Zkratku ESG tvoří počáteční písmena anglických slov „environmental“, „social“ a „governance“. V nich jsou tři základní kritéria etických investic: ohleduplnost k životnímu prostředí, sociální zodpovědnost a kultura řízení firem.

Podle amerického magazínu Quartz vyrostly světové ESG fondy jen za rok 2020 o 285 miliard dolarů, což představuje 96% nárůst oproti roku 2019. Celková hodnota ESG aktiv na planetě se momentálně odhaduje na něco přes 40 bilionů dolarů.

A tento trend bude dále sílit s nástupem mladé generace do čela podniků a institucí. 

„Téma udržitelnosti a zodpovědnosti opravdu rezonuje celou společností. Je to velký fenomén a Erste Premier chce být jeho součástí. Chceme nabídnout našim klientům příležitost investovat tak, abychom zanechali tuto planetu našim dětem a dalším generacím v obyvatelném stavu,“ potvrzuje odborník z týmu Wealth Management České spořitelny Jaroslav Hotěk.

„Protože je dnes jasné, že pokud se nezačneme chovat jinak, tak to tempo, kterým rosteme od průmyslové revoluce, už naše planeta nezvládne.“

Ekologicky udržitelný rozvoj je samozřejmě jen jedním z komponentů etického investování. Vedle něj ESG akcentuje zmíněný sociální rozměr, kam patří například férové chování firem ke svým zaměstnancům nebo spravedlivé zastoupení žen na vedoucích pozicích. A písmeno „G“ sleduje třeba ochotu lidí v čele firmy platit daně nebo dodržovat protikorupční pravidla. 

Je možné investovat eticky a přitom výhodně?

Obecně platí, že zájem o ESG investice mají hlavně lidé, pro které hraje významnou roli etická stránka věci. Lidé, kteří nechtějí investovat do něčeho, co odporuje jejich morálním hodnotám.

To však ještě neznamená, že nechtějí na svých investicích vydělat. Kvalitní ESG investice totiž nabízejí oboje.

„Cílem není investovat do udržitelných fondů jen proto, že jsou udržitelné. Cílem je zároveň co nejefektivnější zhodnocení klientových peněz. Ovšem v rámci investičního příběhu, který se snaží zachovat životní prostředí na naší planetě,“ vysvětluje Jaroslav Kropáček. Výkonnost ESG portfolií na světových trzích mu dává za pravdu. Když si je srovnáme s tradičními portfolii, vykazují ESG vyšší roční výnos a zároveň nižší kolísavost. 

Totéž už tuší i investoři po celém světě. Podle globální studie investiční společnosti Schroders přitahuje 42 % lidí na ESG investicích právě vysoká pravděpodobnost zajímavých zisků. A zvlášť v poslední době si to stále více uvědomují i lidé u nás v Česku. 

„Je to téma, o něž u nás stoupá zájem napříč generacemi, není to jen záležitost mileniálů,“ říká Štěpán Mikolášek, hlavní investiční manažer Erste Asset Management Česká republika.

„Většinu našich klientů tvoří lidé s vyšším vzděláním a u tohoto segmentu populace je zájem o ESG investice mimořádně vysoký,“ doplňuje ho Jaroslav Hotěk.

A co takovým klientům dokáže Erste Premier nabídnout?

Aktuálně jsou nejsilnějším řešením v nabídce modelová portfolia složená z komponentů, z nichž drtivá většina splňuje kritéria ESG. A jsou to zajímavé komponenty: například prémiový dluhopis Responsible s atraktivním výnosem, jehož volatilitu neustále hlídá speciální algoritmus, který při každém výkyvu automaticky mění zastoupení dynamické složky dluhopisu.

Nebo můžeme namátkou zmínit fond společnosti Fidelity, který se zaměřuje na korporátní dluhopisy firem s nejmenšími emisemi CO2, akciový fond Erste zaměřený na globální megatrendy či sektorový akciový fond BNP Paribas zaměřený na vodu a vodní hospodářství...

Proč se pustit do zodpovědných investic s Erste Premier?

Pravdou je, že zajímavá investiční portfolia z oblasti ESG už v Česku nabízí většina významných společností, které se zabývají správou investic. 

„Upřímně, dnes už se těžko úplně odlišíte od konkurence nějakým úžasným produktem, protože se pohybujeme v tak kompetitivním prostředí, že když někdo vymyslí něco opravdu sexy, za pár měsíců to mají úplně všichni,“ konstatuje Štěpán Mikolášek.

Je tedy nabídka Erste Premier něčím výjimečná? 

Ano. A to hned v několika ohledech.

Zaprvé je to špičková úroveň a profesionalita pečlivě vybraných bankéřů, kteří na tuzemském trhu vynikají jak svými odbornými znalostmi, tak schopností empaticky komunikovat s klientem. 

Zadruhé je to individuální přístup ke každému jednotlivému klientovi, který tito špičkoví bankéři nabízejí. Výsledkem je investiční portfolio sestavené na míru, v němž se odráží klientův naturel, cíle, přání a zkušenosti.

Zatřetí je to otevřená architektura. To znamená, že bankéř není při skládání klientova portfolia omezen jen výběrem produktů od Erste, ale sahá i do unikátní nabídky předních světových investičních společností – jako třeba zmíněné ESG fondy společností Fidelity nebo BNP Paribas. „Na českém trhu je nabídka investičního poradenství spojená s otevřenou architekturou stále spíše unikát,“ konstatuje Jaroslav Kropáček.

A začtvrté je dobrým argumentem i fakt, že Erste Group začala s etickým investováním dávno předtím, než to bylo cool. Svůj první fond zodpovědného investování založila už v roce 2001. Samotná investiční společnost Erste Asset Management se už léta řídí souborem etických standardů, které jsou mnohem širší a striktnější než současná pravidla EU pro ESG investice. 

„Mám-li to shrnout, Erste Premier je na tuzemském trhu unikátní tím, že jsme jako jediní dokázali spojit zajímavou nabídku produktů etického investování s naším špičkovým a komplexním investičním poradenstvím a zasadit ji do logiky složených portfolií, která mají díky naší otevřené architektuře světový rozměr. A zároveň zohledňujeme lidský rozměr konkrétního klienta: každému složíme ESG portfolio přesně na míru,“ říká Štěpán Mikolášek.
„V neposlední řadě máme štěstí, že za námi stojí zrovna rakouská Erste, která má v oblasti zodpovědného investování velmi dlouhou tradici.“

Tradici, která chápe, že investice do lepšího světa je nakonec výhodnější než všechny ostatní.

Text nevyjadřuje názor redakce