Naši společnost, stejně tak jako ekonomiku, výrazně ovlivňují rychlé technologické změny: systémy pro rozpoznávání tváří odemykají naše smartphony, zcela digitálně se vytvářejí nové měny. Digitalizace se dotýká každého aspektu našeho života.

S Armin Borriesem, generálním manažerem Clearstream Operations Prague a pražské divize Deutsche Börse, jsme si povídali o tom, jaký vliv má na finanční sektor digitalizace, jaký bude její dopad na bankovnictví za pět let, a jak zajistit, aby byly firmy spolu se svými zaměstnanci na nadcházející změny připraveny.

Armine, v jakých aspektech vašeho běžného života vnímáte největší změny vzniklé novými technologiemi posledních let?
Hlasové ovládání. Alexou či Siri propojenými s jinými zařízeními jste schopni ovládat téměř cokoli jen pomocí vašeho hlasu. Jde o skvělou technologickou inovaci, která mi tak usnadňuje a zpříjemňuje život.

Armin Borries (uprostřed), generální manažer Clearstream Operations Prague

Armin Borries (uprostřed), generální manažer Clearstream Operations Prague

Co se týče vašeho podnikání jako poskytovatele infrastruktury finančního trhu, které nové technologie dle vás ovlivňují finanční sektor nejvíce?
DLT, Blockchain, robotika či strojové učení (machine learning). I když novými technologiemi už bych je ani nenazval. V naší každodenní práci v Clearstreamu se zaměřujeme na robotiku, machine learning, na budoucí využití cloudu. Samozřejmě, že ve finančním sektoru je třeba vše důkladně sledovat a dokumentovat; v rámci zefektivňování procesů využíváme machine learning například jako dílčí krok při principu „čtyř očí“.

(Pozn. Princip „four-eyes“ znamená, že musí být určitá aktivita, např. rozhodnutí nebo transakce schválena alespoň dvěma lidmi.)

Jak bude finanční sektor vypadat za pět let?
Některé části finančnictví se stanou komoditami, jako například platba. Přiblížíme se více k platbám v reálném čase a ke standardizovanějším procesům. Banky budou s největší pravděpodobností více investovat do rozpoznávání jazyků a automatizace zákaznických požadavků. Stále však existuje poptávka po lidské interakci: ve chvíli, kdy chcete investovat peníze nebo je naopak potřebujete, např. na hypotéku, chcete mít pocit, že jste v dobrých rukou.

S Armin Borriesem, generálním manažerem Clearstream Operations Prague

 Delegace společnosti Clearstream a Institut Strategického Investování na VŠE

Co to znamená pro trh práce?
Analytické dovednosti budou vždy potřeba, stejně jako ty v oblasti automatizace či IT. A schopnost neustále se přizpůsobovat: „Něco se jednou naučím a aplikuji to po celý zbytek života,“ je přístup, který je už dávno passé.

Jak reagujete na digitalizaci z pozice zaměstnavatele?
Hledáme lidi se správným „balíčkem dovedností“, a to jak pro naše současné, tak budoucí firemní nastavení – například lidi se znalostmi v cloud computingu. V Praze spolupracujeme – mimo jiné – s Institutem Strategického Investování na VŠE, kde se snažíme studenty oslovit například přednáškami a poskytnout jim praxi anebo pomoc při psaní závěrečných prací. Co se týče pracovních podmínek, zaměstnanci a uchazeči vždy říkají, že jim nejvíce záleží na zajímavé pracovní náplni. Souhlasím. Samozřejmě, že spolu s tím musíte být schopni nabídnout i atraktivní pracovní prostředí a platové ohodnocení. Myslím, že v Clearstreamu nabízíme vše.

A jak zajistíte, aby byli vaši zaměstnanci připraveni na budoucnost?
Poskytujeme jim různá školení, v mnoha oborech. Pravděpodobně to neslyšíte poprvé, ale je to pravda: učení je celoživotní proces. Všichni se musíme každodenně vzdělávat a reagovat tak na měnící se svět kolem nás. Nedávno jsem navštívil workshop, jak naprogramovat robota. Stane se ze mě programátor? Pravděpodobně ne, ale nyní už vím, jak to funguje. Je toho tolik, co se můžeme naučit.

Text nevyjadřuje názor redakce