Jak vidíte aktuální situaci na finančním trhu?

Situace není ideální, finanční trhy nejsou stabilní. Místo toho, aby se vše zase rozjelo na 100 %, vyčkává se, peníze nejsou v oběhu, je malá poptávka a s tím se snižuje i nabídka. Firmy nemají výnosy a musí sahat do svých rezerv. Drastická opatření kvůli koronaviru, jenž je podobný chřipce nebo onemocnění ledvin, která od naší vlády a vlád v ostatních zemích přišla, zastavila celosvětovou ekonomiku a bude trvat dlouho, než se celý kolotoč zase rozběhne naplno. A dokud tomu tak nebude, nelze mluvit o zdravé a fungující ekonomice. Situaci nepřispěla ani mediální masírka. Dokud budou média nadále šířit negativní emoce, bude se situace vracet do normálu ještě minimálně 6 až 12 měsíců.

 

Jak krize zasáhla váš nemovitostní fond?

Máme dlouhodobé plány, takže nás to nezasáhlo v takové míře, jako některé jiné obory a firmy. Tento rok plánujeme nakupovat další projekty, proto jsme drželi patřičnou hotovost, která nám toto období pomůže v klidu překlenout. Pouze se u nás pravděpodobně prodlouží doba, než některé projekty prodáme, tím pádem se nepatrně sníží výnosy, nicméně celkové příjmy jsou pořád dle našeho očekávání. Na druhou stranu budeme levněji nakupovat nemovitosti, kde šly ceny dolů, což nám vyrovná mírný pokles zmíněných výnosů. Každá taková doba je pro některé obory přínos. Věci, které byly dříve nadhodnocené teď koupíme za tržní ceny.

 

Jakým způsobem pracujete od nákupu lokality přes realizaci až k finálnímu prodeji?

Lokalitu, která je vhodná pro novou výstavbu či rekonstrukci, vždy pečlivě vybíráme. Naším hlavním záměrem je to, aby se projekt do lokality hodil a byl o něj zájem i v době, kdy se z různých důvodů sníží poptávka po nemovitostech, jako je tomu nyní v době koronaviru. Co to znamená. V obci na hranici s Prahou stavíme maximálně 10 domů či jednu bytovku o 16 bytech. Raději máme těchto menších lokalit 5, než jednu velkou o 80 bytech či 50 domech. Nemovistosti či pozemky nakupujeme až tehdy, když víme s jistotou, že projekt můžeme 100% developovat a v ideálním případě tehdy, když již nabyl právní moci na stavební povolení či územní rozhodnutí. Vyhneme se tak problematickým lokalitám a těm, které nám nedávají smysl. Pokud nemůžeme udělat viditelný posun na úrovni soft costu před platbou, nemovitosti nekupujeme.

 

Co děláte jinak než ostatní nemovitostní fondy?

Jak jsem již zmínil, naši velkou výhodou je diverzifikace po menších celcích a rychlá adaptace na změny na trhu. Aktuální situaci využijeme k nákupům a zdokonalování procesů. Projektů máme aktuálně dost a menší kolísání trhu pro nás není problém. Jsme investor, developer a i prodejce v jednom. Nemovitostem rozumíme ve všech směrech. Uvedu příklad. Nedávno jsme ve vnitrobloku na Praze 7 koupili dílnu, okolo které je vysoká vzrostlá zeleň. Budova nevypadala na první pohled zrovna nejlépe. Uvnitř byl starý nábytek, rozmlacená okna a vše, co si v zanedbané dílně asi dokážete představit. My jsme ale jako profesionálové viděli velké tlusté zdi a masivní staticky neporušenou konstrukci, se kterou se dá pracovat. V našich očích to bylo zlaté vejce. Většina potencionálních majitelů se otočila a řekli, že do toho nejdou. Dnes z toho realizujeme luxusní patrové lofty, kde je klid, zeleň ve vnitrobloku a zároveň jde o bydlení v centru jedné z nejlepších lokalit v Praze, kousek od Stromovky. Umíme prostě zhodnotit věci nejen podle čísel ale i stavebně a architektonicky.

 

Má váš fond něco, co ostatní nemají?

Náš team. Máme čich na dobré věci a to i díky našim dlouholetým zkušenostem v různých oborech. Jsou za námi vidět výsledky a to je vlastně ta největší reference. Máme tah na branku a vyrostli jsme z nuly. Každý člen teamu je podílník na projektu a není mu jedno, jak to celé bude. Nejsme zaměstnanci korporátu, kde se investují cizí peníze. My investujeme svoje peníze. Proto si taky můžeme dovolit garanci výnosu, díky redistribuci akcií. Když nevyděláme, zaplatíme to ze svého. To se ale nestane. Pořad jsme konzervativní fond a každý svůj krok pečlivě zvažujeme.

 

Co plánujete do budoucna?

Naše práce nás baví. Každý z nás má dnes své stabilní zázemí a jde nám o vytváření hodnot pro naše další generace. Mnoho lidí na našem místě by už možná bylo v pozici rentiéra a někde na pláži, my ale chceme ještě něco dokázat. Proto mezi plány na tento rok patří ještě větší posílení fondového kapitálu a zaměření se na další města, která dávají smysl. Mířit chceme do Olomouce a Brna. Nemůžeme donekonečna jen zastavovat nové plochy, proto se chceme pouštět hlavně do takzvaných “brownfieldů”, jde o zanedbané a nevyužívané nemovitosti či objekty, které chátrají.

 

Československý nemovitostní fond

Československý nemovitostní fond je díky výstavbě domů a bytů pro rodiny s dětmi schopen

investorům nabídnout jeden z nejvyšších výnosů na trhu, 6–8,2 % p.a.*, a zároveň dává možnost kvalitního bydlení rodinám v České republice. O vaše peníze se stará tým s mnohaletými zkušenostmi splňující všechny požadavky České Národní Banky, dále investiční společnosti Avant, depozitáře z Československé obchodní banky, a. s. a auditní společnosti Apogeo.

Daniel Římal, zakladatel Českoslovesnkého nemovitostního fondu
Daniel Římal, zakladatel Českoslovesnkého nemovitostního fondu (ČSNF)
 
*Je zde garance minimálního výnosu prioritních investičních akcií ve výši 6 % p.a. (MIN), a to i v případě nižšího zisku či dokonce ztráty fondu. Garance je formou redistribuce fondového kapitálu od držitelů výkonnostních investičních akcií ve prospěch držitelů prioritních investičních akcií, a to až do výše tohoto fondového kapitálu.
Text nevyjadřuje názor redakce