Národní pivovar se dělí o znalosti, pípy i kvasnice

Pivovarnictví je zdejší typický a tradiční obor, a tak není divu, že právě Česká republika má jako jedna z mála zemí svůj národní pivovar, který nemá zahraničního vlastníka. Budějovický Budvar se titulu národní pivovar zhostil se ctí a jako takový jde ostatním příkladem. Podporuje menší pivovary, dělí se o své znalosti z oblasti pivovarnictví a v pivu a jeho rozmanitých stylech vzdělává i samotné Čechy.

Jako národní pivovar Budvar pomáhá k rozvoji pivovarnictví v celé České republice. V posledních letech proto rozvíjí svou spolupráci s minipivovary, kterým pomáhá růst – létající sládek Aleš Dvořák jich za minulý rok objel na 35. V rámci této spolupráce Budvar minipivovarům zdarma poskytuje své kvasnice. Podporuje je i tím, že se s nimi ve svých hospodách dělí o pípu, na které výčepní mohou čepovat pivo z minipivovaru. Tak rozšiřuje obzory i všem, kdo mají chuť experimentovat a poznat i exotičtější pivní styly, jako je kyseláč, Ipa nebo Ale.

Jak se vaří pivo v Budvaru

Budějovický Budvar je především ležácký pivovar. Ví, že lidé se vždy ke svému „klasickému ležáku“ vždy rádi vrátí, a proto stálému portfoliu pivovaru již po dlouhá desetiletí vévodí jeho ležáky. Jako jediný velký pivovar v České republice Budvar stále vaří pivo tradičním způsobem – pro jeho výrobu nepoužívá granule, ale slisovaný, ručně sekaný chmel.

Pro výrobu svých piv vždy pivovar vybírá ty nejkvalitnější suroviny a Budweiser Budvar Original se vaří pouze z těch českých. Také proto získal známku chráněného zeměpisného označení, kterou Evropská unie poskytuje jako záruku kvality. Zachování tradice a řemeslného přístupu k vaření piva je pro pivovar opravdu důležité: „Ležáky u nás opravdu leží. Do tradičního procesu výroby piva nijak nezasahujeme a dobu jejich ležení nezkracujeme ani v případě, že v letní sezóně nestíháme,“ říká Petr Dvořák, ředitel pivovaru Budějovický Budvar.

Nachmelená opice a první Ale v Budvaru

Také Budvar si od spolupráce s minipivovary odnáší cenné poznatky. Například díky spolupráci s minipivovarem Nachmelená opice v ležáckém Budvaru vzniklo vůbec první svrchně kvašené pivo (a to i přesto, že většinou se tyto limitované edice vaří právě na půdě minipivovarů). Sládci Petr Košin a Michal Kuřec si tak splnili dlouholetý studentský sen, ze kterého vzniklo pivo opice – tedy „Opičí Ejl“.

Byla to i pořádná technologická výzva, jelikož podmínky v Budvaru jsou uzpůsobeny jeho klasickému ležáku. Výsledkem je skutečně vypiplané pivo, které vás potěší čistou a svěží chutí. A ideální kombinace? Chuť Opičího Ejlu nejlépe vynikne s burgery s hovězím masem. V mapě se mrkněte, kam na pivo, a vyrazte ochutnat tuto limitovanou edici, dokud je na čepu!

 

Text nevyjadřuje názor redakce