Povinné ručení je zákonem dané pojištění vozidel, které musí mít zřízené každý majitel motorového vozidla. Bez tohoto pojištění nesmí auto vyrazit na pozemní komunikace, jednalo by se o přestupek, za který se rozdávají několika tisícové pokuty.

Vyrazit bez pojistky na silnice je tak čistý nerozum a každý řidič to ví. Neprozíravé je však také platit za povinné ručení násobně více, než je nutné. Díky online kalkulačce povinného ručení lze najít pojištění přímo na míru, a přitom nesrovnatelně levněji.

Řidiči přeplácí povinné ručení

Cena povinného ručení se odvíjí od celé řady faktorů. Svou roli hrají  jak charakteristiky majitele, tak typ vozidla, na které je pojištění sjednané. Ceník povinného ručení tak není jednotný a každý řidič hradí jinou částku.

Udává se, že povinné ručení přeplácí až 70 % řidičů. Bez použití chytrého online nástroje, je totiž nesmírně těžké prokousat se širokou nabídkou pojištění a objevit vhodnou a zároveň cenově přijatelnou pojistku.

Je tak logické, že velké množství řidičů se z časových důvodů porovnání nabídek nevěnuje a raději ročně zaplatí o několik stovek korun navíc. Získat nejlevnější zákonné pojištění vozidel nicméně není nemožné.

Jak získat nejlevnější povinné ručení?

Pátrání po levnějším povinném ručení řidičům usnadňuje kalkulačka povinného ručení. Jedná se o online formulář, který po zadání několika údajů nezávazně srovná nabídky pojištění.

Použití kalkulačky řidičům zjednodušuje orientaci na poli zákonného pojištění. Výsledné srovnání je přehledné a nechybí ani aktuální ceny pojistky.

Není nic jednoduššího než si mezi nabídkami na míru zvolit nejvýhodnější pojistku, která bude splňovat veškerá kritéria, a tuto pojistku si rovnou online sjednat.

Ceny povinného ručení začínají v roce 2021 již na 968 Kč. Pojišťovny navíc poskytují až 20% slevy za online zřízení pojistky. Mnozí řidiči tak již pochopili, že online pojištění jim ušetří čas i peníze, a pojištění sjednávají výhradně přes internet.

Většina řidičů má zbytečně drahé povinné ručení - jak to ověřit a získat nejlevnější pojištění?
Většina řidičů má zbytečně drahé povinné ručení - jak to ověřit a získat nejlevnější pojištění?
Foto: pixabay.com

Jak funguje kalkulačka povinného ručení?

Srovnávač povinného ručení je nezávazný a bezplatný nástroj, který může využít kdokoliv. Má podobu jednoduchého formuláře, do kterého stačí zadat pár osobních údajů a parametry vozu, které jsou k nalezení v technickém průkazu.

Po zadání údajů kalkulačka ihned zobrazí srovnání nabídek od různých pojišťoven. K dispozici jsou klientům všechny informace o daných pojistkách, včetně přesné výše ceny.

Poté, co si uživatel vybere přijatelnou pojistku, snadno si ji do pěti minut také sjedná. Zelená karta, mezinárodní doklad o povinném ručení, poté dorazí na e-mail.

Jak na výpověď povinného ručení?

Jak postupovat v případě, kdy člověk pomocí srovnávače zjistí, že svou pojistku nesmyslně přeplácí? Podat výpověď povinného ručení z důvodu lepší nabídky u konkurenčního subjektu bohužel nelze. Existují však jiné důvody, které pojišťovna pro ukončení pojištění akceptuje.

Zdaleka nejsnazší je zrušit pojistku při příležitosti konce pojistného období, tedy minimálně 6 týdnů před vypršením pojistné smlouvy. Poté již nic nebrání sjednat si tu nejlevnější pojistku. Pro podání výpovědi si lze stáhnout vzor volně dostupný na internetu.

Pojištění je možné zrušit také z jiných důvodů. Obvykle tak lze učinit po pojistné události, při zvednutí cen pojištění nebo během dvouměsíční zkušební doby. Výjimečně také dohodou.

 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist