Svůj pohled na problematiku dají také experti z dotčených oborových asociací. Online debatu bude moderovat Jakub Železný, registrovat se můžete zde.

Ve středu 2. června od 8:30 proběhne online panelová debata s titulem “Proměna české energetiky - příležitosti a souvislosti novely zákona o podporovaných zdrojích energie”. Debata bude probíhat ve dvou blocích, přičemž v tom prvním přijde diskutovat ministr průmyslu a obchodu a místopředseda vlády Karel Havlíček (ANO) s poslanci Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), Petrem Dolínkem (ČSSD) a Petrem Třešňákem (Piráti). V druhém bloku pak připojí svůj pohled i zástupci relevantních oborových asociací, konkrétně předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář, předseda CZ Biom Jan Habart, programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák a Marek Lang, člen představenstva Svazu moderní energetiky.

Novela zákona o podporovaných zdrojích energie momentálně vstupuje do druhého čtení. Do současné chvíle se nepodařilo zajistit širší shodu napříč politickým spektrem a novela zákona už delší dobu čeká na svou finální podobu. Čas, který má sněmovna před volbami se však rychle krátí a investoři zůstávají v nejistotě z dalšího vývoje. Objevila se řada návrhů, které mění vládní novelu ve věci kontrol překompenzace: ve hře je sjednocení maximální výnosnosti všech obnovitelných zdrojů, které je podporováno drtivou většinou oborových asociací, podnikatelských svazů a bankovním sektorem, nebo zavedení intervalu hodnot.

solar panel array 1591350 1280

Připravené pozměňovací návrhy mají také šanci výrazně zlevnit další rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Česku. Návrhy, které přicházejí, mohou rozšířit aukční systém také o solární elektrárny nebo bioplynové stanice. Rozšíření podpory má opět silnou podporu mezi průmyslovými svazy a prostřednictvím výzva Rozumnapodpora.cz se k návrhu připojila například společnost IKEA či Y-Soft. Třetí klíčovou částí novely je změna podpory kombinované výroby elektřiny a tepla, které zajistí dostupné ceny tepla pro odběratele a pomůže zbavit teplárentví závislosti na spalování uhlí.

O tom jak vidí zelené Česko zástupci vlády i opozičních stran se dozvíte tuto středu od 8:30. Pokud vás téma zajímá a chcete debatu sledovat v živém přenosu, registrujte se zde.

Text nevyjadřuje názor redakce