Co vše může ovlivňovat místo trvalého pobytu

Adresa, kterou máme uvedenou v občanském průkazu, může do značné míry ovlivňovat náš život. Neodvíjí se od ní totiž pouze, pod které úřady spadáme. Trvalý pobyt určuje také to, zda vzniká nárok na parkování v místě našeho faktického bydliště, v které obci mají naše děti nárok na místo ve školce nebo v základní škole, často ovlivňuje i nárok na snížené jízdné v městské hromadné dopravě. V některých obcích a městských částech můžeme se správnou adresou získat vstupné na kulturní akce, do zoo i dalších objektů za zvýhodněnou cenu, případně zdarma. I lékaři často upřednostňují klienty ze spádové oblasti.

Jak je to v České republice s trvalým pobytem?

Právní řád ČR sice nestanovuje přímou povinnost občana mít hlášen trvalý pobyt, v praxi se bez něj ale neobejdeme. Jakmile nejsme hlášeni na konkrétní adrese, nemáme nárok na občanský průkaz. Nebyli bychom tedy schopni řešit ani ta nejbanálnější jednání na úřadech.

Právní úprava trvalého pobytu

  • Trvalý pobyt v ČR upravuje Zákon o evidenci obyvatel a rodných čísel a o změně některých zákonů č. 133/2000 Sb.
  • Každý občan České republiky může mít jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který splňuje nároky stanovené zákonem.
  • Narozené dítě je automaticky nahlášeno v místě trvalého pobytu matky.
  • Změnu trvalého bydliště ohlašuje občan České republiky osobně, případně může k jednání zplnomocnit zmocněnce. Ten se musí prokázat zvláštní plnou mocí s úředně ověřenými podpisy.
  • Za občana mladšího patnácti let a za osobu s omezenou svéprávností ohlašuje trvalý pobyt zákonný zmocněnec.

Kde řešit změnu trvalého pobytu?

Na novou adresu se přihlašujeme na ohlašovně obecního úřadu v místě nového trvalého pobytu. V hlavním městě Praze a v územně členěných statutárních městech zamíříme na úřad dané městské části, případně městského obvodu.

Co je ke změně místa trvalého pobytu třeba?

Pokud se rozhodneme přehlásit si trvalý pobyt na nové místo, musíme předložit vyplněný a podepsaný Přihlašovací lístek k trvalému pobytu. Ten je k dispozici na každé ohlašovně, jeho vzor si můžeme stáhnout i na internetu. Dále potřebujeme občanský průkaz, případně jiný oficiálně uznávaný doklad totožnosti. Ten musí být veřejnou listinou.

Nezbytné je prokázat, že jsme oprávněni objekt užívat. K tomu nám poslouží například nájemní smlouva či výpis z katastru nemovitostí. Možné je i předložit písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s nahlášením místa trvalého pobytu do daného domu nebo bytu. Toto potvrzení musí být úředně ověřené. Případně se může oprávněná osoba dostavit na ohlašovnu společně se žadatelem a stvrdit svůj souhlas podpisem přímo na přihlašovacím tiskopisu před pracovníkem ohlašovny.

Kde můžeme mít hlášené trvalé bydliště

Trvalé bydliště je ze zákona přípustné mít pouze v objektu, který je určen k bydlení, ubytování či k individuální rekreaci. Nezbytné je, aby byl tento objekt označen číslem popisným, případně evidenčním nebo orientačním. V praxi se tedy lze přihlásit v bytech a obytných domech, na ubytovnách. Možné je mít trvalé bydliště i na chatě, ta ovšem musí být být vedená jako rekreační objekt a musí být označená patřičným číslem.

Jaké nemovitosti jsou k evidování trvalého pobytu nezpůsobilé

Trvalý pobyt nemůžeme získat v nebytovém prostoru, a to ani v případě, kdy je fakticky přestavěn na bytovou jednotku. Abychom získali možnost se zde přihlásit, museli bychom ho nejprve nechat zkolaudovat na obytný prostor. Stejně tak nelze mít trvalé bydliště ve vlastní ani pronajaté dílně nebo průmyslovém objektu, ani pokud tu pobýváme v prostorách, které reálně poskytují stejné pohodlí jako mnohý byt. A pronajmeme-li si chatu, která není označena odpovídajícím číslem, je třeba vyřešit trvalé bydliště jinde. Podobné je to i v případě stále oblíbenějších houseboatů.

Jak vyřešit problémy s trvalým bydlištěm?

Řada z nás bydlí v podnájmu mnohdy také v bytě oficiálně vedeném jako nebytový prostor. Pokud se jedná o první bydlení ve chvíli, kdy se stěhujeme od rodičů, často je dostačující nechat si trvalý pobyt nahlášený u nich. Velké procento české populace má trvalý pobyt hlášený i u babiček, dědečků a dalších příbuzných, u přátel, a také přímo na ohlašovně obecního úřadu nebo úřadu městské části. Mnohdy jsou ale tato řešení nepraktická. Při pobytu na úřadě se v občanském průkazu dokonce kromě adresy uvádí i poznámka, která často způsobuje problémy třeba při hledání nové práce.

Nahlášení trvalého pobytu v Brně

Pokud žijete či pracujete v Brně a potřebujete tu parkovat vůz nebo zajistit školu či školku pro své potomky, můžete využít možnost získání adresy trvalého pobytu v Jundrově, který je jednou z klidných částí moravské metropole. Je jedno, zda vás ke změně vedou osobní nebo pracovní důvody. Ani exekuce není překážkou.

Rychlé vyřízení a příznivá cena

Za pouhých 4999 Kč získáte trvalý pobyt na celých deset let. Stačí odeslat platbu a poskytovatel adresy vyřídí vše potřebné hned po jejím připsaní na účet.

Navíc vám společnost na celý rok zajistí přebírání a skenování doručené pošty zdarma. Nemusíte se tak bát, že vám nějaká důležitá zásilka unikne. Tuto službu si můžete objednat i v dalších letech za poplatek 129 Kč ročně.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist