Hypotéka není to samé co spotřebitelská půjčka, liší se od krátkodobých úvěrů výší splátky i dobou splatnosti.
Vedlejší náklady hypotéky
Hypotéka není jen o splátce úvěru, je nutné počítat také s řadou vedlejších nákladů, a tentokrát není řeč jen o poplatcích, se kterými se lze setkat i u běžných půjček. Kromě poplatků za vedení úvěrového účtu a osobního konta, tak počítejte také s náklady za pojištění nemovitosti, za úvěrové pojištění, za odhad nemovitosti a za Katastr nemovitostí.
Vedlejších nákladů může být celá řada, zatímco některé banky je všechny zpoplatňují, jiné je nabízí zdarma. Vhod proto přijde hypoteční kalkulačka, která vám porovná nabídky a pomůže najít nejlepší hypotéku na trhu.
Své plány nezatajujte
O podmínkách hypotéky je zapotřebí přemýšlet dopředu. Pokud plánujete, že v budoucnu využijete jednu z bankovních služeb typu odklad či snížení splátek, je vhodné to říct bance už na začátku. Odklad i snížení splátek vám může překazit dlouhá doba splatnosti. Pakliže by došlo k jejímu navýšení nad maximální hranici, která obvykle činí 30 let, byla by vaše žádost automaticky zamítnuta.
Dobře si proto promyslete, jak plánujete hypotéku splácet. Mohlo by se totiž stát, že v případě finančních potíží, nebude možné splátkový kalendář upravit. Pokud vám navíc v takové situaci ihned nikdo nepůjčí, dostanete se rázem do prodlení.
Hypotéku na celou nemovitost nedostanete
Jestliže plánujete hypotéku na celou nemovitost, a k tomu ještě úvěr ze stavebka na její rekonstrukci, pak nejspíš budete zklamaní. Takzvané 100% hypotéky jsou v Česku už nedostupným zbožím, LTV, tedy poměr mezi výší úvěru a hodnotou nemovitosti, může dosahovat maximálně 80 až 90 %, minimálně 10 až 20 % musíte dát ze svého.
Bez úspor se tak hypotéka v dnešní době neobejde, a řeč rozhodně není o vlastních zdrojích v podobě dalších půjček. Konsolidace úvěrů by v takovém případě mohla být nezbytným řešením, které by splácení hypotéky výrazně zkomplikovalo.
Sjednání hypotéky není snadný proces, zároveň se ale nejedná ani o nic nemožného. Zapotřebí je se alespoň trochu orientovat na hypotečním trhu, zhodnotit vývoj úrokových sazeb, porovnat jednotlivé nabídky a zjistit si zavčasu, co vše je k vyřízení úvěru na bydlení potřeba. S celou řadou věcí pomůže hypoteční specialista dané banky nebo nezávislý finanční poradce, i přes odbornou pomoc je ale vhodné vědět, co vás čeká, ať z hypotéky jen těžíte a není pro vás přítěží.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist