Začátky Orka Ventures nebyly jednoduché, ale za tři roky fungování se zvládla úspěšně etablovat i v tak specifickém prostředí, jakým je Island a postupně dál rozšiřuje své aktivity i v Dánsku. Díky dobře zvládnutému propojení technologií s finančními produkty je Orka úspěšná na severských trzích, veškeré aktivity navíc zvládne obhospodařovat minimum zaměstnanců. Vše je totiž plně automatizované a ovládané pečlivě nastavenými algoritmy, které například posuzují žádost o půjčku od prvního kliknutí do finálního schválení. "V procesu je minimum lidských zásahů. V tom je naše síla, protože integraci moderních technologií do světa financí věnujeme maximum a vyplácí se to. Za celou dobu jsme poskytli úvěry v hodnotě přes €128 milionů, a to při míře nesplacení, za kterou se rozhodně nestydí ani banky," říká Ondřej Šmakal, CEO Orka Ventures. Přestože firma operuje převážně v zahraničí, je celý projekt řízen z Prahy, kde sídlí vedení firmy včetně vývojářů, riskařů
a programátorů.

Víte, co je NúNú? Islandsky "Teď"! A přesně takový je i produkt z dílny Orka. Jen letos jsme už vydali přes 91 tisíc okamžitých půjček.

Orka se však věnuje i dalším produktům. Ve spolupráci se svými britskými partnery připravujeme platební karty Orka včetně mobilní aplikace, která nabídne celou řadu výhod od platebních transakcí, přes pojištění až po cestovatelské bonusy.

Krátký rozhovor s ředitelem Orka Ventures Ondřejem Šmakalem

Proč právě Island?

Island známe jako turisté. Je to však vyspělá země, kde žijí zcela běžní lidé, kteří mají zcela běžné potřeby jako my. Nevýhodou je její rozlehlost, která je naopak výborným prostředím pro online byznys, jako jsou úvěry. Od žádosti přes skoring až po bankovní převod. Obecná výhoda severských zemí je jejich vysoká digitalizace a velmi dobrá platební morálka.

Jak složité je vypořádat se s tamní legislativou?

Pravidla nejsou stejná, jako ta naše, pořád jde ale o Evropu. Island byla samozřejmě výzva, ale o to větší zadostiučinění, když jsme získali plné povolení k provozu úvěrové společnosti. Zároveň jsme fintech společností, vyvíjíme technologie tak, aby byly snadno adaptovatelné na různá prostředí a zároveň spolu pořád uměly komunikovat.

A na závěr prozraďte další plány.

Portfolio produktů neustále roste, v první řadě nám ale jde o kvalitu a stabilitu, ne kvantitu. Nepotřebujeme stovky produktů, které nebudou odladěny. Naše velká výhoda - oproti klasickým bankám - je rychlost a úspornost. Spustili jsme naše úvěry BREA i v Dánsku a chceme do Švédska, které máme v podstatě za rohem. Nechceme zůstat jen u úvěrů a naše týmy intenzivně pracují na finalizaci mobilní aplikace včetně platebních karet pro celou EU.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist