Je zájem investovat do společností, jejichž růst v následujících třech až pěti letech a další budoucnosti bude pravděpodobně podpořen demografickými trendy, jako je stárnutí populace, růst střední třídy a populační růst. Jsme přesvědčeni, že demografické trendy se vyvíjejí pomalu a předvídatelně. Mnoho investorů může kvůli své krátkodobé orientaci podcenit kombinovaný dopad těchto demografických trendů na výnosy. Snažíme se včas zacílit na skupiny, které budou z těchto trendů těžit, a vyhledávají společnosti s inovativními produkty a službami, které budou řešit vyvíjející se demografické potřeby,“ říká Eva Miklášová, Associate Director Fidelity International pro Českou republiku a Slovensko.

Silné ročníky se již blíží do důchodového věku. Až vystoupí velká skupina babyboomerů sedmdesátých let v nadcházejících letech z pracovního života, ovlivní to navždy nejen každodenní život nových penzistů, ale i celé společnosti – a v neposlední řadě i ekonomiky. Věkem podmíněné vyřazení babyboomerů může navíc způsobit velké mezery v zaměstnanosti a postavit mnoho středních podniků před velkou výzvu. Hrozí jim velké potíže s personálem, minimálně dnes vnímáme stále větší problém s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil.

Penze babyboomerů je drahá

I státní penzijní systém narazí na své hranice, až babyboomers odejdou do důchodu. V minulosti profitovala společnost z fenoménu, kterému vědci říkají „demografická dividenda“. Poválečná generace postavila na nohy nejen ekonomiku. Měla také mnoho dětí, které po desetiletí přispívaly do státní penzijní kasy. Početní babyboomers ale už tolik potomků neměli, kolik by bylo potřeba pro udržitelný penzijní systém. K tomu prudce stoupla v posledních letech jejich očekávaná délka života díky lepší zdravotnické péči a většímu blahobytu. Zanedlouho bude počet penzistů o mnoho vyšší než počet pracujících. Následek: Přicházející generace budou mít potíž ufinancovat penzi babyboomerů.

Staré obyvatelstvo

Prevence je důležitá

Starobní důchod nebude pro dnešní zaměstnance stačit k tomu, aby bylo možné udržet současnou životní úroveň, to ukazují prognózy už dneska – natož aby vedly život, v jaký budoucí důchodci doufají. Kdo dnes v 65 letech odchází do důchodu, je zpravidla fit a nepředstavuje si, že bude své dny trávit na gauči. Nová generace seniorů si chce svůj podzim života užít naplno: Nákupy, večeře v dobrých restauracích, plavby po Středozemním moři. To však tenčí úspory. Aby vydržely peníze až do vysokého věku, je nevyhnutelné poctivé finanční plánování.

Němci jsou akcioví morousi

Když si vezmeme jako příklad sousední Německo, tak si 40 procent obyvatel Německa odkládá méně než 50 EUR ročně na důchod podle Ergo-Reportu Rizik, který vytvořil Max Planck Institut pro výzkum vzdělání. Průzkum potvrzuje také obrázek Němců jako akciových morousů. Sice si dvě třetiny dotázaných myslí, že s akciemi a fondy docílí největších výnosů, peníze ale zpravidla končí na spořicí knížce, ačkoli tam nejsou téměř žádné úroky. Pro přípravu na stáří je to fatální.

Masivní investice do zdraví

Demografická lavina ale nabízí spořícím i šance – pokud budou investovat do správných odvětví. Jeden z největších vítězů demografického přechodu je například zdravotnický trh. Podle motta „zdraví není vše – ale bez zdraví je vše ničím“ zažívá toto odvětví razantní růst. Tento trend by se mohl do budoucna zvyšovat: Čím jsou lidé starší, tím více z nich trpí na nemoci stáří jako je rakovina nebo cukrovka. Roste i potřeba naslouchátek či kloubních náhrad.Pro investory jsou aktuálně zajímavé podniky z oblasti digitálního zdravotnictví. Ty vyvíjejí technologie, které mají za cíl ulehčit zdravotnickou péči. Dokonce i společnosti jako Google, Dell, IBM nebo Samsung masivně investují do zdravotnických aplikací.

Každé třetí euro na spotřebu pochází od seniorů

Odvětví spotřebního zboží také těží ze stárnoucí společnosti. V letech 1993 až 2013 se spotřebitelské výdaje lidí nad 60 let téměř zdvojnásobily, podle výsledků průzkumu Max Planck Institute. Každé třetí euro, které přejde přes pult obchodů s oblečením, elektronikou či kosmetikou, pochází dnes od seniorů. Obchod s bohatými, stále mladými šedesátníky vzkvétá, a to zejména v oblasti kosmetiky. Všechno, co způsobuje, že stará pleť vypadá jako mladá a aktivní, se pro společnosti ukazuje jako bestseller. Podle toho sází více a více výrobců na krémy a make-up proti známkám stárnutí.

Dnes sázet na odvětví budoucnosti

Ještě zbývá několik let, dokud babyboomers opustí trh práce a neuzavře se časové okno „demografické dividendy“. Do té doby musí vláda nalézt nové řešení státního důchodu, aby předešla zhroucení systému. Investoři se proti tomu mohou pojistit již dnes. „Pokud vsadí nyní na odvětví budoucnosti, nestojí jim nic v cestě k odchodu do zajištěného důchodu. Investiční variantou je třeba Fidelity Funds - Global Demographics Fund,“ dodává Eva Miklášová.

Text nevyjadřuje názor redakce