I když aktuální recenze přikrývek mohou být skvělým „poradním hlasem“ při rozhodování, při výběru na vás bude kladeno mnoho otázek. Čtěte dál a zjistěte vše, co potřebujete vědět o nákupu dokonalé přikrývky.

Výběr té nejlepší přikrývky

Při výběru přikrývky prozkoumejte detaily výplně. Pokud je důležitá přírodní výplň, zvažte péřové a prachové peřiny, vlněné, bavlněné nebo hedvábné přikrývky. Pokud hledáte syntetické možnosti, vyberte si mezi měkkou přikrývkou z mikrovlákna nebo vysokou přikrývkou z dutého vlákna.

Typy výplní

  • Přikrývky z peří a prachového peří - tyto přikrývky obsahují kachní, husí peří a prachové peří. Nadýchané, vysoké a super útulné peřiny jsou ideální do chladného počasí, protože neuvěřitelně izolují. Jsou také velmi lehké díky lehkým, nadýchaným shlukům prachového peří, které vás udržují v teple.
  • Přikrývky se syntetickou výplní - jsou vyrobeny z mikrovlákna nebo dutého vlákna a jsou velmi praktickou volbou. Velmi snadno se o ně pečuje a jsou cenově dostupnou alternativou k jiným výplním přikrývek. Mikrovlákno je měkké a hedvábné, zatímco duté vlákno působí nadýchaně. Protože se syntetické přikrývky tak snadno perou a suší, jsou skvělou volbou pro alergiky.
  • Přikrývky s přírodní výplní - jsou vyrobeny z vlny, hedvábí nebo bavlny a mají skvělé vlastnosti regulující teplotu, aby pomohly zabránit přehřátí v posteli. Odvádějí přebytečnou vlhkost a jsou skvělé do teplejšího počasí. Jsou méně nadýchané než syntetické, péřové a prachové peřiny a snadno se o ně pečuje.

Nyní, když jsme se seznámili s typy výplní, pojďme se podrobněji podívat co nabízejí.

Jaké jsou výhody přikrývek z mikrovlákna a dutého vlákna?

Mikrovlákno je měkké a hedvábné, napodobuje pocit prachového peří za nižší cenu. Přikrývky z mikrovlákna se velmi snadno perou a udržují, takže jsou ideální pro alergiky a děti.

Duté vlákno působí pružně a nadýchaně, což je perfektní, pokud se chcete zachumlat pod tlusté přikrývky, které nejsou příliš těžké. Přikrývky z dutého vlákna se snadno perou a udržují, takže jsou ideální pro alergiky a děti.

Jaké jsou výhody péřových a prachových peřin?

Spousta peří dodává peřině uspokojivou váhu. Peří pomáhá, aby  přikrývka byla příjemná a teplá, ale pro skutečně útulnou přikrývku potřebuje extra izolační vlastnosti prachového peří. Nejen to, ale péřové přikrývky jsou i cenově dostupnější.

Peřiny bohaté na prachové peří jsou lehké, nadýchané a vysoce izolační, udrží vás během spánku v teple. Na rozdíl od peří prachové peří vytváří shluky, které zachycují teplý vzduch a udržují teplo. Jsou to chomáče prachového peří, které dělají tyto peřiny tak lehkými a teplými.

Větší shluky prachového peří obvykle vytvářejí větší objem, váží méně a zachycují větší kapsy vzduchu. Dospělejší pták a chladnější prostředí vedou k velkým shlukům prachového peří lepší kvality.

Vzhledem k tomu, že prachové peří je tak účinným izolantem, je potřeba jen velmi málo náplně pro dokonalou hřejivost. Z toho důvodu se někdy přidává ještě peří, aby se vytvořila těžší peřina. Zkontrolujte procentuální poměr prachového peří a peří, abyste si udělali představu, jak lehká nebo těžká bude přikrývka. Původ a kvalita náplně ovlivňuje také hmotnost.

Může být peří a prachové peří hypoalergenní?

Výplně z peří a prachového peří by měli splňovat následující minimální standardy pro čistotu:

  • stupeň turbidity 300 mm++ nebo vyšší
  • hodnota kyslíku 10 nebo nižší

Tyto hodnoty udávají čistotu náplně sledováním obsahu prachu a částic a obsahu tuku a oleje v náplni. Výplň z peří a prachového peří je obecně považována za hypoalergenní nebo superčistou, pokud je hodnota zákalu 550 mm++ nebo vyšší a hodnota kyslíku je 10 nebo nižší.

DGLimages
DGLimages
Foto: Shutterstock

Jaké jsou výhody přírodních přikrývek?

Přikrývky s bavlněnou náplní jsou ideální do teplého počasí. Stejně jako lehké bavlněné tričko v letním dni, bavlna pomáhá odvádět přebytečnou vlhkost a pomáhá udržet se v chladu. Bavlněné přikrývky lze prát v pračce pro snadnou údržbu.

