Výběr nové podlahy není radno podcenit. Je asi tím nejdůležitějším, co v místnosti je, navíc ji opravdu hodně zatěžujeme. Nejen naší chůzí a nábytkem. Běhají po ní naši zvířecí mazlíčci, děti si na ní hrají. Jak by měla vypadat, aby nejen perfektně dotvářela dojem z bytu, ale aby byla taky praktická a funkční?

Vinyl se hodí do bytu i na chalupu

Ne všechny druhy podlah se hodí do každé místnosti a domova. Do koupelny i kuchyně patří podlaha, která odolává vlhkosti, v dětském pokoji zase nesmí studit. Děti na ní totiž často sedí. Podlaha z vinylu se ale hodí všude.

Jaké typy podlahy z vinylu známe?

Když se vydáte do obchodu a budete se ptát po podlaze z vinylu, nabídnou vám hned tři druhy. Hlavním výrobním materiálem je ve všech případech polyvinylchlorid, ftaláty se už dávno nepoužívají.

Vinylové metrážové podlahy označované jako PVC

Měkčená podlahovina v rolích se výhodným poměrem cena/užitná hodnota, kterou mnozí často mylně označují jako lino. Vyrábí se nejčastěji v šíři 2 m, 3 m, 4 m a 5 m, dělíme ji na zátěžovou a bytovou. Jak už rozdělení napovídá, zátěžová vinylová podlaha v metráži, je určena k použití v komerčních nebo průmyslových prostorách, bytový vinyl v metráži se hodí do bytů.

Lepené vinylové dílce (LVT)

Dílce ve formě 2 až 3 milimetry silných lamel o různých plošných rozměrech. Na podklad se instalují lepením natěsno vedle sebe, vybírat můžete z mnoha dekorů. Nejčastěji jde o imitace dřeva, kamene a dlažby.

Stejně jako metrážové PVC se dělí na bytové a zátěžové, mezi jejich velkou výhodu patří snadná výměna poškozené lamely za novou.

Plovoucí vinylové podlahy s click systémem po obvodu

Na první pohled mohou připomenout LVT, mají ale silnější nosnou vrstvu a po celém obvodu zámkový spoj neboli click, kterým se jednotlivé lamely spojují v jeden celek.

Plovoucí vinylové podlahy jsou ideální volbou při rekonstrukcích a tam, kde je třeba krytinu položit na předchozí rovný povrch.  V případě potřeby můžete podlahu rozebrat a znovu složit. Dělíme je na:

  • Plovoucí celovinylové podlahy, které jsou voděodolné a snadno se pokládají, ale elektrické podlahové topení jim nesvědčí.
  • Plovoucí vinylové podlahy na HDF desce, které v sobě pojí výhody vinylu a lamina. Ty se nedoporučuje pokládat do vlhkých prostor, na druhou stranu je můžete instalovat na elektrické podlahové topení a rohože.
Vinylová podlaha se hodí do každého bytu i chalupy
Vinylová podlaha se hodí do každého bytu i chalupy
Foto: komerční sdělení

 

V čem je vinyl lepší než třeba lamino?

  • Podlaha z vinylu patří mezi teplé krytiny, teplo od nohou odvádí pomaleji než ta z lamina.
  • Je tichá a příjemná na došlap.
  • Vinyl je odolný materiál, který odolá i vlhkosti.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli typ vinylové podlahy, určitě nebudete zklamaní. Široký výběr motivů, snadná údržba, vysoká odolnost a cenová dostupnost z ní dělají ideální podlahu do každého interiéru.

 

Text nevyjadřuje názor redakce