Manažeři podniků stále častěji zjišťují, že různé typy zařízení mohou pomoci s udržováním bezpečných rozestupů a hygieny, a tím přispívat k zajištění zdraví a bezpečí pracovníků v celém dodavatelsko-odběratelském řetězci.

Všechna odvětví procházejí zásadními změnami

Výpadky zaměstnanců na směnách z důvodu onemocnění COVID -19 vedou k faktickému zastavení provozů. Více než polovina firem očekává, že bude nutné v provozu provést zásadní změny, a to jak během krize, tak po ní[1]. Nyní se opět pomalu obnovuje provoz, ale je jasné že už nebude vypadat tak jako dříve.

Technologie pomohou získat zdání normálu

Někteří experti navrhují, aby provoz podniků zůstal zcela přerušen nebo alespoň omezen. Firmy naopak zavádí technologie, jako je bezdrátová komunikace, nositelná zařízení, senzory a systémy pro dezinfekci. Zejména to, totiž napomáhá udržovat bezpečnost, aniž by tím trpěla efektivita spolupráce nebo produktivita.

 Specializované mobilní terminály umožňují pracovníkům komunikovat pomocí rychlých zpráv a nabízí aplikace pro zadávání úkolů. Zařízení jsou rovněž ideální ke kompletaci objednávek, přehrávání videa a fotografickému ověřování – vše na jedné obrazovce.

 Přenosné terminály také spolupracují s dalšími zařízeními a technologiemi, jako jsou skenery nebo cloudový tisk. Mnoho aplikací lze nastavit tak, aby přidělovaly úkoly podle vymezených pracovních zón nebo konkrétních míst.

Čistota především

Mobilní zařízení mohou omezit sdružování pracovníků díky použití komunikačních a instruktážních platforem, namísto pouhého „okna“ do skladových a výrobních informačních systémů.  Nicméně udržování přehledu o tom, kde a jak proběhl případný zdroj nákazy, je i tak velmi náročné. I v tomto ohledu hrají přenosné terminály, tablety a skenery pro bezkontaktní provoz zásadní roli, a to díky možnosti sledovat, vykazovat a analyzovat úklidové a dezinfekční práce. Řešení mohou uchovávat záznamy s časovým razítkem nebo zaznamenávaní vstupu.

 Díky operačním systémům, jako je Android, jsou tato inovativní zařízení kompatibilní také s různými databázemi a reportovacími nástroji, které ve spojení s daty zaměstnaneckých visaček ukazují pohyb pracovníka v průběhu směny, a tak umožňují trasování kontaktů.

Čas na nový začátek

Nikdo nebyl ušetřen dopadů současné globální zdravotní krize. Odborníci většinou předpovídají omezení pohybu osob ve světě po dobu dalších 18-24 měsíců[1]. Změny však zároveň představují příležitost k transformaci původně analogového odvětví na agilně digitální. Nové specifické technologie proto můžou podnikům pomoci s návratem k práci, a to bezpečně, rychle a s větší transparentností.



[1] “The COVID-19 Problems That Will Force Manufacturing to Innovate,” New York Times, 2020. https://www.forbes.com/sites/annashedletsky/2020/05/05/the-covid-19-problems-that-will-force-manufacturing-to-innovate/#71dc0d6e30d0

Komerční článek



[1] “COVID-19 Policy Action Plan Recommendations,” The National Association of Manufacturers, 2020.

[2] “The COVID-19 Problems That Will Force Manufacturing to Innovate,” New York Times, 2020. https://www.forbes.com/sites/annashedletsky/2020/05/05/the-covid-19-problems-that-will-force-manufacturing-to-innovate/#71dc0d6e30d0

Text nevyjadřuje názor redakce