Sport je základ, navíc zadarmo

Každý lékař potvrdí, že pravidelným sportováním pro sebe uděláte víc než tunami prášků a tablet. Fyzická aktivita musí být dostatečná, ale nic se nesmí přehánět. Extrémní sport vám totiž může naopak uškodit. Nemusíte proto trávit hodiny v posilovně, lépe pro sebe leckdy uděláte, když půjdete na „kardio“ procházku, nebo sednete na kolo. Cesta do parku je navíc zadarmo. Opatrní byste měli být také pokud jde o potravinové doplňky. Když si jdete dvakrát za týden zaběhat, nemusíte hned nakoupit krabice proteinových preparátů. Jejich nadměrná konzumace vám totiž může naopak ublížit. Jíst byste měli „normální“ jídlo. S vyváženým jídelníčkem jsou zbytečné i diety.

Nedržte diety, jezte zdravě

Dieta je speciální stravovací režim, který má konkrétní cíl a není dlouhodobě udržitelný. Navíc se pojí s typickým „jojo efektem“, tedy situací, kdy po návratu k běžnému stravování výsledek diety rychle pomine. Daleko lepší je zvyknout si na vyvážené stravování. Průměrný člověk by měl v potravě přijímat asi 55–60 % sacharidů, 25–30 % tuků a 15–25 % bílkovin. Jíst byste také měli častěji a méně, tj. alespoň pětkrát denně. A nezapomeňte na dostatečný pitný režim. Vyhněte nadměrné konzumaci nápojů s kofeinem a všech limonád. Jednak vás zaplavují cukrem, jednak ničí zuby. Nejlepší je čistá voda. Je zdravá, dostupná a nejlevnější.

Zuby jako perličky

Pečovat o svůj chrup je důležité. Nejen že je řada zubařských zákroků nepříjemná, nové zuby jsou také pekelně drahé. Jeden zoubek pak opravdu stojí jako ona metaforická perla. Základní dentální hygiena přitom není náročná. Pečlivé čištění a omezení potravin, které zuby poškozují. Těmi jsou mj. právě kyseliny obsažené v limonádách. Naleptávají sklovinu a zuby oslabují. Zuby lze adekvátně vyčistit i manuálním kartáčkem, s elektrickým je to ale značně jednodušší a pohodlnější. I značkové pomůcky pro dentální hygienu jsou levnější než zásah stomatologa. A na rozdíl od lékařského zákroku je můžete pořídit s cashbackem od Tipli.cz.

 

Text nevyjadřuje názor redakce