InoBat dokončil objednávku skladovací jednotky energie od americké společnosti ESS, do které nedávno zainvestovali Breakthrough Energy Ventures Billa Gatese a Softbank. Testování s využitím techniky od ČEZ začne v prvním čtvrtletí 2020 a po přizpůsobení technologie potřebám trhu EU by se mělo začít s jejím masovou produkcí. Ukládání energie sehraje mimořádně důležitou úlohu při nezbytné energetické transformaci ekonomiky na globální úrovni. 

Společný projekt InoBat a ČEZ pod názvem InoBat Energy má potenciál přinést výrazné změny v této oblasti. Nejenže přímo naplňuje ambici evropské technologické nezávislosti a energetické bezpečnosti, ale zároveň poskytuje jedinečnou příležitost k transformaci české ekonomiky, a to z výrobní na znalostní.

„Věříme, že nová spolupráce posune evropský trh s bateriemi vpřed. Chceme v regionu poskytovat řešení, která budou následovat současný trend elektrifikace a uhlíkové neutrality. Cílem je zelená a udržitelná budoucnost, "zdůrazňuje Marián Boček, výkonný ředitel InoBat.

Řešení od společnosti ESS je založeno na bázi slané vody a železa. ESS Inc. je americkým lídrem ve výrobě bezpečných a levných baterií s dlouhou funkčností. Evropská expanze této technologie vychází z jeho silného produkčního potenciálu, zejména v oblasti energetické politiky.

EU jako lídr v ukládání energie

Jedním z hlavních cílů společnosti InoBat je dodávat špičkové světové technologie předním průmyslovým lídrem a poskytnout Evropě řešení při ukládání energie - od výzkumu a vývoje, přes výrobu, až po rozsáhlou aplikaci v praxi. Partnerství InoBat s renomovaným dodavatelem energie ČEZ představuje jedinečnou příležitost vyzkoušet, přizpůsobit a dále rozvíjet technologii ESS pro evropský trh. Dlouhodobým cílem je vybudování výrobní linky pro evropské výrobce ekologické energie a nabíjecích stanic pro elektromobily.

„ČEZ je jedním z nejuznávanějších hráčů s dlouholetou tradicí v energetickém průmyslu střední Evropy. Jelikož trendy v oblasti elektrifikace a udržitelnějších zdrojů energie jsou v této oblasti stále populárnější, je naší povinností neustále hledat inovativní a kvalitní řešení. Ty budou sloužit stále rostoucí zákaznické základně a umožní jí dosáhnout ekologickou budoucnost," uvedl David Hajman, ředitel pro strategii ČEZ.

Přeshraniční spolupráce mezi firmami InoBat a ČEZ je jedním z prvních konkrétních projektů po uzavření dvoustranné dohody mezi Slovenskou a Českou republikou v říjnu 2018. Předsedové vlád obou zemí se tehdy mimo jiné dohodly na posílení spolupráce v energetickém sektoru. Jejím cílem je vybudovat energetickou unii, která by zajistila energetickou bezpečnost a globální konkurenceschopnost.

Příležitost pro střední Evropu

EU představuje jednu z nejsilnějších ekonomik světa a stala se světovým lídrem v propagaci ekologických a inovativních řešení. V souladu se strategií EU zbavit se do roku 2050 uhlíkového zatížení je výroba baterií jedním z klíčů při podpoře čistých alternativních zdrojů. Poptávka po bateriích v posledních letech rapidně vzrostl a předpokládá se, že EU bude druhým největším jednotným trhem s akumulátory energie na průmyslové úrovni.

Vedle InoBat Energy je dalším projektem společnosti i InoBat Auto, který přinese do vývoje a produkce autobaterií na Slovensku investici 100 mil. eur (2,56 miliardy korun). Kombinace výzkumu, vývoje a výroby umožní nepřetržitý vývoj vlastních baterií v úzké spolupráci s výrobci elektromobilů v regionu střední Evropy. Výstavba výrobní linky by měla začít v druhém čtvrtletí roku 2020 s cílem spustit plnou provoz již do konce roku 2021.

 

 

Text nevyjadřuje názor redakce