Ovšem co naplat, tyto náklady snížit nelze. Nebo ano? Pokud se zajímáte o ekologické zdroje vytápění, prozradíme vám, že to možné je. Stačí vsadit na dřevěné pelety, které vám nabídnou po všech stránkách opravdu perfektní vlastnosti.

Jak lze díky peletám ušetřit

První věcí, která vás jistě příjemně překvapí, je rozhodně cena pelet. Bývá velmi přívětivá, a to zejména ve chvíli, kdy toto topivo pořizujete mimo sezónu. I když se většina letáčků se „slevovými akcemi“ objevuje ve schránkách těsně před otopnou sezónou, ve skutečnosti pelety nejlevněji nakoupíte právě uprostřed léta.

Tehdy totiž na něco podobného myslí málokdo a přepravní společnosti i prodejci se snaží své kapacity naplnit, co to jen jde. Pokud tedy umíte nakupovat chytře, můžete oproti vytápění plynem nebo elektřinou ušetřit až 70 % nákladů na vytápění nemovitosti.

Náš tip: pokud zapátráte na internetu, najdete mnohdy výhodné slevové kódy, které vám cenu topiva sníží ještě o něco více. Obvykle jsou k mání na speciálních portálech se slevovými akcemi.

Pelety nejsou žádné levné zboží, topíte čistým dřevem

Nejspíš si také říkáte, že váš krb nesmí za žádných okolností navštívit žádná chemie, která by se mohla díky spalování uvolňovat do vzduchu. Toho se však opravdu nemusíte bát. Pokud se podíváte na to, co to vlastně pelety jsou, zjistíte, že se jedná o malé válečky o průměru 6-8 mm, které tvoří výhradně čisté dřevo.

A jak je to možné? Pokud výrobce vsadí na to kvalitní a předem ho odkorní, stačí mu k jeho propojení jen silný lis – a nic víc. Ten dokáže stlačit části dřeva k sobě a výsledkem je právě kompaktní peleta. Slisované dřevo hoří stejně výkonně jako průměrný dřevěný špalek, oproti němu má však několik výhod.

Dřevo nebo pelety? Vítězí to druhé

Tak především jde o cenu. Pelety se lisují ze zbytků, zatímco pro vytápění potřebujete poctivé dřevěné špalky. Aby vám však dobře hořely, musíte je nechat několik let na vhodném místě vyschnout. U pelet něco podobného zaručeně nehrozí. Uskladníte je totiž úplně kdekoliv – třeba i ve vstupní hale, v zahradním domku nebo třeba v garáži. Nezanechávají po sobě žádný jiný prach ani nepořádek.

Už od výroby jsou uskladněny ve vlhkotěsných pytlích (větší množství vám bude navíc doručeno na paletách), takže pokud vám nějaké pelety během zimy zbydou, jednoduše je dobře uzavřete a uložíte napříště. Časem nijak nedegradují ani neztrácejí výhřevnost. Na to se můžete po všech stránkách spolehnout.

Text nevyjadřuje názor redakce