iSmlouva je startupový projekt, který spatřil světlo světa v druhé polovině roku 2019. Aplikace si rychle získala oblibu u jednotlivců i velkých mezinárodních firem, jež hledají řešení i pro své zahraniční pobočky nebo partnery. Značka iSmlouva tak mění své jméno na vhodnější mezinárodní označení, které v sobě nese nezaměnitelný prvek podpisu ve slově „sign“. To firmě umožní lépe komunikovat na trzích v rámci celé Evropy. 

Elektronický podpis ve většině případů plně zastoupí ten ruční a celý proces podpisu je výrazně rychlejší i bezpečnější. Kromě klasických smluv umí aplikace řešit prakticky jakýkoliv typ dokumentů. Rychle rostoucí společnosti jako DoDo nebo Rohlík.cz s iSmlouvou urychlují nábor pracovníků a interní administrativu. „Výrazný dopad na efektivitu práce s dokumenty vidíme v každé firmě, kde jsme iSmlouvu nasadili. Paradoxně smlouvy jako takové jsou menší částí dokladů, které přes naši aplikaci firmy posílají. Nejčastěji se jedná o rezervační formuláře, objednávky, GDPR souhlasy či předávací protokoly. Změna názvu na Signi tak kromě jiného umožní oprostit se od vnímání iSmlouvy jako nástroje k zajištění podpisů jen na smlouvách.“ Vysvětluje další důvod změny jména Ondřej Synovec, zakladatel a majitel firmy.

Komerční článek

Základním principem nástroje je zajištění bezpečného a právně uznatelného podpisu na dokumentech pomocí elektronické komunikace. Zatímco dříve bylo potřeba nový dokument po napsání vytisknout, doručit protistraně, poté jej podepsaný naskenovat, poslat zpět a archivovat, Signi mění zcela koloběh dokladu. Vše se děje v reálném čase a z hodin a dní se zkracuje kolečko podpisů na minuty. Je přitom jedno, kde se nachází jednotlivé podepisující strany. Nemusí být ani u počítače, stačí jakékoliv chytré zařízení – jako je telefon nebo tablet. „75 % dokumentů se aktuálně přes iSmlouvu, respektive Signi, uzavírá do 24 hodin, což je pro dokumenty v papírové formě zcela nemyslitelné číslo,“ dodává Synovec. Toto oceňují především společnosti, kde je vysoký tlak na výkon a rychlost – jako jsou realitní kanceláře nebo distributoři energií.

V našem právním prostředí elektronické podepisování upravuje nařízení eIDAS, za kterým stojí Evropská unie. Ta pojednává o třech typech (stupních) elektronického podpisu. Ty se liší podle toho, nakolik jsou právně závazné. Signi pokrývá asi 98 % dokumentů, které se váží k firemní komunikaci. Problémem jsou zatím dokumenty státní zprávy a specifické dokumenty, které vyžadují bezpečnostní certifikát.

 

iSmlouva, předchůdce současné Signi, vznikla v roce 2019 s cílem zajistit elektronické podepisování právně závazných dokumentů naprosto pro kohokoli. Webová aplikace dokáže zefektivnit administrativní agendu prakticky jakékoliv firmě a snížit časové i finanční náklady na práci s ní. Aplikace nevyžaduje žádnou instalaci ani speciální školení. Vše probíhá online a je automaticky archivováno. Tím odpadají další náklady. 10. ledna 2021 se iSmlouva změní na Signi a jako nová značka na digitálním trhu je připravena představit se mezinárodnímu trhu.

Komerční článek
Text nevyjadřuje názor redakce