Ostravský podnikatel David Maršálek pracuje s vodíkem již více jak 10 let a na rozdíl od ostatních vodíkových projektů se on a jeho tým zaměřují na zdraví. Zakladatel skupiny H2 Global Group (www.H2Global.group) říká, že poznal úžasné účinky molekulárního vodíku jak z mezinárodních vědeckých výzkumů, tak především osobně, a to jak na zdraví lidí, tak i zvířat. Plány Davida Maršálka jsou v tomto odvětví velké. Věří totiž, že se mu podaří vybudovat miliardovou firmu přímo z České republiky. Že je na správné cestě ostatně potvrzuje i skutečnost, že se k němu postupně přidávají podnikatelé, investoři, i známé osobnosti.

Jak složité je v této době najít novou perspektivní podnikatelskou cestu s miliardovým potenciálem?

Cesta k tomuto našemu společnému úspěchu byla velmi trnitá. Vytvořil jsem tým odborníků a profesionálů, kteří nám aktivně a nadšeně pomáhají, a jsou součástí naší skupiny H2 Global Group, která je světovým lídrem a zároveň průkopníkem na poli vodíkových technologií pro zdravotnictví, lázeňství, wellness a krásu, zemědělství a chovatelství. Naše skupina těží z dlouholetých zkušeností svých dceřiných firem a partnerských organizací, které se zaměřují na tato klíčová odvětví. Svými aktivitami se skupina pohybuje v oborech medicíny (medicinální plyny a zdravotnické prostředky), biomedicíny, biotechnologie, biochemie, kosmetiky a potravinářství (výživa).

Jaký potenciál má vodík pro naše zdraví?

Velký. Na výzkumu o vodíku a jeho vlivu na zdraví člověka a zvířat již desítky let pracují vědci z celého světa, hlavně v Japonsku, kde jsou lídry tohoto odvětví. U nás je to především Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a Ústav Experimentální medicíny v Praze, součást Akademie věd České republiky, kde tým docentky Čejkové vytvořil patent na léčebný přípravek, obsahující molekulární vodík se zvýšeným antioxidačním účinkem, určený k prevenci a léčení zánětlivých a degenerativních onemocnění. Na vývoji a výrobě nejen tohoto a dalších produktů v současné době pracujeme prostřednictvím naší výrobní společnosti H2 Pharm s.r.o., abychom tyto produkty co nejdříve uvedli na trh. Některé produkty s využitím tohoto patentu již máme v prodeji, jsou to produkty H2 Immunity a H2 Forte (www.H2world.cz).

V poslední době jsme v médiích často slyšeli o probíhajícím výzkumu na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, kde právě molekulární vodík hraje velkou roli.

Ano, je to jeden z našich současných výzkumných projektů s partnerskou organizací, tedy s Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, kam dodáváme vodíkové inhalační přístroje. Vědci z Fakulty tělesné kultury pod vedením docenta Michala Botka zkoumají účinky molekulárního vodíku na lidské tělo už více než čtyři roky. V rámci naší spolupráce zde probíhá experimentální výzkum zaměřený na účinek inhalace molekulárního vodíku na organismus po prodělání nemoci covid-19. Tento výzkum může mít významný dopad na budoucnost vodíku v systému našeho zdravotnictví. Podle docenta Botka některé mezinárodní experimentální studie už prokázaly, že molekulární vodík mimo jiné snižuje přehnanou zánětlivou reakci imunitního systému, takzvanou cytokinovou bouři.

Jak podobné výzkumy a studie transformujete do Vašeho unikátního byznysu?

Na základě našeho mnohaletého know-how pracujeme na výrobě různých vodíkových produktů, mimo jiné na vlastním vodíkovém inhalačním zařízení a dalších vodíkových přístrojích v naší nově vzniklé technologické společnosti Molecular Hydrogen Medical Technologies. Na vývoji a výrobě exkluzivně spolupracujeme s jedničkou na českém trhu v oblasti vodíkových technologií včetně palivových článků, společností LEANCAT s.r.o., kde vznikají velmi zajímavá vodíková řešení. Již brzy budeme moci představit 1. unikátní vodíkový přístroj vyrobený v České republice a věříme, že se s tímto a dalšími přístroji dostaneme nejen do oblasti zdravotnictví, kde můžeme významným způsobem pomáhat lidem s různými zdravotními komplikacemi.

Jaké vodíkové produkty máte nyní ve svém portfoliu?

Unikátní produkty, které jsme po několika letech výzkumu a testování v roce 2021 uvedli úspěšně na trh, jsou vodíkové tablety H2 Forte, H2 Immunity a H2 Dent Care. Distribuci exkluzivně zajišťuje naše distribuční společnost H2 World Health and Beauty Company (www.H2world.cz). Naše produkty jsou k dostání ve vybraných lékárnách v Česku i Slovensku i na e-shopech, ale také v lázeňských domech, kde používají naše unikátní a námi vytvořené procedury s molekulárním vodíkem s užitím našich produktů.

Předpokládám, že Váš obchodní cíl je postupná expanze a rozšíření produktové řady.

Ano, v posledních dvou letech jsme hodně investovali hlavně do výzkumu a vývoje. Stálá inovace a cenová dostupnost našich produktů je naší prioritou. Kvalitními, novými a cenově dostupnými vodíkovými produkty hodláme již brzy zaplavit světové trhy, kde v současné době v podstatě nemáme konkurenci. Snažíme se zefektivnit nejen výrobu, ale i samotnou logistiku a distribuci. V minulých letech jsme investovali také do vlastních prostor, kde máme k dispozici jak kancelářské, tak i skladovací prostory o rozloze více jak 1000 m2. Disponujeme tak globálním distribučním centrem přímo v České republice.

Říkáte, že máte bezkonkurenční produkty, jak jste to myslel?

Sledujeme, že se nás občas někteří snaží kopírovat a za použití různých známých osobností a sportovců své napodobeniny prodávají. Plagiátoři se objeví v každém odvětví a obecně platí, že když nás někdo chce kopírovat, znamená to, že jsme průkopníci v oboru a děláme to nejlépe, stejného finálního produktu však nikdy nedosáhnou, ani kvalitou, nebo bezpečností, a ani cenou. Do výzkumu a vývoje produktů investujeme nemalé prostředky hlavně proto, že kvalita, unikátnost a bezpečnost našich produktů je pro nás na prvním místě. Nejenže pracujeme s patentovanými technologiemi, které nelze zkopírovat, ale zároveň připravujeme registraci dalších patentů na vodíkové produkty, což bude znamenat revoluci v tomto nově vznikajícím vodíkovém odvětví.

V poslední době se vodík skloňuje na mnoha úrovních. Soukromý i státní sektor nevyjímaje. S ohledem na Vaše plány, jak budete dál skupinu rozvíjet.

Abychom naplnili naše velkolepé plány s mezinárodním dosahem, rozhodli jsme se v loňském roce, po konzultaci s odborníky na firemní finance, založit v rámci naší skupiny H2 Global Group s.r.o. novou investiční společnost Molecular HydroGEN Investment Group (www.H2invest.cz). Svými aktivitami bude zajišťovat finanční zdroje celé skupině. Jedna z prvních aktivit společnosti bylo podání žádosti na Českou národní banku pro schválení světově unikátního a prvního vodíkového dluhopisového programu. Vše se povedlo a dnes můžeme investorům nabídnout jedinečnou příležitost být u rozjedu dalšího českého úspěšného příběhu, a to revoluce s vodíkem nejen ve zdravotnictví. Investorem do vodíkových technologií se dnes může stát každý již od 25 000,- Kč se 7% roční úrokovou sazbou. Ale stále častěji se na nás začínají obracet také větší investoři a investiční skupiny. Naše investiční příležitost do vodíku není jen o zhodnocení volných prostředků, ale také o možnosti být u toho a podpořit vznik tohoto unikátního odvětví. Vstupujeme do nové éry snižování emisí a podpory životního prostředí, ale hlavně nacházení nových cest jak lidem a jejím čtyřnohým kamarádům zkvalitnit život, a ještě mnohem více.

V minulých týdnech představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu vodíkovou strategii. Co si o tom myslíte?

Po vzoru Japonska a zbytku světa jsme se konečně dočkali i my v České republice a máme vlastní národní vodíkovou strategii. Díky naším aktivitám můžeme předpokládat, že se, podobně jako v Japonsku, již brzy schválí využití vodíku jako medicinálního plynu ve zdravotnictví, což je v souladu s naší firemní strategií, a jsme na to připraveni. Našim cílem je zařazení molekulárního vodíku jako zdraví prospěšné látky do běžného života lidí, ovšem využití vidíme i v korporátní a zdravotnické sféře. Vodík tedy může v rukou odborníků pomáhat akutně např. při resuscitacích a také při terapii různých chronických onemocnění.

Můžete nám prozradit něco velkého, ideálně s mezinárodním přesahem, co máte v plánu brzy realizovat?

Před pár lety jsem narazil na několik projektů v různých zemích, které se řadí do tzv. Hydrogen Valley národních projektů, nebo vodíkových údolí. Tyto projekty jsou postavené na využití vodíku v dopravě a energetice. Samozřejmě ani jeden z nich se nezabývá vodíkem z pohledu medicinálního plynu. Proto jsme společně s mým oborným poradním týmem dali dohromady nadčasový projekt H2City www.H2City.com, který má za úkol představit a nabídnou naše unikátní produkty a technologie všem těmto developerům, kteří tato vodíková města a vodíkové distrikty budují, nebo mají v plánu vybudovat. Nápad je to vskutku unikátní a již jsme ho několika takovýmto budovatelům v posledním roce představili, a ti byli velmi mile překvapeni, jaké další možnosti využití vodík v jejich projektech díky nám má.

Text nevyjadřuje názor redakce