Proč investovat do zlata?

Zlato tady bylo, je a určitě i dlouho bude. Investice do této komodity sice patří mezi konzervativní, ale v dlouhodobém horizontu může přinést zajímavé výsledky. Zlato je ideální pro diverzifikaci investičního kapitálu.

Zde je 5 hlavních důvodů, proč investovat do zlata:

1. Několik způsobů investice do zlata

Když chcete investovat do zlata, máte několik možností. Pořídit si můžete investiční zlato, tedy mince nebo cihličky, které si následně uložíte v trezoru nebo v bezpečnostní schránce.

Další možností je koupit na burze akcie společností, které mají něco společného se zlatem, například těžařské společnosti. Investovat do zlata můžete také prostřednictvím ETF fondů.

2. Zlato si zachovává svou hodnotu

Investicí do zlata nezískáte rychlý a vysoký výnos, k tomu jsou vhodnější jiné instrumenty. Do zlata se obvykle investuje s cílem ochránit své peníze před inflací. Zlato si svou hodnotu drží dlouhodobě na rozdíl od měn, jejichž hodnotu ovlivňuje množství faktorů, které ji snižují, nebo i zvyšují.

Z dlouhodobého hlediska je zlato zajímavá investice, která může ochránit váš majetek před znehodnocením.

3. Vysoká likvidita

Zlato má vysokou likviditu, takže prodat investiční zlato nebude problém, a to kdekoli na světě. Zlato vykupuje vícero společností, nejlépe však uděláte, pokud ho koupíte od někoho, kdo zaručuje i jeho odkoupení.

V případě potřeby jej tak budete moci prodat společnosti, od které jste investiční zlato koupili a nebude třeba hledat někoho jiného.

4. Do zlata může investovat prakticky každý

Nezáleží na tom, jestli chcete koupit investiční zlato nebo akcie těžařských firem. Na začátek vám stačí i několik stovek korun. Investiční zlaté mince jsou dostupné i pro „běžné lidi“, navíc si zlato můžete postupně dokupovat podle svých možností.

investovani pro kazdeho
 
Foto: AdobeStock

5. Zlato je vhodné k diverzifikaci portfolia

Při investování je důležité myslet na diverzifikaci. Rychlé a vysoké výnosy vyžadují i vysokou míru rizika, ale je třeba mít i určité jistoty. Takovou jistotou může být právě zlato, ať už ve formě investičního zlata nebo akcií těžařských společností.

Zlaté cihličky, akcie nebo ETF?

Možná jste překvapeni, ale v dnešní době můžeme do zlata investovat vícero způsoby.

Investiční zlato

Investiční zlaté cihličky a mince vám umožňují zlato fyzicky vlastnit. Nepotřebujete k tomu ani velkou sumu peněz, mince lze koupit už za několik desítek nebo stovek korun. Investovat tak můžete tolik, kolik vám momentálně rozpočet dovoluje.

Postupně si tak vytváříte zlatou finanční rezervu, která nepodléhá inflaci tak, jako peníze. Samozřejmě pokud budete chtít investiční zlato přeměnit na peníze, musíte najít společnost, která jej vykupuje. Částka, za kterou zlato společnost odkoupí, může být nižší než aktuální tržní cena.

Nemusíte se ovšem bát, že by o zlato nebyl zájem, protože jeho likvidita je vysoká. Investiční zlato je vhodné uložit na bezpečné místo, tedy buď do trezoru nebo bezpečnostní schránky.

Akcie "zlatých" společností

Pokud netoužíte vlastnit zlato v jeho fyzické podobě, můžete investovat do akcií nebo ETF. Na burze jsou obchodovatelné akcie společností, které mají něco společného s touto komoditou. Často jde o společnosti, které zlato těží a prodávají.

Stát se akcionářem takové firmy může být výnosné, protože vyšší prodejní cena zlata znamená vyšší příjmy pro společnost a výnos pro vás.

Hodnoty akcií zpravidla kopírují cenový vývoj zlata. Některé společnosti mohou vyplácet i dividendy. Těžební společnosti se však mohou setkat i problémy, například provozními, což může hodnotu akcií srazit. Investice do "zlatých" akcií je nepřímá investice do zlata.

Stále populárnější ETF

ETF (fondy obchodovatelné na burze) jsou také nepřímou investicí do zlata. ETF obsahují podíly v množství různých společností.

etf
 
Foto: AdobeStock

Fondy se stávají stále populárnější a investovat můžete i do takových, které jménem akcionářů nakupují zlato. Mezi nejpopulárnější ETF se zaměřením na těžbu zlata patří SPDR Gold Shares, iShares Gold Trust nebo VanEck Vectors Gold Miners.

Co ovlivňuje vývoj ceny zlata?

I když je zlato sice konzervativní investice, na jeho cenovém grafu můžeme vidět i volatilnější období. Na cenu zlata má vliv nabídka a poptávka. Zdroje zlata jsou omezené, podobně jako je tomu u více komodit.

Objem těžby a poptávka po zlatě jsou tedy jedním z faktorů, které ovlivňují vývoj cen. Velký zájem a nízký objem vytěženého zlata tlačí ceny výše, platí to ovšem i opačně. Hodnota zlata má však spíše rostoucí charakter.

Dalším důležitým faktorem je inflace a finanční krize, které znehodnocují klasické měny. Tehdy poptávka po zlatě obvykle stoupá a tím roste i jeho cena. Centrální banky mohou vydat do oběhu větší objem peněz, což jen podporuje inflaci. Vliv mají také úrokové sazby určované centrálními bankami. Nízké úroky nutí investory zhodnocovat své prostředky například prostřednictvím komodit a tedy i zlata.

Aby byl vliv centrálních bank kompletní, je třeba zmínit i oficiální zlaté rezervy, které drží. Zvyšování nebo snižování podílu rezerv zlata v centrálních bankách může také ovlivňovat ceny zlata. V nejistých časech nejen finančních krizí je však zlato větší jistotou než peníze.

Článek vznikl ve spolupráci s investičním portálem Winsidetrading.

Text nevyjadřuje názor redakce