Excalibur Army je jedna z mála českých a možná evropských společností, která dodávala zbraně na Ukrajinu již roky před ruskou invazí. O jakou výzbroj se jednalo?

Na Ukrajinu jsme dodali ve větších počtech bojová vozidla pěchoty BVP a samohybné houfnice Gvozdika po kompletní generální opravě i s náhradními díly. Jedná se o techniku, kterou Ukrajinci dobře znají a v obraně proti ruskému agresorovi ji velmi efektivně používají.

Myslíte si, že vaše projekty přispěly k tomu, jak překvapivě dobře si teď ukrajinská armáda ve střetu s daleko silnějším protivníkem vede?

Myslím, že v současné době nehraje klíčovou roli technika, ale bojový duch ukrajinských vojáků. Je škoda, že Ukrajinci nezískali v minulosti podporu v modernizaci a vyzbrojování své armády od více evropských států.

V jaké situaci se teď, po invazi Ruska na Ukrajinu, nachází český obranný průmysl?

Bez nadsázky si dovolím říci, že se nacházíme ve stavu částečné mobilizace. Přední společnosti obranného průmyslu intenzivně jednají s vládou a úřady ČR. Na prvním místě se samozřejmě řeší otázka akutní pomoci Ukrajině v její obraně proti agresorovi. Hned vzápětí přichází na řadu otázka, jak může český průmysl přispět k obranyschopnosti naší země.

Zapojili jste se do pomoci Ukrajině dodávkami vaší produkce?

Na tuto otázku vzhledem k potřebě utajení nemůžu přímo odpovědět. Obecně můžu říci, že my i některé jiné společnosti českého obranného průmyslu máme možnosti, jak ukrajinské armádě urychleně pomoci, a ty jsou nyní aktivně využívány.

Dalo by se říci, že se v důsledku ruského útoku na Ukrajinu změnil vztah státu k obrannému průmyslu?

Čeští politici v čele s panem premiérem Fialou a paní ministryní Černochovou mají k obrannému průmyslu pozitivní vztah, protože vědí, že se jedná o strategické odvětví, které má obrovské přínosy pro zaměstnanost i státní pokladnu. Komunikace vlády s obranným průmyslem byla výborná i před válkou. Teď bych řekl, že doslova přes noc došlo k obrovskému posunu. Politici si uvědomili, že v krizi se může stát spolehnout jen na průmysl, který má na svém území. To totiž znamená jistotu dodávek a také servisu dodávaných zbraňových systémů.

Co říkáte výkonu Ukrajinské armády, která překvapivě odolává přesile? A jak hodnotíte reakci mezinárodního společenství?

Válka na Ukrajině ukazuje, že rozhodující nejsou zbraně, ale lidé, kteří je používají. Ukrajinci jsou vlastenci, kteří brání svou zemi proti agresorovi. Mají obrovskou motivaci. Oproti tomu ruský voják, který musel jít do války na rozkaz, má všechny důvody pochybovat, zda bojuje na správné straně. A to se v boji musí projevit. Co se týče mezinárodního společenství, je pro mě obrovské a pozitivní překvapení, jak jednotně dokázal západní a demokratický svět proti ruské agresi vystoupit. Tahle válka ukazuje, jak je v 21. století zbytečné dobývat cizí území, a to za cenu demolice domácí ekonomiky a morálního odsouzení celou svobodnou společností. Jsem přesvědčen, že tenhle konflikt nerozhodnou na prvním místě zbraně, ale odvaha Ukrajinců a síla politické, hospodářské i morální reakce západu.

EXCALIBUR ARMY je největším výrobcem pozemní vojenské techniky v Česku. Firma založená v roce 1994 českým podnikatelem Jaroslavem Strnadem ve svých počátcích obchodovala s nepotřebnou technikou a materiálem armád, které se zmenšovaly po konci Studené války. V roce 2005 firma odkoupila zkrachovalý vojenský opravárenský podnik v Přelouči a získala tak první výrobní kapacitu. Definitivní domov ale získala až v roce 2013, kdy vyhrála v soutěži na prodej vojenského opravárenského podniku ve Šternberku, pro který stát již neměl zakázky. Továrnu se podařilo postavit na nohy a naplnit exportními projekty. Dnes zaměstnává přes 400 lidí.

