Hlavní město stále více sází na chytré technologie. V minulých letech vzniklo v metropoli hned několik projektů, které pomáhají obyvatelům při každodenních činnostech. Jedná se například o koše na trzích, které samy dokáží určit, kdy je potřeba vyvézt odpad. Do budoucna přitom město plánuje projekty ještě rozšířit.

 

Lampy i nabíjecí stanice

 

                Prioritních je pro hlavní město několik oblastí. První z nich je například modernizace sloupů veřejného osvětlení. V rámci letošního roku bude instalováno více než 60 chytrých lamp do parků Ladronka a Na Jezerce. Princip je přitom jednoduchý – lampy budou měnit intenzitu osvětlení podle toho, jestli se někdo bude pohybovat v jejich blízkosti. To pomůže nejen k redukci světelného smogu, ale i ke snížení nákladů města.

                Výměna žárovek a tlumení intenzity světla ovšem není jediné řešení, které se týká veřejného osvětlení. Pro Prahu je výzvou také rozvoj elektromobility, na který se všechny světové metropole musí připravit. Cílem je vytvořit vyhovující podmínky pro elektromobily budováním dobíjecí infrastruktury. V následujících dvou letech by tak mělo v Praze vzniknout několik desítek dobíjecích míst pro elektromobily přímo na lampách veřejného osvětlení. Celkem projekt předpokládá, že by do budoucna mohly v metropoli vzniknout tisíce takových nabíjecích míst.

                V červnu tohoto roku také začaly být lampy osazovány kovovými štítky s QR kódy. Ty umožní jednoduše ohlásit poruchu nebo černou reklamu na veřejném osvětlení, plánuje se ale také jejich využití ze strany Integrovaného záchrannému systému. V dalším krocích chce město do projektu zapojit i městské společnosti.

 

Chytrý svoz odpadu

 

                Další oblastí, na kterou se Praha zaměřuje, je svoz odpadů. Už před dvěma lety začal pilotní projekt, který umožnil on-line dohled nad stavem zaplněnosti u vytipovaných sběrných nádob na tříděný odpad. Celkem bylo v české metropoli nainstalováno 464 senzorů do zásobníků se spodním výsypem, z toho 424 pro měření zaplněnosti a 40 senzorů pro detekci ucpání vhozové šachty u podzemních kontejnerů, které odesílaly aktuální data. Tento projekt získal i několik odborných ocenění, například ve třetím ročníku národní soutěže Chytrá města pro budoucnost, kde se v jedné z kategorií umístil na prvním místě. Chytrý svoz odpadu zaujal odbornou porotu především díky využití nejmodernějších technologií v oblasti odpadového hospodářství.

                Do budoucna plánuje v tomto směru hlavní město pokračovat. Pilotní projekt vyhodnotilo jako přínosný, na základě získaných zkušeností by se tedy měly senzory objevit na většině míst v metropoli, kde se nachází podzemní nádoby na odpad.

 

Malé projekty s velkým dopadem

 

                Praha se zaměřuje také na projekty, které se mohou zdát nedůležité, ale mají velký dopad na život Pražanů. Typickým příkladem je systém energetického managementu veřejných budov. V současnosti je tvořen systém komplexního řízení energetiky v budovách ve vlastnictví hlavního města, jehož cílem bude snížit spotřebu energií a vody. To pomůže nejen životnímu prostředí, ale také snížení nákladů na provoz budov až v řádech milionů korun ročně.

                Dalším typickým příkladem menšího projektu, který ale může mít dopad na celou Prahu, je automatizovaný vjezd a výjezd vozidel z městských parkovišť. Pilotní projekt se uskutečnil na P+R parkovišti v Letňanech a po vyhodnocení bylo rozhodnuto, že by se systém mohl rozšířit i na další parkoviště ve vlastnictví hlavního města. Princip je opět jednoduchý – vjezd bude možný při platbě hotovostí, ale i bezhotovostní metodou díky mobilní aplikaci PID Lítačka. Uživatel pak může službu parkování využít, aniž by musel použít jiný nástroj při mobilní bezhotovostní platbě parkovného. Zároveň dojde ke zvýšení komfortu odbavení i pro řidiče, kteří kartu nemají, ale parkoviště využívají nárazově.

Text nevyjadřuje názor redakce