Svět financí je nevyzpytatelný, a tak se velká část veřejnosti v průběhu života dostane do bodu, kdy jí schází finanční prostředky nutné k uhrazení závazků.

Někteří prodlení splátek včas vyřeší a před dluhovou pastí v pravou chvíli uniknou. Ne každý má však takové štěstí. V České republice je momentálně evidováno přes 720 000 lidí v exekuci, z nichž se přes půl milionu osob potýká s více než třemi exekucemi.

Do dluhové pasti člověk sklouzne velmi snadno, cesta ven je však nesmírně těžká a plná překážek. Proto se nevyplácí před svými dluhy zavírat oči a nechat finanční problémy zacházet příliš daleko.

Nová půjčka starou půjčku neřeší

Zdaleka nejhorším řešením je snažit se uhradit své závazky finančními prostředky z dalších a dalších půjček. To zpravidla vede k rychlému zadlužování a nakonec k tolik obávané exekuci.

Jedním z důvodu, proč nová půjčka starou půjčku neřeší, je fakt, že zadlužená osoba obvykle nedosáhne na úvěr s rozumnými podmínkami. Půjčky pro dlužníky se z důvodu nadměrné rizika, které na sebe věřitel bere, pojí s vysokými poplatky. Dlužník poté úvěr přeplácí o tisíce korun. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se z tisícikorunové půjčky stal statisícový dluh.

Novodobí lichváři a obchodníci s chudobou půjčují protizákonně i lidem s velmi nízkou bonitou. Svými službami cílí na ty, kteří vyhledávají hesla jako „mám exekuci a potřebuji půjčku“ nebo „rychlé půjčky pro zadlužené“.

Půjčky pro nezaměstnané či zadlužené obvykle poskytují nebankovní společnosti, z nichž některé nastavují velmi neférové podmínky a dusí klienty nesnesitelnými úroky a poplatky.

Nabídka spotřebitelských úvěrů a půjček je v Čechách velmi pestrá. Ne každá společnost se však řídí podle zákonů. Naneštěstí i jedna riziková mikropůjčka může odstartovat nekonečný proces dluhové spirály. Jak se jí vyhnout?

1)  Řešit dluhy včas

Tím nejlepším, co může člověk udělat, aby se vyhnul dluhové spirále, je začít své dluhy řešit včas. V počátcích je ještě možné se v určitých mezích domluvit s věřitelem třeba na odkladu splátek.

Stud a strach lidem často brání v okamžitém řešení jejich závazků, bezodkladné jednání je však záchrannou brzdou před pádem do dluhové pasti.

Splácení půjček půjčkami končí vždy špatně - jak se dluhové spirále vyhnout?
Splácení půjček půjčkami končí vždy špatně - jak se dluhové spirále vyhnout?
Foto: pixabay.com

2)  Konsolidovat dluhy

Jedním z chytrých řešení finanční situace člověka, který se potýká hned s několika závazky najednou, je konsolidace.

Ta umožňuje sloučit veškeré úvěry a půjčky do jedné, a to s výhodnějším úrokem a obvykle také nižší splátkou. Konsolidace představuje výraznou úlevu pro dlužníka a jeho rodinu.

Příležitost své dluhy konsolidovat však nemá každý. Lidé v exekuci na ni bohužel nedosáhnou, těm obvykle nezbývá než řešit svou finanční situaci insolvencí a osobním bankrotem, aby se alespoň po čase mohli vrátit k normálnímu životu.

O konsolidaci lze zažádat u většiny bank. Možnost sloučení půjček nabízí také některé z nebankovních společností.

3)  Využít dluhového poradenství

Nedostatečné vzdělání, chybějící informace nebo slabá finanční a právní gramotnost mohou mnohdy stát v cestě při řešení tíživých finančních problémů.

Osobám, které se v takové situaci ocitly, nabízí pomoc velké množství organizací. Zkušení dluhoví poradci mohou pomoci vyjednávat s věřitelem nebo se bránit nepoctivému zacházení ze strany poskytovatele půjček.

Obrátit se na odborníky a říct si o pomoc není ostuda. Je to jedna z mála možností, jak se efektivně bránit pádu do exekuce a následné insolvence.

Rozsáhlou síť dluhového poradenství v České republice provozuje například nezisková organizace Člověk v tísni. Pomoc zde mohou hledat i osoby, na které byla uvalena exekuce. Člověk v tísni jim bude oporou a při sloučení jednotlivých exekucí nebo procesu insolvence rád podá pomocnou ruku.

 

 

Text nevyjadřuje názor redakce