Firma se během své bezmála třicetileté historie vyvinula z obchodníka, opraváře a výrobce ve svébytného vývojáře moderní pozemní techniky: Z jejího vývojového centra vzešlo čtyřkolové obrněné vozidlo Patriot na tatrováckém šasi, samohybná houfnice DITA, které stačí k obsluze jen dvoučlenná posádka či raketomet Vampír. EXCALIBUR ARMY z více než 90 procent živí exportní projekty, v případě potřeby ale jeho kapacity můžou primárně sloužit Armádě ČR. Jako jediná firma ve státech NATO má v současnosti funkční linku na generální opravu a modernizaci tanku T-72. Společnost je členem holdingu Czechoslovak Group vlastněného Michalem Strnadem, synem zakladatele Jaroslava Strnada. V roce 2021 utržila bezmála 2,5 miliardy Kč a zisk před zdaněním dosáhl 400 miliónů Kč.

Obrněné vozidlo Patriot II/Triton

Pancéřované vozidlo Patriot II je postaveno na podvozku Tatra 4x4 a je vybaveno tatrováckým vzduchem přímo chlazeným osmiválcem, použity mohou být i motory jiných výrobců. Vůz má modulární koncepci a spadá do váhové kategorie 13 až 17,5 tuny, přičemž splňuje všechny normy NATO. Patriot II je vhodný pro bojové nasazení, hlídkové mise či průzkumnou činnost i jako nosič lehkých zbraňových systémů. Nachází však uplatnění i u bezpečnostních sil a civilních složek, jako jsou například policie, hasiči, záchranáři, bezpečnostní služby a další. HZS ČR si již tato pancéřovaná vozidla pořídil pod označením Triton a slouží u speciálních hasičských útvarů pro zásahy v nebezpečných oblastech.

Samohybná houfnice DITA

V loňském roce Excalibur Army představila demonstrátor dělostřeleckého systému DITA. Jde o plně automatizovanou kolovou houfnici na podvozku Tatra 8x8 se zbraní ráže 155 mm plně kompatibilní se standardy NATO. Díky vysoké míře automatizace a elektronickému vybavení má pouze dvoučlennou obsluhu a vyznačuje se vysoce efektivní palbou na vzdálenost až 39 km se standardní municí NATO. DITA má moderní palubní řídící systém, který umožňuje vedle velmi přesné střelby na cíl i rychlé zaujetí palebného postavení, zahájení palby i opuštění palebného postavení. Hlavním rozdílem oproti předchozím konstrukcím českých houfnic (kromě ráže hlavní zbraně) je modulárního řešení. To znamená, že věžová nástavba houfnice DITA se zbraní i vezenou municí může být instalována na různé podvozky včetně pásových. 

Mostní vozidla AM-50/70 EX

Vozidla AM-50 EX a AM-70 EX jsou určena k přemostění suchých i vodních překážek, přičemž nosnost jejich mostovek odpovídá třídě MLC 50 a MLC 70, tedy zhruba 50 a 70 tunám. Umožňuje tak provoz těžké obrněné techniky, kterou mají ve výzbroji země NATO a která se postupně objeví i ve vybavení české armády. Vozidla nesou skládací mostní pole nůžkového typu se čtyřnosníkovou konstrukcí, přičemž jednotlivá mostní pole lze spojovat do velkých celků na potřebnou délku. Například osm spojených polí vytvoří most o délce 108 metrů, přičemž hloubka přemostěné překážky může dosahovat až 6 m. Základem pro obě vozidla jsou podvozky Tatra Force 8x8, které je možné vybavit různými kabinami v pancéřovém nebo standardním provedení dle potřeb a operačních požadavků.

Text nevyjadřuje názor redakce