Situace na realitním trhu ukazuje, že Česká republika má nedostatek nejen bytů, ale také logistických center. Ačkoli se jich v posledních letech podařilo dokončit relativně velké množství, potřeby ČR to zásadním způsobem nepokrývá – naopak narůstá jejich potřeba. Zároveň však chybí lokality, ve kterých by mohly či měly vyrůstat. Mnohdy proto, že jsou součástí brownfieldů, které se po dlouhá desetiletí nedaří pro výstavbu připravit. I o tom bude červnová konference Brownfieldy, která v Ostravě představí udržitelná řešení nejen pro průmyslový (re)development.

„Dostupnost logistických areálů je v ČR nejnižší z evropských. Volné plochy stěží atakují hranici 2 %, zatímco poptávka roste. V České republice je v současné době více než 9 milionů metrů čtverečných moderních průmyslových nemovitostí, i to je ale málo. Před logistickými developery přitom stojí hned několik výzev: musí se vypořádat se složitým povolovacím procesem, drahými surovinami a materiálem, rostoucími cenami všeho, nedostatkem lidí, nedostatkem pozemků a také nároky na udržitelnost výstavby i provozu svých objektů,“ vysvětluje Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů České republiky.

Na brownfieldech mohou vzniknout udržitelná polyfunkční logistická centra

Development, včetně toho logistického, jsou sektorem s nejvyšším potenciálem k nákladově efektivnímu snížení skleníkových plynů. A nejde jen o ovzduší. Česká republika v uplynulém století přišla o více než pětinu své zemědělské půdy. Od roku 2000 do roku 2020 ubylo celkem 130,3 tisíc hektarů, tj. v průměru 17,9 hektarů denně, což můžeme přirovnat k velikosti čtyř Václavských náměstí.

Jedním z projektů, jehož udržitelné řešení začíná již výběrem pozemku, je revitalizace 44 hektarů nevyužívaného území v centru Ostravy. Jedná se o projekt Ostrava Central společnosti P3 Logistic Parks. Vzniká zde moderní obchodně-průmyslový park pro tzv. city logistiku, tj. menší sklady v kombinaci s prostory pro maloobchod i administrativu. „Máme jedinečnou možnost vdechnout zpátky život místu, jež bylo součástí slavné historie Ostravy jakožto průmyslového srdce naší země. Bude to mimořádná investice a na poměry průmyslového developmentu vznikne něco výjimečného. Pevně věřím, že se nám podaří udržitelně oživit průmyslovou zónu, a přitom vizuálně přirozeně navázat na blízké centrum města,“  uvádí Tomáš Míček, ředitel P3 Logistic Parks

Mnoho brownfieldových lokalit v České republice stále čeká na svou budoucnost. Za posledních 30 let se změnily strategie a také priority, pozemky nicméně nadále leží ladem a neplní své poslání. Na jedné straně špatná zpráva – na druhé straně příležitost. Pokud se totiž podaří brownfieldy smysluplně odblokovat, mají šanci uplatnit při jejich rozvoji principy udržitelného rozvoje. Přitom brownfieldy mohou být udržitelným řešením dalšího rozvoje daných území bez dalšího snižování množství zemědělské půdy. Revitalizace brownfieldů s sebou naopak často nese odstranění kontaminace brownfieldových území. Pro revitalizaci brownfieldů je nutný nejen koncepční rozvoj ale i nalezení správného využití a koncepce, která dává ekonomický smysl v co nejdelším časovém horizontu, ideálně dobře odolávající možným výkyvům ekonomiky a to především díky své variabilitě a přizpůsobení aktuálním potřebám. Právě tento komplexní pohled se snaží svým posluchačům přinést program MBA Nemovitosti a jejich oceňování vyučovaný na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Konference Brownfieldy 2022

Čtvrtý ročník konference Brownfieldy se uskuteční 16. června 2022 v Ostravě. Bude věnován průmyslovému developmentu v udržitelné éře. Představí problémy i úspěchy moravskoslezského regionu, jehož budoucnost je s rozvojem brownfieldů úzce spjata. Přinese ty nejlepší příklady transformací z ČR i ze zahraničí a bude hledat řešení pro lokality, které na svou druhou šanci teprve čekají. Pořadatelem konference je Kateřina Kubizňáková, Asociace developerů a agentura CzechInvest. Akce se koná za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce