Víte, že celková světová zadluženost se pro letošní rok odhaduje na 257 triliónů amerických dolarů? Půjčují si země i lidé po celém světě. Někdy na zásadní a nezbytné věci, jindy na něco, na čem by mohli ušetřit nebo si to bez větších obtíží odepřít.

Pokud bychom se chtěli podívat do světa a zjistit, na co si lidé berou neskutečně vysoké úvěry, mohli bychom zavítat třeba do Indie nebo do Spojených států.

 

V USA jsou běžné půjčky na studium

 

 Ve Spojených státech je poměrně běžné půjčovat si na studium na univerzitě. Když mladý student nepatří k těm šťastnějším a nemá úspory, které mu nastřádali rodiče, má dvě možnosti, jak si studium zafinancovat: Může si půjčit od státu nebo využít nabídku některé ze soukromých společností. První varianta bývá takřka vždy výhodnější. 

Školné v USA se zásadně liší podle toho, na kterou univerzitu se student hlásí a na jak dlouho. V průměru ale na veřejné univerzitě zaplatí za rok studia v přepočtu skoro půl milionu korun, na soukromé univerzitě je to pak více než tři čtvrtě milionu korun. A to do této částky nepočítáme běžné náklady na bydlení, stravu, zábavu…

Kvůli studiu si berou půjčky desítky milionů amerických studentů, jejichž celkový dluh dosahuje v přepočtu 32 biliónů korun.

V Česku paradoxně půjčka na vzdělání patří mezi ty nejčastější, které by Češi nikdy nevyužili. Podle průzkumu České bankovní asociace by si na vzdělání nikdy nepůjčilo 23 % Čechů. Z části zřejmě i proto, že vysokoškolské vzdělání je u nás finančně dostupnější než jinde ve světě.

 

Zatímco v USA jsou půjčky na vzdělání běžné, v ČR naopak úvěr na vzdělání lidé považují za zbytečný. I proto, že je u nás většina univerzit bez školného.
Zatímco v USA jsou půjčky na vzdělání běžné, v ČR naopak úvěr na vzdělání lidé považují za zbytečný. I proto, že je u nás většina univerzit bez školného.
Foto: komerční sdělení
 

V Indii se zadlužují kvůli svatebnímu veselí

 

V Indii je zase investicí do života ta do svatby. Jde totiž o rituál, který trvá několik dní a jehož se účastní stovky až desítky tisíc hostů! Nelze se tak divit, že na ni Indové úzkostlivě šetří i několik let, dovolují turistům za poplatek přihlížet a berou si na ni ohromné půjčky. Například svatba o 500 hostech si žádá průměrně 65 tisíc amerických dolarů (v přepočtu téměř 1,5 milionu korun). Ovšem není výjimkou ani indická svatba, která spolkne milión amerických dolarů (v přepočtu 22 700 000 korun). 

Jak jsou na tom s půjčkami Češi?

 

Za rok 2019 si peníze (ať už poprvé, nebo opakovaně) půjčila celá třetina Čechů. O úvěry u nás tedy není nouze, naštěstí ale nepadají tak často na školné nebo na svatby. Mimochodem, v Česku si na svatbu podle údajů z roku 2019 půjčují zhruba 3 % novomanželů. V roce 2019 splácelo nějaký úvěr 75 % naší populace. Asi 13 % žadatelů se přitom zadlužuje rizikově, například tím, že si půjčuje na splacení předchozího úvěru.Naštěstí už jsme se trochu poučili a nepůjčujeme si tolik na věci s pomíjivou hodnotou, jako jsou třeba Vánoce nebo dovolená. Z průzkumu vyplynulo, že půjčku by si Češi nikdy nevzali na zážitky a dovolenou (80 % dotázaných), sportovní vybavení (58 % dotázaných), splacení předchozí půjčky (42 %) a na spotřební elektroniku (telefon, televize – 33 % dotázaných). Nejčastěji si naopak bereme úvěr na auto a na rekonstrukci nemovitosti.
 
Půjčka na auto patří k nejčastějším a vlastně i k nejsmysluplnějším úvěrům, o které Češi žádají.
Půjčka na auto patří k nejčastějším a vlastně i k nejsmysluplnějším úvěrům, o které Češi žádají.
Foto: komerční sdělení

Na co si rozhodně nepůjčovat?

 

Půjčka může dobře posloužit třeba tehdy, když se v domácnosti rozbije lednička, pračka nebo auto, které potřebujeme k práci. Tyto věci totiž skutečně potřebujeme a vydrží nám pravděpodobně ještě dlouho po tom, co půjčku splatíme. Stejné to je například i s rekonstrukcí bydlení, či s výměnou starých, energeticky neúsporných spotřebičů za nové. Jednorázový výdaj je sice vysoký, ale v dlouhodobém horizontu ušetříme na jejich provozu. Jiné je to ale již se zmíněnými půjčkami na Vánoce, na dárky obecně, na drahé oblečení a doplňky, na dovolenou a na zážitky.
Dát dětem dárky a pak je do dalších Vánoc splácet nebo se vrátit z exotické dovolené, z níž zbyly jen dluhy bance, je poměrně frustrující. Kvůli něčemu, bez čeho byste se obešli, se totiž můžete dostat do potíží se splácením, a to úplně zbytečně.

 

Zdroje:

https://edition.cnn.com/2020/01/13/economy/global-debt-record/index.html

https://www.quora.com/What-types-of-weird-loans-have-you-heard-about

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nekde-plati-student-skolne-jinde-prispiva-univerzita-studentum.A170717_110753_eko-zahranicni_are

https://fortune.com/2014/08/08/indian-weddings/

https://www.washingtonian.com/2015/09/13/how-indian-weddings-in-america-became-so-amazing-and-so-pricey/

https://www.quora.com/How-much-a-typical-wedding-cost-in-India

https://cbaonline.cz/nakupovani-cechu-na-uver-2020

https://www.lifee.cz/trendy/cesi-a-svatba-kolik-prumerne-utrati-a-jak-sestavuji-svatebni-rozpocet_58551.html

 

 

 

Text nevyjadřuje názor redakce