Azbuka – pro mnohé z nás abeceda, kterou buď už neznáme, nebo vůbec neznáme. Od 24. února letošního roku s ní a hlavně s těmi, kteří svoji rodnou řeč vyjadřují právě azbukou, pracujeme v našem koncernu každým dnem. Nedostatek zaměstnanců na trhu práce již řada našich společností dávno před tímto zásadním dnem řešila právě zaměstnáváním občanů z Ukrajiny. Loajalita, pracovitost, otevřenost, poctivost a chuť pracovat byly, jsou a věříme, že i stále budou těmi vlastnostmi, pro které jsou vyhledávanou pracovní sílou, a to od pekařů počínaje až po personalistky konče. Dovolíme si říci, že to platí ve všech oblastech podnikání v našem koncernu.

Pro vás, kteří (již) azbuce nerozumíte, ještě verze v češtině, abyste mohli případně poslat uprchlíkům z Ukrajiny ve vašem okolí, případně někomu, kdo jim pomáhá se zorientovat v Česku:

Pojďte sázet malé stromky. Práce s ubytováním

Dělník pěstitel (kvalifikovaný pracovník pro pěstění a ošetřování lesa)

Nabízíme: 10 pracovních míst a ubytování ZDARMA v okrese Mladá Boleslav v obci Dobrovice, ulice Kosořická 365. Objekt je pro 20 obyvatel. Kuchyň a sociální zařízení je společné.

Popis práce: Nenáročná práce na čerstvém vzduchu. Sázení malých stromků (okolo 30 cm). Počet odpracovaných hodin si stanovíte sami.

Nemáte hlídání pro své děti? Můžete si je na ubikaci vzájemně pohlídat

Místo výkonu práce: Dobrovice, okres Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Pro koho je práce vhodná? Pro ženy i s dětmi, bez znalosti českého jazyka

Požadujeme: Chuť pracovat v přírodě Řidičský průkaz sk. B výhodou

Pro jakou společnost: Uniles, https://www.uniles.cz/, lesnická společnost s rodinnou atmosférou, spadá do koncernu AGROFERT

Chcete vědět víc? Jsme vám k dispozici na: pomoc.ukrajina@agrofert.cz, +420 724 401 703

 

Zeptali jsme se také Jaroslavy Doležalové z HR oddělení koncernu Agrofert, která v rámci koncernu koordinuje pomoc a zaměstnávání ukrajinských občanů, kteří utekli do Česka, na aktuální situaci a zkušenosti.

 

Jak konkrétně se projevil válečný konflikt ve vašich společnostech z pohledu pracovní síly?

Jaroslava Doležalová
Jaroslava Doležalová
Foto: Agrofert                                                           

Naše společnosti v rámci koncernu již zkušenosti se zaměstnáváním lidí z Ukrajiny většinou měly. Nicméně,  tak rychlý  vývoj, který se v minulých dnech odehrál, prověřil akčnost a hlavně i lidskou sounáležitost personalistů a také našich zaměstnanců. V prvních chvílích nebylo důležité lidem bez domova nabídnout práci, ale bylo nutné je důstojně ubytovat a pomoci jim s řadou drobných, nebo i závažných problémů. 

Máte nějaký konkrétní příklad?

Jeden  z mnoha: „Čtvrtek večer zvoní  telefon a na displeji jméno Julie -  „naše známá“ spolupracovnice, která pomáhá uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze a se kterou dlouhodobě jako Agrofert spolupracujeme.  Oznamuje nám, že má další ukrajinskou zájemkyni o ubytování v našem nově připraveném zařízení v Dobrovicích a že dorazí v pátek ráno. Ona ukrajinská zájemkyně je mladá sympatická a energická dáma a jmenuje se Inna a přijela do Prahy úplně sama z Doněcké oblasti. Nechce jen bydlet, ale chce také pracovat. Do Dobrovic dorazila dle dohody v pátek v 9 hodin. Hned se zajímala o to, jak zařízení funguje a s čím chceme pomoci. Práce v tu chvíli bylo víc než dost, protože ve stejný čas si v pátek ráno požádalo Krajské asistenční centrum v Mladé Boleslavi o potvrzení stále volné ubytovací kapacity. Potvrdili jsme a do večera bylo naše zařízení obsazené dalšími 11 ukrajinskými ženami a 6 dětmi. Čistě povlečené postele, připojená automatická pračka, krátký plánek města, kde se dá co nakupit, zajistit, uvařit a hlavně jít po dlouhé a strastiplné cestě spát. To byla základní potřeba všech žen, které v pátek dorazily do naší ubytovny. Základní potraviny pro vyčerpané a unavené ženy a jejich děti připravili kolegové z našeho podniku ZZN Polabí. Jim vděčíme i za rychlé přebudování kancelářské budovy na ubytovnu. Teplá sprcha a voňavá postel byly tou jistotou, kterou jsme v prvních minutách mohly „posádce“ naší ubytovny v Dobrovicích poskytnout. Takových příkladů bychom mohli jmenovat stovky.

Kolik v současné době máte ubytovaných občanů z Ukrajiny?

Naše společnosti již před vypuknutím válečného konfliktu zajišťovaly pro ukrajinské zaměstnance ubytování. Většinou však pouze pro  jedince a v malém množství případů pro celé rodiny. To se zásadně změnilo, když za pracujícími muži přijely jejich manželky a děti. Například HR kolegyně ze společnosti Synthesia dokázaly pro své lidi z Ukrajiny nemožné. Pronájmy bytů, vybavení ubytoven, nákupy nábytku, dětských postýlek, a řada dalších činností tak rozšířily jejich každodenní náplň práce.  Dnes už si dovolím říci, že je situace stabilizovaná. V rámci koncernu máme ke konci března ubytovaných více než 480 občanů z Ukrajiny. Další zařízení pro ubytování ale stále připravujeme.

Mluvila jste o ubytování, ale lidé potřebují také pracovat, jakou jim nabízíte práci?

Už nabízíme i konkrétní pracovní místa, ale jsme stále na začátku. Člověk, který utíká ze svého domova a vlastně ani neví, zda se bude mít  kam vrátit, práci potřebuje. Nejen pro to, aby měl z čeho slušně žít, ale také pro to, aby se alespoň trochu oprostil od hrůz, které se v jeho domovině dějí. Práce v našem koncernu je stále. Od manuálních pozic až po odborné. Záleží na jazykové vybavenosti, ochotě, zručnosti a zkušenosti. V rámci koncernu jsou velmi ceněné pozice pekařů, uzenářů, řezníků, chovatelů, chemiků, ošetřovatelů, ale i personalistů a technologů. Napříč koncernem Agrofert zaměstnáváme více než 1500 občanů z Ukrajiny.

Netrápí vás jazyková bariéra?

Jazyk je základní komunikační nástroj. Ukrajinci většinou neovládají světové jazyky, jako je angličtina nebo němčina. Domluva s nimi není jednoduchá, nemáte-li za sebou základní výuku ruštiny, která je pojítkem mezi námi personalisty a Ukrajinci. Tradiční Google Translator není pro ukrajinštinu zcela spolehlivý a pro telefonický rozhovor je nedostatečný. Jak to tedy řešíme? Oslovili jsme tlumočníky dobrovolníky, registrované v krizových centrech, kteří pomáhají firmám i jednotlivcům navázat spojení tam, kde je potřeba. Když selže i tento model, pomohou spolupracovníci z řad Ukrajinců, kteří již v koncernu pracují.

Jak se na celou tuto činnost dívají vlastně vaši stávající zaměstnanci?

Víc než dva měsíce už pomáháme Ukrajině. Ve spolupráci s Nadací Agrofert jsme začali materiální sbírkou, díky které jsme vybavili azylová centra. Naši zaměstnanci na sbírky a i na pomoc reagují velmi spontánně. Nikdo nic nemusí, ale chce. Sbírky se vyhlašují prostřednictvím intranetu a výsledek první materiální sbírky se nevešel do několika spojených zasedacích místností. Nyní je na řadě druhá ze sbírek. Konkrétně to bude oblečení pro malé děti. Někteří naši kolegové nabízejí i ubytování u sebe doma. Dobrým příkladem je pro ně i materiální pomoc přímo na Ukrajinu, kterou poslaly samotné podniky. Ať už jde o mouku, potraviny, nebo třeba uhlí na vytápění vlaku přizpůsobeného k bydlení či speciální prostředek oxicelulóza na rychlé zastavení krvácení při chirurgických operacích, který putoval do nemocnice v ukrajinském Lvově.

 

Text nevyjadřuje názor redakce