3 tipy, jak poznat bezpečnou nebankovní půjčku

-        Licence od ČNB: Bez této licence nelze v České republice poskytovat úvěry. Pokud ji společnost nemá, nejde o důvěryhodného poskytovatele.

-        Veřejně dostupné informace a dohledatelná historie: Ověřte si, jak dlouho je firma na trhu, jakou má adresu, jak ji můžete kontaktovat, vyzkoušejte si, zda fungují telefonní čísla.

-        Reference na internetu: Dohledejte si reference a názory předchozích zákazníků. Umožní vám udělat si o společnosti obrázek ještě před tím, než o půjčku zažádáte.

Tipy na bezpečné půjčky

Spolehněte se na prověřené a známé společnosti a vyhněte se podvodníkům. Dobré podmínky nabízí například nebankovní půjčka od Providentu nebo online půjčka Creditea.

A jak poznat půjčku, která může být podvodná?

Nebezpečná půjčka: 6 situací, kdy by vám měla začít blikat červená kontrolka

1) Půjčka bez registru a doložení příjmů: Každý poskytovatel má ze zákona povinnost ověřit platební schopnost žadatele. Pokud vám někdo slibuje půjčku bez registru a bez příjmů, buď se pohybuje za hranou zákona, nebo si informace o žadateli zjišťuje z dostupných registrů (i když slibuje opak).

2) Vysoké sankce za prodlení se splátkou: Podvodným poskytovatelům nejde o to, abyste pravidelně spláceli. Právě naopak, doufají, že se dostanete do problémů a na řadu nastoupí likvidační sankce za opoždění se splácením.

3) Placení nepřiměřeně vysokých poplatků za půjčku: Plánujete si půjčit 15 000 Kč do výplaty, ale poskytovatel si jako podmínku účtuje poplatky ve výši 3 000 Kč? Tady něco nehraje. Stejně nedůvěryhodné je chtít po zákazníkovi jakékoli zálohy (například při půjčce 20 000 Kč musíte odeslat 5 000 Kč jako podmínku pro získání půjčky).

4) Platby za zprostředkovatelskou činnost nebo za předběžné schválení půjčky: V obou případech existuje vysoká pravděpodobnost, že se se svými penězi už neshledáte a zároveň nedostanete slíbenou půjčku.

5) Podpis smlouvy v časovém presu: Pokud poskytovatel půjčky tlačí na váš podpis a nechce vám dát smlouvu domů k důkladnému pročtení a prostudování, v žádném případě nic nepodepisujte.

6) Podezřelá inzerce: Inzeruje poskytovatel svou půjčku na papírových letáčcích na nástěnce v supermarketu? Je jediný kontakt, který zveřejňuje, telefonní číslo a adresa? Potom pravděpodobně nejde o důvěryhodného poskytovatele.

Text nevyjadřuje názor redakce