Přikrývka s vlněnou výplní má přirozeně vlastnosti, které vás v zimě udrží v teple a v létě v chladu. Dělá to tak, že absorbuje resp. uvolňuje vlhkost do atmosféry, takže se vždy budete cítit dobře. Právě tuto výplň přikrývek doporučujeme pro ty, kdo sdílejí postele a nedokážou se dohodnout na správné teplotě. Je to tak dobrý regulátor teploty, že se přizpůsobí dvěma různým tělesným teplotám v jedné posteli. Je také perfektní, pokud máte sklony k návalům horka nebo je vám v posteli příliš horko.

Je prokázáno, že vlněné přikrývky vám pomohou spát déle a hlouběji, přičemž výzkumy prokázaly zvýšení REM spánku, což z nich dělá skutečný stimul pro vaše zdraví a pohodu. Protože je vlna super pevná, hypoalergenní a lze ji prát v pračce, je ideální pro děti a alergiky.

Přikrývka s hedvábnou výplní je víc než jen luxusní prohlášení. Je to také velmi praktická volba pro každého, komu je v noci příliš horko. Hedvábí je přirozeně prodyšné a chladivé a odvádí vlhkost od pokožky, aby vám pomohlo zůstat svěží a chladný po celou noc. Ve srovnání jinými nízko hřejivými přikrývkami je hedvábná přikrývka hustší a snáze se do ní zahaluje, takže se během spánku cítíte krásně zachumlaní. Hedvábí je překvapivě silné vlákno. Tuto luxusní přikrývku lze prát v pračce a vydrží vám roky.

Jaké výplně do peřin jsou nejlepší pro alergiky?

Vlna, bavlna, hedvábí a syntetické výplně jsou přirozeně hypoalergenní. Pokud trpíte astmatem, zvolte přírodní nebo syntetické výplně.

Syda Productions
Syda Productions
Foto: Shutterstock

Antistresová výplň - reklamní tah nebo prokázaná schopnost zmírnit stres a zlepšit spánek?

Antistresové, neboli zátěžové přikrývky zaznamenaly v posledním desetiletí velký úspěch, ale jsou zde již mnohem déle: Ergoterapeuti začali studovat účinky zátěžových přikrývek a zátěžových vest na děti s poruchami smyslového zpracování a na autistické spektrum již v raných letech 2000 a studie zabývající se terapeutickými účinky zátěžových přikrývek na pacienty s duševním zdravím se datují ještě dříve.

Zátěžové přikrývky – které jsou obvykle naplněny malými skleněnými nebo plastovými korálky pro zvýšení hmotnosti – mohou pomoci lépe spát, snížit úzkost a zmírnit stres a díky tomu pochopitelně prudce vzrostly na popularitě. Ačkoli odborníci řekli, že rozsah účinnosti antistresové přikrývky se u každého člověka liší, stále může mít pozitivní vědecké i psychologické účinky, které vás uklidní.

Hřejivost - které výplně jsou nejlepší pro jednotlivé roční období?

  • Léto - přikrývky s přírodní výplní jsou obzvláště pohodlné v letních měsících. Bavlněné, vlněné a hedvábné přikrývky vám pomohou cítit se svěže celou noc. Pokud dáváte přednost výplním z peří a prachového peří nebo syntetickým, hledejte nižší stupeň hřejivosti.
  • Jaro a podzim - pokud počasí není ani horké, ani chladné, volte přikrývku střední hřejivosti. Vyberte si výplň přikrývek podle toho, co je pro vás důležité. Pokud cítíte chlad, pravděpodobně dáte přednost přikrývce z vlny nebo peří a prachového peří. Pokud jste náchylní k alergiím nebo chcete něco, co se snadno udržuje, rozhodněte se pro syntetické. Pokud máte tendenci se v noci přehřívat, může být pro vás lepší vlněná přikrývka.
  • Zima - na zimní měsíce volte vyšší stupeň hřejivosti, v závislosti na tom, jak moc pociťujete chlad a jak chladno je u vás doma.  Peří, prachové peří nebo vlna mají vynikající izolační vlastnosti a v zimě vás zahřejí.

Když sdílíte postel s partnerem, zamyslete se nad tím, jak pohodlně se cítíte ve své současné peřině. Další osoba zahřeje postel navíc, takže pro vás může být pohodlnější přikrývka s nižší hřejivostí. Případně popřemýšlejte o výběru jiné výplně peřiny.

Co je to celoroční přikrývka?

Celoroční přikrývka je pohodlný způsob, jak mít jistotu, že máte v posteli správnou teplotu po celý rok. Přikrývky pro všechna roční období jsou cenově výhodnější a šetří i místo.

Jakou velikost peřiny si pořídit?

Obecně je nejlepší pořídit si přikrývku ve velikosti, která odpovídá velikosti vaší postele. Zde však vstupuje do hry osobní preference. Někteří lidé chtějí mít spoustu přikrývky navíc, do které se mohou zabalit, nebo aby zajistili, že každá osoba v posteli bude mít dostatek přikrývky, aby zůstala v teple. V takovém případě se rozhodněte pro velikost větší než vaše postel. Jiné páry mohou považovat za prospěšné mít oddělené peřiny. To může být opravdu vítáno, pokud rádi spíte při různých teplotách, nebo se často přistihnete, že se o přikrývku perete. V tomto případě redukujte velikost přikrývky oproti velikosti vaší postele, ale mějte dvě.

Zdroje informací:

Text nevyjadřuje názor redakce