Dlouho jste pracoval pro banky, proč jste přešel do fintechu?

Pracoval jsem na straně bank i jejich poradců. Když jsem se s vedením bavil o financování malých a středních firem, byl příběh vždy stejný: tento segment pokaždé skončil pod čarou. Viděl jsem tedy příležitost a založil Cashbot.

Kolik peněz jste už v rámci financování podnikatelů poskytli?

Od roku 2018, kdy služba vznikla, jsme poskytli přes 13 tisíc financování za více než jednu miliardu korun.

Slibujete peníze poslat do půl hodiny od odeslání žádosti, jinak mají podnikatelé financování zdarma. Za tou rychlostí je právě automatizace?

Ano. Snažíme se minimalizovat manuální zásahy. Automatizaci jsme už dostali na takovou úroveň, že od chvíle, kdy zákazník na internetu zažádá o financování, mu buď do 30 minut odesíláme peníze, nebo se dozví, že mu bohužel půjčit nemůžeme. V takovém případě mu ale sdělíme, proč se tak stalo a co by měl zlepšit.

Co všechno jste technologii naučili?

Začínáme identifikací jednatele společnosti. Zjišťujeme, jestli není takzvaným bílým koněm, například bezdomovcem s bydlištěm na úřadě. V databázi ministerstva vnitra pak ověřujeme, jestli průkaz není ztracený nebo kradený. I faktury technologie přečte. Na základě získaných informací nakonec proběhne skóring – prozkoumáme registry, podíváme se na dodavatele, odběratele a jejich propojení.

Prý děláte i psychologický skóring.

Ano, díváme se i na osobnost podnikatele. K tomu slouží krátký dotazník. Zní to možná jako sci-fi, ale naše propočty ukazují, že díky dotazníku máme o 26 procent méně nesplácených úvěrů.

Poplatek za půjčku je u vás od půl procenta měsíčně. Proč by podnikatel měl jít pro peníze zrovna k vám?

Když firma potřebuje peníze, u nás se k nim může dostat snadno a rychle, zatímco v bance musí čekat týdny či dokonce měsíce. Pomůžeme v mnoha situacích. Díky možnostem, jež nám dávají technologie, úvěrujeme i některé případy, které banka odmítne. Začínáme na půjčkách od 3 000 korun.

Je škoda si kvůli momentálnímu nedostatku hotovosti nechat ujít zajímavou zakázku nebo růstovou příležitost. Malí podnikatelé také často zapomínají na to, že důležité jsou celkové náklady, ne úroková míra. Banky si účtují poplatky za zřízení a vedení úvěrového účtu nebo třeba za rezervaci nečerpaných zdrojů kontokorentu. U nás takové poplatky nejsou.

Co chystá Cashbot dál?

Rozvíjíme spolupráci s různými platebními metodami. Nedávno jsme se propojili například s Direct Fidoo, jež nabízí službu správy firemních karet. Spolupracujeme i s iSTYLE. A kromě toho rozvíjíme možnost „půjčit“ si námi ověřený skóringový model. Do budoucna chceme také rozšířit naše fungování do zahraničí.

Marek Hejdušek (40) 

Ve finančnictví pracuje přes 15 let. Zkušenosti získával v bankovní skupině ČSOB a v poradenské společnosti EY. Od roku 2018 provozuje fintechovou službu Cashbot. Ta nabízí živnostníkům a malým i středním firmám online financování faktur a neúčelové úvěry na podnikání.

Text nevyjadřuje názor redakce