Podnikání je možné ukončit prodejem společnosti nebo její likvidací. Pokud se rozhodnete pro druhý způsob, čeká vás postup, který vede k ukončení podnikání obchodní korporace, tedy k jejímu zrušení ve chvíli, kdy se tato společnost nenachází v úpadku. To jinými slovy znamená, že společnost není předlužená a nenachází se v platební neschopnosti. Pokud je společnost v dluzích, neřeší se její zánik likvidací, ale je třeba podat insolvenční návrh a zahájit insolvenční řízení.
Současná situace v obchodním rejstříku
V České republice je evidováno zhruba sto tisíc neaktivních kapitálových společností. „Co se týče společností s ručením omezeným, víme, že celých 20 % firem je neaktivních a nevykonává svou podnikatelskou činnost. Je to velká zátěž pro celý systém a samozřejmě i pro samotnou firmu a její majitele,“ říká Jakub Vondráček, jednatel společnosti Jake&James Accounting. „Firma, která už nepodniká, ale ani nepřistoupila k procesu likvidace, stále generuje náklady. Musí i nadále vést účetnictví, podávat daňová přiznání a podobně,“ dodává. Pro takovou firmu je rozhodně výhodnější likvidace, která vede k výmazu společnosti z obchodního rejstříku.
Jak zrušit s.r.o. v kostce
Podobně jako založení nové společnosti i její zrušení zahrnuje celé spektrum úkonů, které je třeba vykonat. Pokud se rozhodnete zrušit svoji společnost bez využití služeb odborníků, čekají vás následující kroky, a to za předpokladu, že jsou již vyjasněné majetkové poměry společnosti a vypořádány její majetkové vztahy.
- Zrušení společnosti: společnost mohou její společníci zrušit buď dohodou, nebo o něm rozhoduje valná hromada. Ke zrušení společnosti je vždy nutný notářský zápis. Pokud o zrušení rozhoduje valná hromada, je nutný souhlas dvou třetin hlasů všech společníků. Dnem zrušení pak firma vstupuje do likvidace, obvykle se z účetních důvodů volí první den v měsíci.
- Daňové tvrzení: na vstup společnosti do likvidace navazuje povinnost podat řádné daňové tvrzení do 30 dnů ode dne zrušení společnosti.
- Volba likvidátora: pokud tak stanovuje společenská smlouva, pak likvidátora volí valná hromada. V opačném případě jej volí jednatelé společnosti. Úkolem likvidátora je bez zbytečného odkladu navrhnout zápis do obchodního rejstříku o vstupu společnosti do likvidace. Společnost následně po dobu trvání likvidace užívá svou obchodní firmu s dodatkem „k likvidaci“.
- Oznámení živnostenskému úřadu: obchodní společnost je povinna informovat o vstupu do likvidace také živnostenský úřad.
- Zveřejnění v Obchodním věstníku: Mezi další povinnosti likvidátora patří informovat o likvidaci všechny známé věřitele. Současně je tuto skutečnost povinen oznámit v Obchodním věstníku, a to nejméně dvakrát za sebou minimálně s dvoutýdenním odstupem. V oznámení likvidátor určí věřitelům společnosti také lhůtu, v rámci které musí přihlásit své pohledávky.
- Účetní rozvaha a soupis jmění: Likvidátor také musí sestavit zahajovací účetní rozvahu, která je součástí účetní uzávěrky, a soupis jmění právnické osoby ke dni vstupu do likvidace.
- Archivace dokumentů: likvidovaná společnost má povinnost projednat zabezpečení dokumentů likvidované společnosti s příslušným archivem.
- Sestavení konečné zprávy a účetní uzávěrky: pokud jsou vypořádány všechny právní a finanční vztahy, může být likvidace ukončena. O průběhu likvidace vyhotoví likvidátor konečnou zprávu, případně také vyhotoví návrh na použití likvidačního zůstatku. K témuž dni také sestaví účetní závěrku, ke které připojí podpisový záznam.
- Daňové tvrzení: do 15 dnů ode dne zpracování návrhu na použití likvidačního zůstatku je likvidovaná společnost také povinna podat řádné daňové tvrzení, a to za část zdaňovacího období, která uplynula přede dnem zpracování tohoto návrhu.
- Výmaz z obchodního rejstříku: do 30 dnů od skončení likvidace je likvidátor povinen podat návrh na výmaz společnosti z obchodního rejstříku. Kromě výše uvedených dokumentů se také přikládají účetní podklady, souhlas finančního úřadu s výmazem a dokumenty, které dosvědčují zveřejnění oznámení o likvidaci v Obchodním věstníku.
Tak a je hotovo!
Výmazem společnosti z obchodního rejstříku firma zaniká. Celý proces počínaje rozhodnutím o likvidaci do výmazu společnosti trvá v ideálním případě čtyři měsíce. Není tedy rozhodně od věci využít služeb odborníků, pro které všechny výše zmíněné úkony znamenají běžnou praxi a dokáží je vyřídit řádným a právně správným postupem. Ve chvíli, kdy chcete zlikvidovat společnost co nejrychleji, mohou vám specialisté také pomoci zajistit prodej s.r.o. nebo dalších obchodních společností, které vlastníte.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist