Půjčka ihned na ruku bez příjmu a další nástrahy

Dluhová past (někdy také nazývaná jako  dluhová spirála) je neschopnost splácet své závazky. Může se jednat o nejrůznější půjčky, ale také například nezaplacené pokuty za parkování nebo jízdu na černo. V minulosti mohly takové dluhy narůst až do desítek tisíc, dnes se naštěstí tato situace pomalu mění (pokud původní dluh nepřekročil částku 1500 Kč).

U půjček ale žádná taková regulace neexistuje a je tedy potřeba dát si pozor, jaké půjčky si vyberete. Půjčky si dnes můžete vzít takřka na cokoliv a v jakékoliv výši. Zárukou pro spolehlivé půjčky se zdají být bankovní instituce, ale i tady je potřeba si ohlídat výši úroků, RPSN nebo smluvní pokuty. V neposlední řadě je důležité nastavit si bezpečnou výši splátek a určitě se vyplatí věnovat dostatečný čas srovnání půjček.

Mnohem větší riziko pro spadnutí do dluhové pasti představují nejrůznější půjčky u nebankovních společností. Půjčka ihned na ruku bez příjmu nebo nebankovní půjčky bez registru zní sice lákavě, ale i tady je důležité provést před podpisem smlouvy aspoň základní srovnání půjček a ujistit se, že jsme schopni své závazky splácet.

Kam se obrátit kvůli oddlužení

Pokud už se člověk do kolotoče půjček a neschopnosti splácet dostane, měl by svou situaci začít včas řešit. S většinou společností, které půjčky poskytují, lze domluvit splátkový kalendář a díky tomu se vyhnout exekuci. Vhodným řešením je také konsolidace půjček, tedy sloučení všech půjček do jedné. Díky tomu se prodlouží doba splatnosti a často také dojde ke snížení splátek. V tomto případě rozhodně nejsou vhodnou volbou nebankovní půjčky bez registru, naopak byste měli důvěřovat dobře prověřeným společnostem s dobrou pověstí.

V případě nesplácení dluhů může dojít až na osobní bankrot nebo insolvenční řízení, kdy se o správný průběh oddlužení stará soud. Návrh na zahájení řízení může podat advokát, notář, insolvenční správce, exekutor nebo akreditovaná osoba. Pro zdárný průběh řízení je potřeba připravit si soupis majetku a všech příjmů, s ostatním už pomohou soudy. Pozor, v případě podání nepravdivých informací mohou soudy oddlužení zamítnout a možnost podat další návrh bude mít dlužník až za pět let!

Rychlá cesta tam a zase zpátky - půjčka po insolvenci

Samozřejmě i lidé (a často právě ti), kteří se právě nachází v insolvenci, se mohou dostat do finanční tísně. A i takoví lidé si mohou zřídit další půjčku. Rychlá půjčka pro lidi v insolvenci má spoustu zádrhelů a nejspíš ji v žádné bance nezískáte. Po absolvování insolvenčního řízení je člověk zapsán v insolvenčním rejstříku (neboli registru dlužníků) a při sjednávání půjčky do něj banka zpravidla nahlíží. Proto jsou pro spoustu lidí řešením tzv. půjčky bez registru, které klienta po této stránce nehodnotí. Na druhou stranu je důležité si uvědomit, že registr dlužníků chrání především toho, kdo si chce půjčku vzít. Díky této kontrole není tak snadné spadnout do dluhové pasti a dalšího kolotoče splátek.

Někdy se půjčka v insolvenci používá také jako možnost najednou splatit všechny pohledávky. Tuto službu včetně právního servisu nabízí některé společnosti specializující se na oddlužení. Přesto rychlá půjčka pro lidi v insolvenci patří mezi rizikovější produkty.

Pro menší výdaje se někdy může hodit také půjčka na ruku, pro jejíž sjednání není nutné mít bankovní účet. Pro klienty bez pravidelného příjmu je určena půjčka ihned na ruku bez příjmu, ale většinou jde o nepřiměřené riziko. Pokud nemáte dostatečný pravidelný příjem, je velmi jednoduché dostat se do problémů se splácením pohledávek a ty pak řešit dalšími půjčkami.

V každém případě je dobré být při sjednávání jakékoliv půjčky obezřetný, dát si načas a především zvážit svoji schopnost pravidelně a včas splácet své závazky.

 

Text nevyjadřuje názor redakce