto dukáty mohl získat, udělal ze svatováclavských dukátů poklad s obrovskou hodnotu.
Unikátní ražba, která nemá ve světě obdobu
Prví unikát, kterým se dukáty chlubí, je způsob jejich ražby. Pro každý dukát bylo totiž vyrobeno jediné razidlo. Po vytištění konkrétního kusu dukátu se pak toto razidlo zničilo. Dukáty sice mají stejný motiv, ale liší se vyraženým číslem tzv. v ploše. Čím je číslo ražby nižší, tím je dnes hodnota daného svatováclavského dukátu vyšší. Obecně se jejich cena pohybuje od 500 000 do 1 250 000 Kč. A navíc dále roste.
Za každým svatováclavským dukátem stojí kus historie
Československé dukáty mohly získat pouze lidé s mimořádnými zásluhami o vznik československého státu. Proto je dnes hodnota těchto dukátů nejen numismatická, ale i historická. Dukáty se předávaly z generace na generaci, a každý z nich, kdyby uměl mluvit, by dnes nejspíš mohl vyprávět celé ságy těchto rodin.
První dukát s číslem jedna získal prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Tento dukát v rodině Masaryků ale nezůstal. Masaryk jej totiž na sklonku svého života věnoval národu. Dnes je součástí sbírek Národního muzea. Podle odborníků je jeho cena nevyčíslitelná.
Nové Svatováclavské dukáty byly vyraženy v ještě menším nákladu
K 20. výročí vzniku samostatné České republiky, v roce 2013, vydala Pražská mincovna nové Svatováclavské dukáty. Tentokrát ještě v omezenějším množství – pouhých 100 ks. Dají se pořád koupit v speciální numismatické prodejně v pražském Obecním domě nebo v e-shopu prodejny Zlate-mince.cz.
I nové Svatováclavské dukáty, které se tentokrát skutečně jmenují podle svého motivu na lícní straně mince, jsou opět tištěny unikátním způsobem, kdy každá mince má své samostatné razidlo. Zajímavostí však je, že majitel tentokrát minci získává i s razidlem. To je součástí setu. Mince je opět ražena do zlata.
Autorem motivu, portrétu svatého Václava z profilu v přilbici, je akademický sochař Vladimír Oppl. Ten patří mezi nejuznávanější české medailéry. Dukát tak má nejen hodnotu zlata či numismatickou cenu. Má rovněž vysokou uměleckou hodnotu díky samotnému návrhu mince, ale i díky nadstandardní rytecké práci.
Návrh Vladimíra Oppla má za sebou zajímavou minulost. Původně se s ním autor přihlásil do soutěže ČNB o návrh podoby 1 Kč mince. Pro oběžnou minci byl vybrán jiný návrh, díky tomu však teď nádherná podobizna sv. Václava může zdobit unikátní zlatý Svatováclavský dukát.
Investice do mincí i do zlata se vyplatí
Numismatická prodejna v pražském Obecním domě nabízí mince pro numismatiky, ale i pro každého, kdo chce dobře investovat. Investovat lze nejen do zlatých mincí, ale i do zlata obecně. Prodejna nabízí i investiční zlato v podobě zlatých cihel. Jedná se o zlato nejvyšší ryzosti, tedy 254 karátů, ve formě slitků. Nestáváte se jenom investorem do zlata, ale skutečným majitelem tohoto drahého kovu. Výhodou této investice je i to, že zlato je osvobozeno od DPH.
Sledovat cenu zlata máte možnost přímo na webových stránkách Zlate-mince.cz. Specializovaná prodejna v Obecním domě nabízí rovněž služby výkupu, jak investičního zlata, tak mincí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist