Ostravský podnikatel David Maršálek pracuje s vodíkem již více jak 10 let a na rozdíl od ostatních vodíkových projektů se on a jeho tým zaměřují na zdraví. Zakladatel skupiny H2 Global Group (www.H2Global.group) říká, že poznal úžasné účinky molekulárního vodíku jak z mezinárodních vědeckých výzkumů, tak především osobně, a to jak na zdraví lidí, tak i zvířat. Plány Davida Maršálka jsou v tomto odvětví velké. Věří totiž, že se mu podaří vybudovat miliardovou firmu přímo z České republiky. Že je na správné cestě ostatně potvrzuje i skutečnost, že se k němu postupně přidávají podnikatelé, investoři, i známé osobnosti.

Jak složité je v této době najít novou perspektivní podnikatelskou cestu s miliardovým potenciálem?

Cesta k tomuto našemu společnému úspěchu byla velmi trnitá. Vytvořil jsem tým odborníků a profesionálů, kteří nám aktivně a nadšeně pomáhají, a jsou součástí naší skupiny H2 Global Group, která je světovým lídrem a zároveň průkopníkem na poli vodíkových technologií pro zdravotnictví, lázeňství, wellness a krásu, zemědělství a chovatelství. Naše skupina těží z dlouholetých zkušeností svých dceřiných firem a partnerských organizací, které se zaměřují na tato klíčová odvětví. Svými aktivitami se skupina pohybuje v oborech medicíny (medicinální plyny a zdravotnické prostředky), biomedicíny, biotechnologie, biochemie, kosmetiky a potravinářství (výživa).

Jaký potenciál má vodík pro naše zdraví?

Velký. Na výzkumu o vodíku a jeho vlivu na zdraví člověka a zvířat již desítky let pracují vědci z celého světa, hlavně v Japonsku, kde jsou lídry tohoto odvětví. U nás je to především Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a Ústav Experimentální medicíny v Praze, součást Akademie věd České republiky, kde tým docentky Čejkové vytvořil patent na léčebný přípravek, obsahující molekulární vodík se zvýšeným antioxidačním účinkem, určený k prevenci a léčení zánětlivých a degenerativních onemocnění. Na vývoji a výrobě nejen tohoto a dalších produktů v současné době pracujeme prostřednictvím naší výrobní společnosti H2 Pharm s.r.o., abychom tyto produkty co nejdříve uvedli na trh. Některé produkty s využitím tohoto patentu již máme v prodeji, jsou to produkty H2 Immunity a H2 Forte (www.H2world.cz).

V poslední době jsme v médiích často slyšeli o probíhajícím výzkumu na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, kde právě molekulární vodík hraje velkou roli.

Ano, je to jeden z našich současných výzkumných projektů s partnerskou organizací, tedy s Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, kam dodáváme vodíkové inhalační přístroje. Vědci z Fakulty tělesné kultury pod vedením docenta Michala Botka zkoumají účinky molekulárního vodíku na lidské tělo už více než čtyři roky. V rámci naší spolupráce zde probíhá experimentální výzkum zaměřený na účinek inhalace molekulárního vodíku na organismus po prodělání nemoci covid-19. Tento výzkum může mít významný dopad na budoucnost vodíku v systému našeho zdravotnictví. Podle docenta Botka některé mezinárodní experimentální studie už prokázaly, že molekulární vodík mimo jiné snižuje přehnanou zánětlivou reakci imunitního systému, takzvanou cytokinovou bouři.

Jak podobné výzkumy a studie transformujete do Vašeho unikátního byznysu?

Na základě našeho mnohaletého know-how pracujeme na výrobě různých vodíkových produktů, mimo jiné na vlastním vodíkovém inhalačním zařízení a dalších vodíkových přístrojích v naší nově vzniklé technologické společnosti Molecular Hydrogen Medical Technologies. Na vývoji a výrobě exkluzivně spolupracujeme s jedničkou na českém trhu v oblasti vodíkových technologií včetně palivových článků, společností LEANCAT s.r.o., kde vznikají velmi zajímavá vodíková řešení. Již brzy budeme moci představit 1. unikátní vodíkový přístroj vyrobený v České republice a věříme, že se s tímto a dalšími přístroji dostaneme nejen do oblasti zdravotnictví, kde můžeme významným způsobem pomáhat lidem s různými zdravotními komplikacemi.

Jaké vodíkové produkty máte nyní ve svém portfoliu?

Unikátní produkty, které jsme po několika letech výzkumu a testování v roce 2021 uvedli úspěšně na trh, jsou vodíkové tablety H2 Forte, H2 Immunity a H2 Dent Care. Distribuci exkluzivně zajišťuje naše distribuční společnost H2 World Health and Beauty Company (www.H2world.cz). Naše produkty jsou k dostání ve vybraných lékárnách v Česku i Slovensku i na e-shopech, ale také v lázeňských domech, kde používají naše unikátní a námi vytvořené procedury s molekulárním vodíkem s užitím našich produktů.

Předpokládám, že Váš obchodní cíl je postupná expanze a rozšíření produktové řady.

Ano, v posledních dvou letech jsme hodně investovali hlavně do výzkumu a vývoje. Stálá inovace a cenová dostupnost našich produktů je naší prioritou. Kvalitními, novými a cenově dostupnými vodíkovými produkty hodláme již brzy zaplavit světové trhy, kde v současné době v podstatě nemáme konkurenci. Snažíme se zefektivnit nejen výrobu, ale i samotnou logistiku a distribuci. V minulých letech jsme investovali také do vlastních prostor, kde máme k dispozici jak kancelářské, tak i skladovací prostory o rozloze více jak 1000 m2. Disponujeme tak globálním distribučním centrem přímo v České republice.

Říkáte, že máte bezkonkurenční produkty, jak jste to myslel?

Sledujeme, že se nás občas někteří snaží kopírovat a za použití různých známých osobností a sportovců své napodobeniny prodávají. Plagiátoři se objeví v každém odvětví a obecně platí, že když nás někdo chce kopírovat, znamená to, že jsme průkopníci v oboru a děláme to nejlépe, stejného finálního produktu však nikdy nedosáhnou, ani kvalitou, nebo bezpečností, a ani cenou. Do výzkumu a vývoje produktů investujeme nemalé prostředky hlavně proto, že kvalita, unikátnost a bezpečnost našich produktů je pro nás na prvním místě. Nejenže pracujeme s patentovanými technologiemi, které nelze zkopírovat, ale zároveň připravujeme registraci dalších patentů na vodíkové produkty, což bude znamenat revoluci v tomto nově vznikajícím vodíkovém odvětví.

V poslední době se vodík skloňuje na mnoha úrovních. Soukromý i státní sektor nevyjímaje. S ohledem na Vaše plány, jak budete dál skupinu rozvíjet.

Abychom naplnili naše velkolepé plány s mezinárodním dosahem, rozhodli jsme se v loňském roce, po konzultaci s odborníky na firemní finance, založit v rámci naší skupiny H2 Global Group s.r.o. novou investiční společnost Molecular HydroGEN Investment Group (www.H2invest.cz). Svými aktivitami bude zajišťovat finanční zdroje celé skupině. Jedna z prvních aktivit společnosti bylo podání žádosti na Českou národní banku pro schválení světově unikátního a prvního vodíkového dluhopisového programu. Vše se povedlo a dnes můžeme investorům nabídnout jedinečnou příležitost být u rozjedu dalšího českého úspěšného příběhu, a to revoluce s vodíkem nejen ve zdravotnictví. Investorem do vodíkových technologií se dnes může stát každý již od 25 000,- Kč se 7% roční úrokovou sazbou. Ale stále častěji se na nás začínají obracet také větší investoři a investiční skupiny. Naše investiční příležitost do vodíku není jen o zhodnocení volných prostředků, ale také o možnosti být u toho a podpořit vznik tohoto unikátního odvětví. Vstupujeme do nové éry snižování emisí a podpory životního prostředí, ale hlavně nacházení nových cest jak lidem a jejím čtyřnohým kamarádům zkvalitnit život, a ještě mnohem více.

V minulých týdnech představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu vodíkovou strategii. Co si o tom myslíte?

Po vzoru Japonska a zbytku světa jsme se konečně dočkali i my v České republice a máme vlastní národní vodíkovou strategii. Díky naším aktivitám můžeme předpokládat, že se, podobně jako v Japonsku, již brzy schválí využití vodíku jako medicinálního plynu ve zdravotnictví, což je v souladu s naší firemní strategií, a jsme na to připraveni. Našim cílem je zařazení molekulárního vodíku jako zdraví prospěšné látky do běžného života lidí, ovšem využití vidíme i v korporátní a zdravotnické sféře. Vodík tedy může v rukou odborníků pomáhat akutně např. při resuscitacích a také při terapii různých chronických onemocnění.

Můžete nám prozradit něco velkého, ideálně s mezinárodním přesahem, co máte v plánu brzy realizovat?

Před pár lety jsem narazil na několik projektů v různých zemích, které se řadí do tzv. Hydrogen Valley národních projektů, nebo vodíkových údolí. Tyto projekty jsou postavené na využití vodíku v dopravě a energetice. Samozřejmě ani jeden z nich se nezabývá vodíkem z pohledu medicinálního plynu. Proto jsme společně s mým oborným poradním týmem dali dohromady nadčasový projekt H2City www.H2City.com, který má za úkol představit a nabídnou naše unikátní produkty a technologie všem těmto developerům, kteří tato vodíková města a vodíkové distrikty budují, nebo mají v plánu vybudovat. Nápad je to vskutku unikátní a již jsme ho několika takovýmto budovatelům v posledním roce představili, a ti byli velmi mile překvapeni, jaké další možnosti využití vodík v jejich projektech díky nám má.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist