Nedostatek bytů, chybějící logistická zázemí, nedostatek komerčních ploch. To je Česká republika dnešních dní. Na druhé straně velké množství brownfieldů, které stále čekají na svou budoucnost. Proč se nedaří jejich revitalizace? Pomohou s nimi evropské peníze? A jaké jsou dobré příklady projektů z České republiky i ze zahraničí? O tom všem bude konference Brownfieldy, která se uskuteční 17. září 2021 v Českém Krumlově.

„Po více než dvaceti letech, kdy se o rozvoji zanedbaných míst v našich městech a obcích hovoří, je potřeba přistoupit k činům. Proto děláme již třetí ročník konference, která má za cíl nejen upozornit na tuto potřebu, ale ukazuje také úspěšné příklady toho, že to jde,“ říká Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů České republiky. Jak podotýká, je přitom velmi důležité, že konference neslouží jen jako jednostranný proud informací, ale je především o diskusi a sdílení toho, co funguje. „Jasně se ukazuje, že většina takových ploch a většina těch, kdo se je snaží někam posunout, se potýkají s podobnými problémy. Ti, kdo již uspěli, se tak mohou stát důležitým zdrojem informací pro ty, kdo svou cestu teprve začínají vyšlapávat,“ doplňuje Kadeřábek.

Letošní konference se koná v Českém Krumlově. Město na seznamu UNESCO je vnímáno širokou veřejností především jako jedno z nejkrásnějších v České republice. Ani tady si nicméně nelze nevšimnout ploch, které zahálí. Respektive zahálely. V současné době totiž Český Krumlov se svým vlastním brownfieldem bývalých kasáren Vyšný aktivně pracuje. Projekt Nový Dvůr, který opuštěná kasárna probudí v novou městskou čtvrť, bude jedním z dobrých příkladů toho, co se již daří.

Vizualizace projektu Nový dvůr na místě bývalých kasáren v Českém Krumlově, Vizualizace: A8000

Vizualizace projektu Nový dvůr na místě bývalých kasáren v Českém Krumlově, Vizualizace: A8000

„Velkou radost máme také z toho, že letošní ročník konference bude mezinárodní. Naše pozvání přijala jedna z osobností současné evropské architektury, Patrick Lüth z norského ateliéru Snøhetta,“ říká Kateřina Kubizňáková, která konferenci spolupořádá. Snøhetta je mimo jiné autorem ikonické budovy norské Národní opery v Oslu. A i o ní bude na konferenci řeč. Stojí totiž v oblasti bývalého překladiště, která od začátku milénia prochází zásadní transformací a stává se novým centrem norské metropole. „Doufáme, že zahraniční přístup přinese inspiraci pro odvážnější a zároveň udržitelný rozvoj našich měst. Udržitelnost je totiž téma, které se s rozvojem brownfieldů velmi úzce pojí,“ vysvětluje Kateřina Kubizňáková.

Nutno dodat, že v Praze se obnova brownfieldů hnula kupředu. Dvě lokality s návazností na centrum města - Smíchov a Rohanský ostrov se začínají velmi rychle měnit v nové městské čtvrti. O tom, jak se tuto transformaci podařilo nastartovat, a jak bude pokračovat bude na konferenci mluvit Luděk Sekyra, zakladatel a majitel developerské společnosti Sekyra Group.

Předchozí ročník konference Brownfieldy 2019 v Libčicích nad Vltavou.
Předchozí ročník konference Brownfieldy 2019 v Libčicích nad Vltavou.

Konference Brownfieldy je platformou pro dialog soukromé a veřejné sféry o budoucím rozvoji brownfieldových lokalit v ČR. V průběhu jednoho dne se tu potkají zástupci samospráv, odborníci na územní plánování, development, architekturu, životní prostředí, průmysl a další. Představeny budou úspěšné realizace a přístup měst, státu a developerů k řešení zdánlivě neřešitelného problému. 

Text nevyjadřuje názor redakce