Klady a zápory krátkodobých půjček

Krátkodobé a rychlé půjčky jsou opravdu rychlé. Na internetu je sjednáte během několika málo minut a nemusíte kvůli tomu opustit pohodlí svého domova. Peníze vám přistanou na účtu během několika minut, v závislosti na podmínkách dané společnosti. Pokud nemáte přístup ke kreditní kartě a účtu, tak si je můžete dokonce vybrat v trafice či na benzínové pumpě nebo vám je zaměstnanec doveze až před dům.

Získat nebankovní půjčku je obvykle mnohem snazší než získat úvěr v bance. Banka si proklepne, zda jsou klienti schopni splácet. Nebankovní poskytovatelé jsou mnohem benevolentnější. Tato skutečnost je dvojsečná zbraň. Na jednu stranu se snadno k penězům dostanete, ale svoji schopnost splácet si budete muset zhodnotit sami. A ne každý má náležitou úroveň sebereflexe.

Co se týče negativ, tak krátkodobé půjčky mají obvykle opravdu vysoké úroky. Není problém narazit na nabídky s úrokem přes 10 % a RPSN vyšší než 20 %. Setkáte se také s poplatky za kdeco a velký pozor si dejte na poplatky z prodlení. Ty jsou u krátkodobých půjček opravdu astronomické.

3 dobré důvody, proč si nepůjčovat na Vánoce

1.      Nikdo si nepotřebuje půjčovat na Vánoce

Reklamy se vás sice snaží přesvědčit o opaku a hrají na vaši citlivou strunu, ale nepodlehněte tomuto tlaku. Z výzkumu vyplývá, že před Vánoci vzroste zájem o krátkodobé půjčky o čtvrtinu. Vše je výsledek propracované marketingové strategie. Vánoce budou i bez dárků za desetitisíce.

Pokud je vaším primárním cílem nákup vánočních dárků, tak to není dobrý důvod k půjčce. Z finančního hlediska byste si měli půjčovat jen na věci, které vám v budoucnu přinesou nějaký zisk, a budete z nich profitovat.

2.      Krátkodobé půjčky nejsou výhodné

Před tím než podepíšete smlouvu o půjčce, tak si spočítejte, kolik skutečně ve finále za dárky zaplatíte. Jejich cena se najednou vyšplhá a nákup bude ještě více nevýhodný.

3.      Můžete se octnout v dluhové pasti

Možná si říkáte, že jde o jednu nevinnou půjčku. Co se může stát. V nejlepším případě nic, protože peníze zvládnete řádně splatit, na druhou stranu se snadno můžete dostat do dluhové pasti.

Dluhová past kvůli rychlé půjčce

Pokud si berete krátkodobou půjčku, tak hlavním důvodem je nejspíš nedostatek financí. Za normálního stavu zvládnete peníze vrátit, ale vyskytnou-li se nějaké mimořádné výdaje nebo vám vypadnou příjmy, tak nejste schopni splácet. Začnou se na vás nabalovat pokuty z prodlení a najednou je na světě neřešitelná situace.

Spousta lidí se ji bohužel snaží vyřešit dalším půjčením peněz a tak pořád dokola. Ve finále lepíte jednu půjčku další půjčkou a jste v kolotoči, ze kterého nejde ven. Dluhová past se zaklapla, dostat se z ní, není jednoduché. Jednodušší je jí předcházet.

Finanční gramotnost se vyplatí

Pro osoby s nízkým příjmem je takřka sci-fi odkládat si část příjmů a vybudovat si finanční rezervu. Je to však základní kámen ke klidné budoucnosti. Prvním krokem je dokonalý přehled o finančním toku na účtu. Vědět, za co a kolik utrácím, vám ukáže, kde máte možnost ušetřit nějaké peníze. Zvládnete-li to, tak příští Vánoce nebudete o nějakých půjčkách muset uvažovat.

Text nevyjadřuje názor redakce