Softshell

Jde o tkaninu, která je příjemně měkká, na povrchu hladká a samozřejmě pružná. Měla by nabízet následující vlastnosti: větruodolnost, voděodpudivost a prodyšnost. A samozřejmě by měla být pohodlná na nošení. Čili opravdový univerzál. Na trhu najdeme převážně softshellové oblečení bez membrány, ale i s ní.

Výběr softshellu:

  • Membránový softshell

○       Membránový softshell nabízí 100% větruodolnost a základní voděodolnost s daní nízké prodyšnost. Aktivity: skitouring, zimní turistika, freeride, nošení ve městě...

  • Nemembránový softshell

○       Nemembránový softshell krásně dýchá, dobře odolá silnějšímu větru a je lehký. Aktivity: trekking, lezení, horolezení, kolo, běžky, skialpinismus, trailrunning a spousta dalšího.

Hadrshell

Nepromokavá bunda, nebo také hardshell (tvrdá skořápka), je nekorunovaným králem funkčního oblečení. Musí totiž zvládnout dvě zdánlivě protichůdné věci: musí být 100% nepromokavá a zároveň co nejlépe prodyšná. Nejčastěji je takových vlastností dosaženo použitím membrány nebo zátěru.

Výběr hardshellu:

  •  Nepromokavý a prodyšný zátěrSvrchní materiál výrobku je z vnitřní strany pokryt tenkým filmem s různým složení, nejčastěji se jedná o polyuretan. Ten je na materiál nanášen formou natření a "zažehlení". Zátěr je poměrně levný způsob dosažení nepromokavosti, ale má celou řadu nevýhod: Nízké parametry nepromokavosti, nepříliš dobrá prodyšnost a výrazně omezená životnost.
  • Nepromokavá a prodyšná membrána Membrána je technologicky mnohem sofistikovanější než zátěr. Můžeme si ji představit jako neskutečně tenoučký „film“, který zvenku nepropouští vodu v kapalném skupenství a naopak z vnitřku propouští vodu v plynném skupenství. Membrána má zpravidla lepší nepromokavost, než zátěr, při správném praní a péči vydrží membránová bunda pět, osm nebo i deset let.

Jak tedy vybrat?

Podle nás je ideální softshell a hardshell kombinovat. Když to podmínky dovolí, je ideální mít nemembránovou bundu proti větru a dosáhnout nejvyšší možné ochrany proti větru a  prodyšnosti. Jakmile se podmínky zhorší, můžete přes softshellovou bundu přehodit hardshell. Zvýšíte si tak tepelný komfort a stupeň ochrany před živly.

 

  • Turista ocení nemembránový softshell pro příjemný pocit při jeho nošení a velmi dobré ochraně před větrem. Tenkou záložní bundu proti dešti, kterou oblékne cestou do nejbližší chaty, kde se schová.
  • Trekař se v nemembránovém softshellu s těžkým batohem na zádech při výstupu do kopce tolik nezapotí a když se splaší počasí bude rád za odolnější membránovou bundu, která si bez problému poradí s vyšší váhou batohu.
  • Horolezec bude rád, že ho nemembránový softshell neomezuje při lezení, díky jeho pružnosti. Jakmile začne foukat severák, sněžit - zkrátka se začnou čerti ženit, oblékne své nepromokavé brnění s kapucí, která hravě pojme helmu a ochrání horolezce před tou slotou.
  • Lyžař na sjezdovce naopak docení membránový softshell. Absolutní ochrana proti větru je potřeba, když se řítí dolů svahem. Pokud si tu a tam sedne do sněhu, nebo upadne, nic se neděje. Membránový softshell tuto vlhkost zvládne zadržet a udrží svého nositele v suchu!

Kompletní návod, jak správně vybírat a vrstvit outdoorové oblečení najdet u nás v poradně

Poradna Jak správně vybrat a vrstvit funkční oblečení? | Hanibal.cz

Poradna Jak správně vybrat a vrstvit funkční oblečení? | Hanibal.cz

Text nevyjadřuje názor redakce