Zvýšení daně z prodeje chipsů, sladkostí, slazených, energetických a alkoholických nápojů pravděpodobně zaplatí zákazníci maďarských obchodů. Od příštího roku se totiž zvedá daň NETA - jinak známá jako hranolková daň - a bude se vztahovat také na bylinné alkoholické nápoje a ovocné destiláty.

Na pochutiny, které mohou být zdraví škodlivé, se od ledna bude platit v průměru o 20 % vyšší daň. V případě slazených nápojů se sazba zdvojnásobuje, z aktuálních 7 forintů za litr na 15 forintů za litr. Za energetické nápoje zaplatí zákazníci místo 40 forintů 50 za litr a zdražení se nevyhnou ani slané snacky, ochucená piva a výrobky s obsahem slazeného kakaa. V loňském roce přispěla do rozpočtu daň NETA celkem 32 miliardami forintů (v přepočtu zhruba 2,5 miliardy korun), letos se očekává 30 miliard.

Podle odborných asociací zvýšení hranolkové daně snižuje finanční prostředky maďarských společností působících v potravinářském průmyslu, které by mohly věnovat na modernizaci. Také Nizozemsko chce opatřeními přispět ke zlepšení zdraví svého obyvatelstva. Státní tajemník Paul Blokhuis z ministerstva zdravotnictví požaduje, aby alkohol podražil a aby nebylo možné nabízet slevu v supermarketech a obchodech s alkoholem.

Pokud plán Preventivní dohody projde, nebude možné nabízet v akci přepravky piva či levné víno. Blokhuis chce navíc indexovat spotřební daň z alkoholu tak, aby cena rostla s inflací. Dohoda se zabývá třemi tématy - kouřením, nadváhou a problematickým užíváním alkoholu. V konceptu dále stojí, že nealkoholické nápoje bez obsahu cukru a pramenité vody mají být levnější než sladké nápoje. Blokhuis chce dohodu předložit již v říjnu.

Také krabičky cigaret doznají změn. Obal musí mít nudný a neutrální vzhled. Hrůzné obrázky zůstávají viditelné, ale na neutrálním pozadí. Cílem je učinit balíčky méně nápadné a méně atraktivní. Tento trend již zavedly na příklad Austrálie či Velká Británie.

Text nevyjadřuje názor redakce