Data České školní inspekce jsou dnes výrazně odlišná než ta, která byla před dvěma lety. Pomiliardových investicích už školám nechybí ani tolik kvalitní počítače, ale spíše učitelé, kteří by je uměli dokonale ovládat.

Skoro čtyřicet procent vyučujících má s užíváním IT technologií problém a vnímají to i sami ředitelé škol. „Když jsme si pořizovali nový informační systém, který nám všem ušetří spoustu času, učitelé měli obavy, jestli ho zvládnou obsluhovat, říká ředitel základní školy Strážnice Risto Ljasovský. Jeho škola používá systém Edookit a během pandemie jeho užívání ještě rozšířila o další moduly. Učitelé se ale změn obávali.

Podobné zkušenosti mají i sami vývojáři. Všímají si, že učitelé jsou při školení na nový systém zpočátku velmi nedůvěřiví. Během školení učitelé vidí, jak jim dokáže informační systém šetřit čas. Naposledy se třeba jedna paní učitelka divila, jak rychle se skrze lupu dostane do třídního výkazu. Nakonec měla radost, že už nemusí pracovat na papíru, říká Roman Vejražka ze společnosti Unicorn.

Sám odhaduje, že učitelům ušetří práce s tímto systémem několik hodin času týdně, které by jinak museli věnovat papírování. A to mluví o běžném provozu, nikoliv o nedávné situaci, kdy školám připadla další administrativa v podobě testování,karantén a dalších online hodin. Dnes je ta úspora mnohem vyšší, systém dokáže všechny tyto záležitosti vyřídit na několik kliknutí, roztřídí jim studenty podle očkování i prodělané nemoci, říká Vejražka.

 Unicorn má školení nahráno online, obsahuje přes osm desítek návodů, které jsou doprovázeny obrazovým materiálem. Učitel si může spustit jen tu část, která ho zajímá, nemusí sledovat celý dvou a půl hodinový kurz. K tomu ve školním systému funguje online nápověda. Když je učitel třeba v části suplování a neví, co má dělat, může kliknout na otazník, zobrazí se text i video a napoví mu, co dál, říká Vejražka.

 Firma poskytuje zároveň pomoc po telefonu. Když se objeví problém, stačí zavolat na linku, kde sedí konzultační tým, tedy lidé, kteří znají dokonale celý systém. Než si sednou k telefonu, učí se ho půl roku,říká Vejražka.

Text nevyjadřuje názor redakce